Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 березня 2020 р. Справа№200/457/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (далі - 1-й відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправною відмову Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (Код ЄДРПОУ 37841728), що викладена в листі №1402.49-516/1402.49.2-19 від 10.12.2019р. у видачі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ;
- зобов'язати Костянтинівський міський відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (Код ЄДРПОУ 37841728) оформити та видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 28 листопада 2019 року він звернувся до начальника Костянтинівського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області з проханням надати йому зразок заяви яку треба подати для того, щоб була вклеєна відповідна фотокартка в його паспорт громадянина України у формі книжечки. Водночас він повідомив про те, що не бажає отримувати паспорт нового зразку, в тому числі за своїми релігійними переконаннями.
Однак, керівником Костянтинівського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області йому було відмовлено в оформленні паспорту громадянина України у формі книжечки, в тому числі відмовлено в наданні адміністративної послуги щодо вклеювання відповідної фотокартки.
Позивач зазначає, що 29 листопада 2019 року він звернувся до Костянтинівського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області із заявою з проханням письмово пояснити йому причину відмови.
10 грудня 2019 року Костянтинівський МВ ГУ ДМС України в Донецькій області надав відповідь якою підтвердив факт відмови.
Позивач посилаючись на Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ та постанову Великої Палати Верховного суду у зразковій справі №806/3265/17, вважає відмову протиправною, оскільки чинним законодавством не заборонено отримання паспорту громадянина України у формі книжечки.
Від 2-го відповідача надійшов відзив на позов, у якому останній зазначив про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог.
Відповідач зазначив, що чинне законодавство передбачає можливість вклеювання фотокартки до паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки лише у разі звернення громадянина з цього приводу до уповноважених органів влади у місячний строк з дня досягнення 25- чи 45 - річного віку. Вказаний термін позивач пропустив, тому відмова у вклеюванні до паспорту фотокартки є законною.
Вказав, що позивач повинен був завчасно звернутись із заявою про вклеювання фотокартки до його паспорта. У спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі і в межах повноважень, визначених законодавством.
Відповідач звернув увагу, крім іншого, на відсутність поданих позивачем документів передбачених у нормативно-правових актах, які регламентують порядок обміну або здійснення процедури вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України зразка 1994 року по досягненню ним 45-річного віку.
Крім того, заява позивача взагалі не містить будь яких відомостей про відмову заявника від обробки його персональних даних з використанням ЄДДР.
Також відповідач вважає неможливим застосування у справі висновків у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18) (постанова Верховного Суду від 19.09.2018) з огляду на те, що у цій справі відсутні ознаки відповідної типової справи.
З урахуванням наведеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі № 200/457/20-а за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року було залучено в якості другого відповідача в справі Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (далі - 2-й відповідач).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту у формі книжечки серії НОМЕР_2 (а.с. 15-16).
29 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника Костянтинівського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області Вєрєтєнікової О.В., відповідно до якої просив надати адміністративну послугу пов'язану із вклеюванням до його паспорту фотокартки у 45 річному віці та видачею йому належним чином оформленого паспорту у формі книжечки (а.с. 9).
Зі змісту вказаної заяви судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою саме про вклеювання до його паспорту, у форму книжечки, що він вже мав, фотокартки, у зв'язку із досягненням 45-ти річного віку, а не із заявою про видачу паспорту у формі книжечки.
Листом від 10 грудня 2019 року №1402.49-516/1402.49.2-19 ОСОБА_1 було надано відповідь з роз'ясненням вимог діючого законодавства України щодо здійснення процедури вклеювання фотокартки в паспорт громадянина України зразка 1994 року по досягненню 45 - річного віку, посилаючись на наказ МВС України № 456 від 06.06.2019 року - де встановлено, що для оформлення паспорту заявник подає документи, перелік яких визначено Тимчасовим порядком у числі яких є заява встановленого зразка та рішення суду (а.с. 10).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно статті 5 Закону України "Про громадянство України" паспорт громадянина України є документом, що підтверджує громадянство України.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначені Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують її особу чи спеціальний статус” (далі по тексту - Закон № 5492).
Частиною 1 ст. 13 Закону № 5492 до документів, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення, віднесено документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зокрема, паспорт громадянина України. Частиною 3 цієї статті передбачено, що паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України” (далі - Постанова № 302) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України.
За змістом п. 2 цієї Постанови із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:
з 01 січня 2016 року - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII;
з 01 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Відповідно до п. 3 Постанови № 302 з 1 листопада 2016 р. припиняється прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.
Вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюються відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Згідно з п. 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 обмін паспорта здійснюється у разі, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.
Суд зазначає, що позивач звернувся до відповідача із заявою щодо вклеювання до паспорта фотокартки по досягненні ним 45 років, проте, будь яких документів передбачених нормативно-правовими актами, які регламентують порядок обміну або здійснення процедури вклеювання фотокартки до його паспорта громадянина України зразка 1994 року по досягненню ним 45-річного віку, позивачем надано не було.
Як видно з матеріалів справи, позивач досяг 45 років у липні 2019 року, проте, за вклеюванням фотокартки до свого паспорту позивач не звернувся, а у листопаді 2019 року звернувся із заявою про оформлення та видачу належним чином оформленого паспорту у формі книжечки.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі по тексту - Положення № 2503-ХІІ). Згідно з положеннями п. 3 Положення № 2503-ХІІ бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Відповідно до п. 8 Положення № 2503-XII термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Згідно з 12 цього Видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина.
Вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п'ятиденний термін.
Положення про паспорт громадянина України, затверджене Постановою 2503-ХІІ не містить приписів, які б зобов'язували особу отримати новий паспорт у формі книжечки по досягненню 45 років у разі пропуску місячного строку на вклеювання фотокартки.
Із врахуванням волевиявлення позивача - відмови отримувати паспорт у формі картки, п. 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302, та висновки Верховного Суду у викладені у постанові у зразковій справі № 806/3265/17 від 19.09.2018 року до даних правовідносин не застосовуються.
Позивач мав право на вклеювання до свого паспорту у формі книжечки, який у нього вже є, фотокартки по досягненню ним 45 років, і після спливу місячного строку, визначеного п. 12 Положення № 2503-XII.
Проте, жодних позовних вимог про зобов'язання відповідача вклеїти відповідну фотокартку позивачем не заявлено.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
В матеріалах справи відсутні відомості про втрату позивачем виданого йому 13 травня 2002 паспорту серії ВЕ НОМЕР_3 або докази існування обставин, визначених п. 16 Положення № 2503-XII, що свідчить про відсутність підстав для обміну паспорту позивача у формі книжечки ВЕ № 824677 на новий або для видачі йому нового паспорту у формі книжечки.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантоване ст. 55 Конституції України і конкретизоване у законах України, та, зокрема, у Кодексі адміністративного судочинства України, право особи на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає обґрунтування наявного порушення.
Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист, а обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає, що положення певного акту впливають на його правове становище.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до абзацу 3 п.2 розділу 5 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456 для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток.
Як вже було зазначено вище позивач звернувся до відповідача із заявою саме про вклеювання до його паспорту, у форму книжечки, що він вже мав, фотокартки, у зв'язку із досягненням 45-ти річного віку, а не із заявою про видачу паспорту у формі книжечки (який у нього вже є).
Крім цього, відповідного рішення суду позивачем до вказаної заяви додано не було, що свідчить про відсутність протиправності у діях відповідача.
Лист Костянтинівського МВ ГУ Державної міграційної служби України в Донецькій області від 29.11.2019 року не містить відмови позивачу у видачі паспорту у формі книжечки, а роз'яснює порядок вклеювання до нього фотокартки у зв'язку із досягненням особою 45-ти річного віку та прямо звертає увагу позивача на те, що після спливу тридцятиденного строку вклеювання фотокартки здійснюється на підставі рішення суду.
Проте, позивачем не заявлено позовних вимог щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності та про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо саме вклеювання фотокартки до паспорту у формі книжечки, а заявлено вимоги про зобов'язання видати позивачу паспорт у формі книжечки (який він вже має.)
Таким чином, приймаючи до уваги викладене та те, що позивач вже має паспорт у формі книжечки серії НОМЕР_2 , позовні вимоги про зобов'язання відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, є безпідставними та задоволенню не підлягають, оскільки позивачем обрано невірний спосіб захисту.
З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати позивача не відшкодовуються.
Керуючись Конституцією України, Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”, “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України”, Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456 Кодексом адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення складене у повному обсязі 12 березня 2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч