Рішення від 12.03.2020 по справі 160/243/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2020 року Справа № 160/243/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомосковського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Новомосковського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (далі - відповідач), у якій просить:

- визнати протиправними дії Новомосковського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо невнесення змін до актового запису про народження стосовно зміни власного імені матері з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 » та виправлення громадянства матері з « ОСОБА_3 » на «Громадянка Вірменії» № 141 від 22.03.2006 року, складеного на гр. ОСОБА_4 ;

- зобов'язати Новомосковський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області вчинити дії щодо внесення змін до актового запису про народження № 141 від 22.03.2006 року, вказавши власне ім'я матері « ОСОБА_2 » та в графі громадянство матері «Громадянка Вірменії».

- зобов'язати Новомосковський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області повторно видати ОСОБА_1 свідоцтво про народження ОСОБА_4 .

В обґрунтування позову зазначено, що позивач у жовтні 2019 року звернулась до відповідача із заявою щодо внесення змін до актового запису про народження №141 від 22.03.2006 року, складеного на гр. ОСОБА_4 , стосовно зміни власного імені з “ ОСОБА_2 ” на “Гегецик” та виправлення громадянства матері з “Громадянка України” на “Громадянка Вірменії”. 30.10.2019 року відповідачем надано відповідь, у якій рекомендовано ОСОБА_1 звернутись з цим питанням до суду, оскільки на момент державної реєстрації народження дитини гр. ОСОБА_1 пред'явлено паспорт громадянина України. Позивач вважає відмову відповідача протиправною, та такою, що суперечить чинному законодавству України.

Ухвалою суду від 14.01.2020 року прийнято позовну заяву та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, у якому просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивачу було надано відповідь на заяву, у якій запропоновано заявникові надати всі необхідні документи для вирішення питання щодо внесення змін до актового запису, та звернутись до суду для вирішення питання щодо зміни громадянства у свідоцтві про народження, оскільки на момент державної реєстрації народження дитини у 2006 році гр. ОСОБА_1 пред'явлено паспорт громадянина України.

Ухвалою суду від 02.03.2020 року замінено відповідача на належного - Новомосковський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - Новомосковський міськрайонний відділ ДРАЦС Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відповідач).

Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка Вірменії є матір'ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.07.2019 року у справі №183/2868/19, яке набрало законної сили 11.09.2019 року (а.с.15-18).

У свідоцтві про народження ОСОБА_4 серії 1-КИ НОМЕР_1 (повторно), виданого 12.09.2007 року зазначено у графі “мати” - ОСОБА_1 , у графі “громадянство” - громадянка України (а.с. 19).

17.10.2019 року позивач звернулась до відповідача із заявою, у якій просила внести зміни до свідоцтва про народження серії 1-КИ НОМЕР_1 від 12.09.2007 року, складеного на ОСОБА_4 , а саме змінити ім'я матері з “ ОСОБА_2 ” на “ ОСОБА_2 ”, та виправити громадянство матері з “громадянка України” на “громадянка Вірменії”.

Листом від 30.10.2019 року №3213/14.27-14 «Про надання інформації» відповідач зазначив наступне: «Для внесення змін до актового запису стосовно власного імені матері відповідно до п. 2.1 та 2.6 р. II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 (далі - Правил), внесення змін до актового запису проводиться на підставі заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: паспорт; свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості, які підлягають зміні та інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті. Відповідно до пункту 5 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року №7-93 за видачу свідоцтва у зв'язку із зміною, доповненням, виправленням і поновленням актових записів цивільного стану справляється державне мито у розмірі 0,02 неоподаткованого мінімуму доходів громадян (тобто 0,34 грн.). Щодо внесення змін до актового запису про народження дитини в графі громадянство матері Вам необхідно звернутись до суду, у зв'язку з тим, що на момент державної реєстрації народження дитини гр. ОСОБА_1 пред'явлено паспорт громадянки України НОМЕР_2 виданий Новоазовським РВ УМВС України Донецької області від 07.07.2002 року» (а.с. 24).

Позивач, вважаючи дії відповідача щодо не внесення змін до актового запису про народження протиправними, звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовано Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року № 435-ІV (далі - ЦК України), Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.10.2010 року № 2398-VI (далі - Закон №2398-VI), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 (далі - Правила №96/5).

Відповідно до приписів статті 49 ЦК України та статті 2 Закону №2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відомості про походження фізичної особи вносяться до акту цивільного стану, який підлягає державній реєстрації, а також обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Зі змісту статті 1 Закону № 2398-VI вбачається, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

У свою чергу, статтею 6 Закону № 2398-VI визначена компетенція (повноваження) органів державної реєстрації актів цивільного стану. Зокрема, відповідно до ч. 1 цієї статті відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (частина 2 статті 9 Закону №2398-VI).

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку (частина 3 статті 9 Закону № 2398-VІ).

Порядок внесення змін до актового запису цивільного стану унормовано статтею 22 Закону № 2398-VI, відповідно до якої внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Вказані норми Закону узгоджуються з Правилами № 96/5, пунктом 1.1 яких передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи. (пункт 1.5 Правил № 96/5)

Відповідно до п. 2.1. Правил № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Пунктом 2.6 Правил № 96/5 визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно з пунктом 2.12 Правил № 96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ ДРАЦС складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за наведеною формою. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження у судовому порядку, що відповідає диспозиції норми пункту 1 статті 22 Закону № 2398-VІ.

З аналізу змісту вказаних норм права слід дійти висновку, що процедура внесення змін до актового запису цивільного стану передбачає певний алгоритм дій, а саме:

- звернення особи з відповідною заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану та відповідними документами;

- прийняття відділом державної реєстрації актів цивільного стану вказаної заяви шляхом її формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян;

- складання відділом державної реєстрації актів цивільного стану обґрунтованого висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

При цьому, саме висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому вважається актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень і може бути оскаржений в судовому порядку.

З матеріалів справи встановлено, що позивач звернулась до відповідача із заявою 17.10.2019 року за вх. №3212/14.27-14 про внесення змін до актового запису народження №141 від 22.03.2006 року, стосовно зміни власного імені матері з “ ОСОБА_2 ” на “ ОСОБА_2 ”, та виправлення громадянства матері з “Громадянка України” на “Громадянка Вірменії”. Проте, до заяви ОСОБА_1 не надала перелік документів, які зазначені у пункті 2.6. Правил №96/5, що необхідні для вирішення питання щодо внесення змін до актового запису про народження.

Проте, зазначена обставина не звільняє відповідача від обов'язку діяти у відповідності до вимог чинного законодавства та за наслідком розгляду заяви позивача скласти обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за встановленою формою.

Відтак, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не складанні за наслідком перевірки заяви ОСОБА_1 обґрунтованого висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за встановленою формою.

Висновок відповідача про внесення змін до актового запису цивільного стану є підставою для вчинення дій, які заявлені позивачем в позовних вимогах.

Враховуючи відсутність висновку відповідача, позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії є передчасними.

З метою забезпечення відновлення порушеного права позивача, належним способом його захисту за встановлених обставин є визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у не складанні за наслідком перевірки заяви ОСОБА_1 від 17.10.2019 року за вх. №3212/14.27-14 обґрунтованого висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому та зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.10.2019 року за вх. №3212/14.27-14 та скласти обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за встановленою формою.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

На підставі частин 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладені обставини справи, проаналізувавши зміст норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 840,80 грн., що документально підтверджується квитанцією № 24649859 від 09.01.2020 року.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню пропорційно до задоволених позовних вимог за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 420,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) до Новомосковського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса: 51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Українська, 7-а; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40340814) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Новомосковського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, яка полягає у не складанні за наслідком перевірки заяви ОСОБА_1 від 17.10.2019 року за вх. №3212/14.27-14 обґрунтованого висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому.

Зобов'язати Новомосковський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.10.2019 року за вх. №3212/14.27-14 та скласти обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за встановленою формою.

У задоволенні іншої частини позову - відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Новомосковського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції судові витрати у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар