Рішення від 11.03.2020 по справі 200/250/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2020 р. Справа№200/250/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Льговської Ю.М.,

секретаря судового засідання Мухіної Є.О.,

за участю представників сторін:

від позивача - Шевченко Н.В.,

від відповідача - Яковлєвої А.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

09 січня 2020 року Публічне акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень - рішень № 0008274308, № 0008264308 від 23 липня 2019 року про нарахування штрафних санкцій за несплату орендної плати за землю за жовтень-грудень 2018 року та екологічного податку за 3 квартал 2017 року на загальну суму 21 900, 34 грн (з урахування заяви про уточнення позовних вимог - а. с. 33, т. 1).

У судовому засіданні представник позивача зазначив, що просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач не мав права проводити камеральну перевірку з підстав повноти та належності сплати податків, а тому податковим органом порушено спосіб реалізації владних управлінських функцій, що обумовило відсутність правових наслідків цих перевірок.

Позивач також вказує на зупинення відносно нього як платника податків, місцезнаходженням якого є тимчасова окупована територія, нарахування штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 38.2 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2020 року позовну заяву залишено без руху.

Після усунення недоліків ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 11 лютого 2020 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року відмовлено в задоволенні заяви відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

10 лютого 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на судову практику Верховного Суду з питань можливість проведення камеральної перевірки з підстав повноти та належності сплати податків (справи № П/811/1313/16, № 826/1975/17) та зазначаючи, що питання своєчасності нарахування та сплати податків були предметом саме документальної перевірки лише до 01 січня 2017 року, до внесення змін до статті 75 Податкового кодексу України.

Також відповідач вказував на те, що позивач не може бути звільнений від відповідальності, оскільки за змістом пункту 38.2 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України звільнення можливо щодо зобов'язань, які виникли станом на 14 квітня 2014 року, а в цій справі зобов'язання виникли після вказаної дати.

У судовому засіданні, проведеному в письмовому провадженні, розгляд справи відкладено на 11 березня 2020 року.

Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

Зареєстрованим місцезнаходженням Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» є: вул. Історична 11, м. Торецьк, Донецька область, 85205, яке включено до Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, який затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085.

Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку позивача з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з екологічного податку за 3 квартал 2017 року та орендної плати за землю за жовтень-грудень 2018 року, про що складено акт від 18 червня 2019 року № 170/05-99-43-08/176495 (а. с. 5, т. 1).

Перевіркою встановлено порушення термінів сплати грошового зобов'язання з екологічного податку, донарахованого за податковим повідомленням - рішенням від 08 грудня 2016 року № 0016651201, та самостійно визначеного позивачем податкового зобов'язання з екологічного податку за 3 квартал 2017 року та орендної плати за землю за жовтень-грудень 2018 року, регламентованих пунктом 57.1 статті 57, пунктом 250.2 статті 250, пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Зокрема, щодо порушення термінів сплати грошових зобов'язань:

- з екологічного податку в акті перевірки зазначено, що за податковим повідомленням-рішенням від 08 грудня 2016 року № 0016651201 грошове зобов'язання в сумі 8 700, 70 грн підлягало сплаті за терміном до 16 січня 2017 року, а фактично сплачено 19 лютого 2019 року; за додатком 3 до податкової декларації екологічного податку від 31 жовтня 2017 року № 9226448680 податкове зобов'язання в сумі 90 610, 01 грн підлягало сплаті 19 лютого 2017 року, а фактично сплачено 20 травня 2019 року;

- з орендної плати за землю в акті перевірки зазначено, що за податковою декларацією з плати за землю від 13 лютого 2018 року № 9019780823 податкове зобов'язання в сумі 3648,14 грн підлягало сплаті за терміном до 30 листопада 2018 року, а фактично сплачено 29 березня 2019 року; за терміном до 30 грудня 2018 року фактично сплачено 29 березня 2019 року та 26 квітня 2019 року; за терміном до 30 січня 2019 року фактично сплачено 26 квітня 2019 року та 30 травня 2019 року.

На підставі акта перевірки Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято податкові повідомлення-рішення від 23 липня 2019 року № 0008274308 про нарахування 20% штрафу у сумі 2 038, 19 грн за порушення строків сплати грошового зобов'язання з оренди землі в розмірі 10 190, 95 грн та № 0008264308 про нарахування 20% штрафу у сумі 19 862, 15 гривень за порушення строків сплати грошового зобов'язання з екологічного податку в розмірі 99 310, 75 грн (а. с. 7, 8, т. 1).

Рішенням Державної податкової служби України від 17 жовтня 2019 року скарга позивача на прийняті податкові повідомлення-рішення, подана в порядку досудового вирішення спору, була повернута без розгляду у зв'язку з порушенням строків оскарження (а. с. 19, т. 1).

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пункт 57.1 статті 57 ПК України конкретизує, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 ПК України).

Платники екологічного податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації (пункту 250.2 статті 250 ПК України).

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

При вирішенні питання щодо своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання суд враховує приписи пункту 87.9 статті 87 ПК України, згідно з яким у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що позивачем у податковій декларації з плати за землю від 13 лютого 2018 року № 9019780823 самостійно визначено податкове зобов'язання в розмірі 3 648, 14 грн із граничним терміном сплати 30 числа кожного місяця (а. с. 15, т. 1); у додатку 3 до податкової декларації екологічного податку від 31 жовтня 2017 року № 9226448680 самостійно визначено податкове зобов'язання в сумі 393 532, 92 грн із граничним терміном сплати 19 листопада 2017 року (а. с. 10, 14, т. 1).

Також до сплати з граничним терміном до 16 січня 2017 року підлягало сплаті узгоджена сума грошового зобов'язання у розмірі 8 700, 70 грн за податковим повідомленням-рішенням від 08 грудня 2016 року № 0016651201 (а. с. 216, т. 1).

Платіжним дорученням від 17 листопада 2017 року № 400 позивачем сплачено 393 532, 92 грн за додатком 3 до податкової декларації екологічного податку за 3 квартал 2017 року (а. с. 21, т.1); платіжними дорученнями від 29 листопада 2018 року № 872, від 27 грудня 2018 року № 901, від 30 січня 2019 року № 921 - по 3 648, 17 грн орендної плати за землю за жовтень, листопад, грудень 2018 року (а. с. 22 - 24, т. 1).

Однак, із інтегрованої картки платника податків суд вбачає, що грошові кошти були спрямовані на погашення податкового боргу (а. с. 1, т. 2).

Фактично за податковим повідомленням-рішенням від 08 грудня 2016 року № 0016651201 грошове зобов'язання з екологічного податку в сумі 8 700, 70 грн сплачено 19 лютого 2019 року; за додатком 3 до податкової декларації екологічного податку від 31 жовтня 2017 року № 9226448680 податкове зобов'язання в сумі 90 610, 01 грн підлягало сплаті 19 листопада 2017 року, а сплачено 20 травня 2019 року; за податковою декларацією з плати за землю від 13 лютого 2018 року № 9019780823 грошове зобов'язання в сумі 3648,14 грн підлягало сплаті за терміном до 30 листопада 2018 року, а сплачено 29 березня 2019 року; за терміном до 30 грудня 2018 року сплачено 29 березня 2019 року та 26 квітня 2019 року; за терміном до 30 січня 2019 року сплачено 26 квітня 2019 року та 30 травня 2019 року.

З огляду на те, що інтегрованою карткою підтверджується наявність у позивача станом на день внесення оплати податкового боргу та зарахування її в рахунок його погашення, суд вважає доводи Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» про своєчасність сплати грошових зобов'язань помилковими.

Пунктом 126.1 статті 126 ПК України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

За цих обставин позовні вимоги про скасування податкових повідомлень - рішень № 0008274308, № 0008264308 від 23 липня 2019 року про нарахування штрафних санкцій за несплату орендної плати за землю за жовтень-грудень 2018 року та екологічного податку за 3 квартал 2017 року на загальну суму 21 900, 34 грн задоволенню не підлягають.

Суд не погоджується з доводами позивача щодо застосування до спірних правовідносин підпункту 38.2 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Так, відповідно до абзаців 1, 2 підпункту 38.2 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону № 2628-VIII від 23 листопада 2018 року) на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об'єднаних сил (ООС) для платників податків, місцезнаходженням (місцем проживання) яких станом на 14 квітня 2014 року була тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів на лінії зіткнення і які станом на 1 січня 2017 року не змінили своє місцезнаходження (місце проживання) із зазначених територій на іншу територіюУкраїни: зупиняється нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за несвоєчасне погашення визначених станом на 14 квітня 2014 року грошових зобов'язань.

Отже, передумовами для зупинення нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені на підставі підпункту 38.2 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України є такі обставини: 1) місцезнаходженням платника податків станом на 14 квітня 2014 року і до 01 січня 2017 року є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення; 2) несвоєчасне погашення платником податків визначених станом на 14 квітня 2014 року грошових зобов'язань.

Відсутність хоча б однієї передумови виключає можливість застосування підпункту 38.2 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України до спірних правовідносин.

Судом встановлено, що місцезнаходженням позивача станом на 14 квітня 2014 року і до 01 січня 2017 року була та є територія населеного пункту, що розташований на лінії зіткнення - м. Торецьк, проте грошові зобов'язання, несвоєчасність погашення яких є предметом справи, визначені в період з 2017 року по 2019 роки, а не станом на 14 квітня 2014 року.

Отже, приписи підпункту 38.2 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки відповідачем донараховані штрафні санкції за несвоєчасне погашення платником податків, визначених після на 14 квітня 2014 року.

Доводи позивача про те, що відповідач не мав права проводити камеральну перевірку з підстав повноти та належності сплати податків спростовуються змістом абзацу 2 підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України в редакції Закону від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII, чинної на день проведення перевірки, відповідно до якого предметом камеральної перевірки також може бути […] та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Таким чином, позовні Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень - рішень не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» (код ЄДРПОУ: 00176495, місцезнаходження: вул. Історична 11, м. Торецьк, Донецька область, 85205) до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826, місцезнаходження: вул. Італійська, буд. 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515) про скасування податкових повідомлень - рішень відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 12 березня 2020 року.

Суддя Ю.М. Льговська