Ухвала від 11.03.2020 по справі 263/15554/16-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

11 березня 2020 р. Справа №263/15554/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого судді Голуб В.А., суддів: Зеленова А.С., Загацької Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 11 травня 2017 року в адміністративній справі № 263/15554/16-а за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 07.12.2016 року звернувся до Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області постановою від 11.05.2017 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, відмовив.

Донецький апеляційний адміністративний суд ухвалою від 02.08.2017 року апеляційну скаргу позивача залишив без задоволення, а постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 11.05.2017 року - без змін.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду своєю постановою від 26.07.2018 року залишив без змін постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 11.05.2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.08.2017 року.

08.01.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області із заявою про перегляд постанови суду від 11.05.2017 року в адміністративній справі № 263/15554/16-а за виключними обставинами. Вказана заява мотивована тим, що 13 грудня 2019 року Конституційний Суд України своїм рішенням визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини двадцятої ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. У зв'язку з ухваленням рішення Конституційним Судом України заявник вважає, що у нього виникло право на перерахунок пенсії та, відповідно, перегляд постанови Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 11.05.2017 року за виключними обставинами. У якості відповідача у цій справі позивачем зазначено Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, оскільки воно є правонаступником відповідача, припинення якого відбулось 04.07.2018 року.

Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 10.01.2020 року адміністративну справу № 263/15554/16-а за заявою ОСОБА_1 про перегляд постанови Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 11.05.2017 року за виключними обставинами передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду за підсудністю.

Ухвалою від 12.02.2020 року Донецький окружний адміністративний суд відкрив провадження за виключними обставинами за заявою ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 11.05.2017 року в адміністративній справі № 263/15554/16-а за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії та призначив розгляд вказаної заяви в судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 14 год 30 хв 24.02.2020 року.

Розгляд справи відкладено з 24.02.2020 року на 11.03.2020 року у зв'язку із неявкою сторін.

На судове засідання сторони не з'явились, про місце, дату та час проведення судового розгляду повідомлялись судом належним чином.

В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 про проведення розгляду справи без його участі.

Також на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача, в якому він просить провести розгляд заяви без участі представника управління та відмовити у задоволенні заяви позивача у повному обсязі.

Згідно з ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У своєму відзиві на вказану заяву Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зазначило, що по даній справі рішення судів апеляційної та касаційної інстанції набрали законної сили, а тому в разі задоволення заяви позивача про перегляд судового рішення за виключними обставинами ставиться під сумнів принцип верховенства права. Вважає, що положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» втратили чинність тільки з 13 грудня 2019 року, а тому станом на дату виникнення спірних правовідносин вказана норма була чинною, підлягала застосуванню та поширювала свою дію на спірні правовідносини.

Маріупольським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області до відзиву приєднано клопотання про заміну відповідача у даній справі з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області. Вказане клопотання обґрунтовано тим, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 року № 988 «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» внаслідок реорганізації шляхом злиття Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області та Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області було утворене Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, яке в подальшому шляхом злиття з Лівобережним об'єднаним управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області перетворилось на Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зареєстровано в якості юридичної особи з 31.05.2018 року. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 року № 988 «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», наказу Пенсійного фонду України «Про заходи у зв'язку із реорганізацією деяких територіальних органів Фонду від 26.12.2016 року № 177, наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.01.2017 року проведено реорганізацію шляхом злиття Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області та Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області, внаслідок чого було утворене Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, яке в подальшому шляхом злиття з Лівобережним об'єднаним управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області перетворилось на Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав про заміну відповідача у даній справі з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Розглядаючи заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 11.05.2017 року колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України, підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Частиною 6 ст. 361 КАС України передбачено, що при перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області, приймаючи постанову від 11.05.2017 року та відмовляючи в задоволені позовних вимог, дійшов висновку, що в Законі України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII відсутня норма, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII). При цьому на дату звернення позивача до пенсійного органу (відповідача у справі) з заявою про перерахунок пенсії та до часу ухвалення постанови судом першої інстанції Кабінетом Міністрів України не був визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 в справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19):

1. Визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

2. Положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

3. Установлено такий порядок виконання цього рішення:

- частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

«20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

4. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Статтею 152 Конституції України визначено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Закон України «Про Конституційний Суд України» визначає порядок організації та діяльності Конституційного Суду України, статус суддів Конституційного Суду України, підстави і порядок звернення до нього, процедуру розгляду ним справ і виконання його рішень.

Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13 липня 2017 року № 2136-VIII, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами визнана неконституційним і втрачає чинність саме з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного Рішення, а саме 13 грудня 2019 року.

Відповідно до статті 97 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13 липня 2017 року № 2136-VIII, суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання, а також зобов'язати відповідні державні органи забезпечити контроль за виконанням рішення, додержанням висновку.

Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 встановлено порядок виконання, а саме, що частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню саме з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Наявність рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 в справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) не змінює правового регулювання спірних правовідносин на час їх виникнення та розгляду в судах першої, апеляційної та касаційної інстанції, отже, не доводить факту допущення судом помилки при розгляді справи.

Отже, станом на дату ухвалення постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 11.05.2017 року, положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не було визнано неконституційним та було чинним в редакції, застосованій судами апеляційної та касаційної інстанцій.

Колегія суддів зазначає, що позивач може реалізувати передбачене частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII право, саме після 13 грудня 2019 року.

Крім того, частиною 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Аналізуючи приписи п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи може бути підставою для перегляду рішення за виключними обставинами тільки, якщо рішення суду ще не виконане.

У даному випадку, рішення не може вважатись невиконаним в контексті приписів п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України, оскільки рішення, що набрало законної сили, яким у задоволенні позову відмовлено, не передбачає примусового виконання.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами.

Відповідно до ч. 4 ст. 368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може: 1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі; 2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення; 3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 369 КАС України у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.

Судове рішення за наслідками провадження за нововиявленими або виключними обставинами може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом для оскарження судових рішень суду відповідної інстанції. З набранням законної сили новим судовим рішенням в адміністративній справі втрачають законну силу судові рішення інших адміністративних судів у цій справі.

Керуючись ст. ст. 294, 361, 368, 369 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ :

Клопотання Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони по справі - задовольнити.

Замінити відповідача у справі № 263/15554/16-а з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 11 травня 2017 року в адміністративній справі № 263/15554/16-а за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Повний текст ухвали складений та підписаний 11.03.2020 року.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.

Головуючий суддя В.А. Голуб

Судді А.С. Зеленов

Т.В. Загацька