Рішення від 12.03.2020 по справі 160/5891/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2020 року Справа № 160/5891/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради, Комісії при виконкомі Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надання пільг, Виконавчого комітету Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради, Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 25.06.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради про відмову у призначенні житлової субсидії з 01.01.2019 ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради призначити житлову субсидію ОСОБА_1 з 01.01.2019.

2. Ухвалою суду від 01.07.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 25.07.2019 позивачем на виконання ухвали суду надано виправлений адміністративний позов, в якому викладений наступний зміст позовних вимог:

- визнати протиправними та скасувати рішення із протоколів № 2 від 30.01.2019 та № 7 від 20.03.2019 Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради про відмову у призначенні житлової субсидії з 01.01.2019 ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради призначити житлову субсидію ОСОБА_1 з 01.01.2019.

4. Ухвалою суду від 30.07.2019:

- прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/5891/19;

- відповідачу встановлено строк для подання відзиву на адміністративний позов, від сторін витребувані докази для розгляду справи по суті.

5. 27.08.2019 на електронну адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатками.

6. 27.08.2019 до канцелярії суду від позивача надійшли додаткові пояснення з додатками.

7. 27.08.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшов оригінал відзиву на позовну заяву з додатками та доказом направлення позивачу.

8. У зв'язку з перебуванням головуючого судді у справі І.О. Верба у відрядженні з 20.08.2019 по 30.08.2019 включно, подані сторонами документи отримані суддею 02.09.2019 (у перший робочий день).

9. Ухвалою суду від 11.09.2019:

- залучено до участі в адміністративній справі № 160/5891/19 в якості відповідачів: Комісію при виконкомі Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надання пільг (проспект Мануйлівський, буд. 31, м. Дніпро, 49023); Виконавчий комітет Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради (код ЄДРПОУ 04052436; проспект Мануйлівський, буд. 31, м. Дніпро, 49023); Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788389; проспект Петра Калнишевського, буд. 55, м. Дніпро, 49051);

- розпочати розгляд справи спочатку за правилами пункту другого частини першої статті 263 КАС України;

- встановлено залученим відповідачам 15-денний строк, з дня отримання копії цієї ухвали, для подання відзиву на адміністративний позов із доказами його обґрунтування.

10. 01.10.2019 на електронну адресу суду від Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надійшов відзив на позовну заяву з додатком.

11. 04.10.2019 засобами поштового зв'язку від Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надійшов оригінал відзиву на позовну з додатком та доказом направлення позивачу.

щодо строків розгляду справи

12. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

13. Відповідач відмовив позивачу у призначенні житлової субсидії з причини наявності заборгованості по опаленню станом на 01.01.2019 по КП «Теплоенерго» ДМР у сумі 16 533,19 грн.

14. У своїй заяві до відповідача від 08.02.2019 позивач пояснила про причини виникнення заборгованості та скрутне матеріальне становище.

15. Заборгованість за теплопостачання виникла за незалежних від позивача обставин.

16. МКП «Дніпропетровські міські теплові мережі», які з жовтня 2002 року до жовтня 2016 року були постачальниками тепла, нараховували платежі за послуги, яких зовсім не надавали, проте, на той момент ОСОБА_1 була дуже хвора та не мала фінансових ресурсів тому, не могла оскаржувати їх дії у судовому порядку.

17. Крім того, борги за постачання тепла МКП «Дніпропетровські міські теплові мережі» були оскаржені в судовому порядку, про що Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпропетровська виданий судовий наказ від 23.12.2011 по справі № 2н-3388/2011 про стягнення заборгованості у розмірі 6 782,77 грн солідарно з ОСОБА_1 та її сина - ОСОБА_2 .

18. Так як ОСОБА_1 була незгодна з даним рішенням вона самостійно оформила та подала до суду заяву-клопотання про скасування судового наказу. Подальший хід справи позивачу невідомий, проте ніяких примусових відрахувань з доходів не було.

19. З жовтня 2016 року новим постачальником тепла стало КП «Теплоенерго».

20. Поки ОСОБА_1 нараховувалась субсидія, вона мала змогу оплачувати послуги теплопостачання.

21. Без надання житлової субсидії, враховуючи складне матеріальне становище та тяжкий стан здоров'я позивач не може оплачувати комунальні послуги, зокрема, послуги теплопостачання та вважає, що відмовляючи у призначенні житлової субсидії на підставі поданих заяв від 14.01.2019 та 08.02.2019 відповідач діяв неправомірно.

22. Позивач вважає, що відповідач свідомо порушив надані позивачу законом права.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ

Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради

23. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що ОСОБА_1 , користувалася субсидією на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.05.2015 по 30.04.2018.

24. Субсидія була призначена на підставі «Положення про порядок призначенню та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (у редакції чинній станом на момент призначення) (далі - Положення № 848).

25. Субсидія розраховувалася на дві особи: ОСОБА_1 та її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

26. ОСОБА_1 перебуває у шлюбі, при цьому зареєстроване (фактичне) місце проживання її чоловіка відмінне від адреси домогосподарства заявниці і в розрахунок субсидії з 01.05.2015 по 30.04.2018 доходи чоловіка не враховувалися.

27. Згідно з довідкою від 03.01.2019 № 000213 про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб в складі сім'ї ОСОБА_1 відбулися зміни.

28. 20.11.2018 в житловому приміщення була зареєстрована онука заявниці, ІНФОРМАЦІЯ_2 .

29. З 01.05.2018 були внесенні зміни до Положення № 848. Порядком зазначено: «У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу».

30. З 01.05.2018 ОСОБА_1 відмовлено в автоматичному перерахунку житлової субсидії через наявності заборгованості, яка перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (підпункт 5 пункту 6 Положення № 848).

31. 14.01.2019 позивач звернувся до управління із заявою про призначення житлової субсидії з 01.01.2019.

32. На запит управління ТОВ «ЄРЦ КП» надало довідку про забезпеченість житловою площею, розмір платежів за житло та комунальні послуги із зазначенням у неї заборгованості по опаленню станом на 01.01.2019 по КП «Теплоенерго» ДМР у сумі 16 533,19 грн.

33. Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 пункту 6 Порядку, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

34. Про дану норму закону ОСОБА_1 була поінформована.

35. Також, згідно наданої відповіді КП «Теплоенерго» від 13.05.2019 № 628 позивачу запропоновано оформити договір реструктуризації заборгованості за послуги з централізованого теплопостачання.

36. Управіління вважає, що відсутні правові підстави для задоволення вимог позивача згідно норм чинного законодавства та відсутні підстави вважати, що дії Управління є неправомірними.

Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради

37. ОСОБА_1 до міської комісії з надання житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям при Лівобережному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради з питання призначення житлової субсидії не зверталася.

38. Управлінням зроблені запити до комунальних підприємств, щодо наявності заборгованості станом на 01 жовтня та запропоновано ОСОБА_1 звернутися до міської комісії з надання житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям при Лівобережному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради з питання призначення та виплати житлових субсидій.

39. З урахуванням викладеного, Управління просить в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 повністю відмовити.

Комісія при виконкомі Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надання пільг, Виконавчий комітет Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради

40. Комісія та Виконавчий комітет Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради заяв по суті спору не надали.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

41. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є пенсіонером, вид пенсії: за віком, інвалід: 2 група загальне захворювання по опорно-рухового апарату (а.с.14).

42. З 01.05.2018 позивачу не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з підстав: заборгованість з оплати ЖКП понад 20 МНД (а.с.84)

43. 14.01.2019 ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради з заявою про призначення житлової субсидії (а.с.71).

44. Також, 14.01.2019 позивачем подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.72-73).

45. Відповідно до витягу з протоколу № 2 від 30.01.2019 засідання Комісії з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надання пільг (а.с.16, 43, 70):

- розглянувши заяву гр. ОСОБА_1 , проживаючої: АДРЕСА_1 , та комплект документів доданий до заяви, комісія вирішила не призначати субсидію з 01.01.2019 згідно пункту 6 підпункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 № 329) (відсутність права на субсидію).

46. ОСОБА_1 не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.01.2019 з підстав: заборгованість з оплати ЖКП понад 20 МНД (п. 7, п. 6-5), що вбачається з рішення про призначення субсидії, дата призначення 31.01.2019 (а.с.85).

47. Згідно з повідомленням про надання субсидії № НОМЕР_1 не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.01.2019 з таких підстав: заборгованість з оплати ЖКП понад 20 МНД (п. 7, п. 6-5). Зазначено право оскаржити до комісії або до суду рішення УСЗН щодо розміру призначеної субсидії, або відмови про призначення субсидії (а.с.17).

48. 05.02.2019 позивач звернувся з заявою , в якій просив членів комісії надати субсидію (а.с.74).

49. З рішення, оформленого витягом із протоколу № 7 від 20.03.2019 Комісії з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надання пільг вбачається, що (а.с.44, 69):

- розглянувши заяву гр. ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , та комплект документів доданий до заяви, комісія вирішила залишити без змін рішення комісії від 30.01.2019 постанова КМ України від 21.10.1995 № 848 з усіма змінами та доповненнями.

50. ОСОБА_1 не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.01.2019 з підстав: заборгованість з оплати ЖКП понад 20 МНД (п. 7, п. 6-5), що вбачається з рішення про призначення субсидії, дата призначення 21.03.2019 (а.с.86).

51. 26.04.2019 ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради зі звернення, в якому зазначила наступне (а.с.18):

- в грудні 2018, звернулась до УПСЗН АНД районної у м. Дніпрі ради з метою повідомлення про зміни у складі моєї сім'ї, так як мені в той період нараховувалась субсидія. Талон видали на січень місяць;

- 14.01.2019 знову звернулася з заявою про призначення субсидії та необхідними, передбаченими законодавством документами;

- 05.02.2019 у режимі телефонної розмови з працівником було повідомлено про те, що у субсидії відмовлено на підставі наявності заборгованості, проте, є можливість подати пакет документів для розгляду Комісією з питань призначення субсидії;

- заборгованість утворилась внаслідок складних життєвих обставин, хвороби та, зокрема, заборгованості по не сплаті заробітної плати у чоловіка. Працівником було запропоновано стягнути заборгованість по заробітній платі у судовому порядку та подати підтверджуючий документ про відкриття провадження;

- після цього, знову подала необхідні документи з метою їх розгляду на засіданні Комісії. Підтверджуючий документ про відкриття судового провадження подати не встигла. Тому, у телефонному режимі з працівником дійшли згоди про те, щоб Комісія розглянула заяву за наявними документами без підтверджуючого документу про відкриття судового провадження;

- витяг із протоколу № 2 від 30.01.2019 та повідомлення про надання субсидій № 097738 отримала лише 03.04.2019;

- виникають великі сумніви щодо того, чи розглядала Комісія взагалі заяву, адже документи на Комісію подала пізніше, у лютому місяці, а рішення прийнято від 30.01.2019;

- прошу надати детальну інформацію з приводу того, чи була розглянута заява про призначення субсидії Комісією та пояснити розбіжність у датах.

52. Листом від 08.05.2019 № Д-133 Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради на письмове звернення позивача від 26.04.2019 повідомило наступне (а.с.19):

- з 01.05.2018 відмовлено в автоматичному перерахунку житлової субсидії із-за наявності заборгованості, яка перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- 14.01.2019 Ви звернулись до управління з заявою про призначення житлової субсидії з 01.01.2019;

- на запит управління ТОВ «ЄРЦ КП» надало довідку про забезпеченість житловою площею, розмір платежів за житло та комунальні послуги із зазначенням у Вас заборгованості по опаленню станом на 01.01.2019 по КП «Теплоенерго» ДМР у сумі 16 533,19 грн;

- згідно пункту 14 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 № 329) структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може прийняти рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії у разі наявності підстав, визначених цим Положенням, тому управління звернулося до Комісії з проханням розгляду та винесення рішення про призначення Вам житлової субсидії;

- Комісія виконкому Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надання пільг, розглянувши заяву та комплект документів доданих до заяви, вирішила відмовити Вам в призначенні субсидії з 01.01.2019 (протокол № 2 від 30.01.2019) у зв'язку із заборгованістю по КП «Теплоенерго» ДМР.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

53. З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 затверджено «Положення про порядок призначення житлових субсидій» (далі - Положення № 848).

54. Суд зазначає, що норми Положення № 848 у цій справі застосовані у редакції на час спірних правовідносин.

55. Відповідно до абзацу 10 пункту 1 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

56. Згідно з абзацом першим пункту 2 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

57. Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (абзац перший пункту 3 Положення № 848).

58. Пунктом 4 Положення № 848 встановлено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

59. Відповідно до підпункту 5 пункту 6 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

60. За наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку) і 7 пункту 6 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

61. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства (абзац 1, 2 пункту 7 Положення № 848).

62. Абзацом 16 пункту 6 Положення № 848 встановлено, що житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

63. За приписами пункту 13 Положення № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

- заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк» за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

- договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

64. За правилами пункту 14 Положення № 848:

- для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості, зокрема, про сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов'язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами;

- у разі коли документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви;

- у разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки громадянин не вчинить дій щодо її виправлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально;

- якщо документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, протягом 30 днів з дня подання заяви не додані громадянином, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому цим пунктом. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально;

- структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії;

- у разі прийняття рішення про призначення житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомлення);

- у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення;

- у разі прийняття рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення;

- структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може прийняти рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії у разі наявності підстав, визначених цим Положенням;

- заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії;

- рішення про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії;

- рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.

65. Відповідно до пункту 15 Положення № 848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо визнання протиправним та скасування рішення, оформленого витягом із протоколу № 2 від 30.01.2019

66. Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

67. Підставою для прийняття оскаржуваних у цій справі рішень про відмову у наданні субсидії стала інформація щодо заборгованості у ОСОБА_1 понад два місяці у розмірі, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

68. Відповідно до довідок про забезпечення житловою площею, розмір платежів за житло та комунальні послуги, які видані ТОВ «ЄРЦ ПН»:

- від 23.01.2019 № 1732: просрочена понад 2 місяці заборгованість КП «Теплоенерго» ДМР у розмірі 14 926,87 грн, заборгованість на початок дії субсидії 01.10.2018 у розмірі 14 926,87 грн (а.с.67);

- від 15.02.2019 № 1642: просрочена понад 2 місяці заборгованість КП «Теплоенерго» ДМР у розмірі 14 926,87 грн, заборгованість на початок дії субсидії 01.01.2019 у розмірі 16 533,19 грн (а.с.68).

69. Крім того, про наявність заборгованості за постачання тепла ОСОБА_1 знала раніше, однак у позовній заяві зазначила, що зазначена заборгованість виникла від незалежних від неї обставин, а саме через заборгованість по виплаті заробітної плати її чоловіка ОСОБА_3 за 2008-2011 роки у розмірі 23 212 грн та перенесення у цей період операції.

70. Відповідно до судового наказу від 23.12.2011 у справі № 2н-3388/2011 Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська (а.с.31, 89) (ЄДРСР 20844693):

- стягнуто солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Міського комунального підприємства «Дніпропетровські міські теплові мережі», яке знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, проспект К. Маркса 37, р/р НОМЕР_2 в ДГРУ КБ «ПриватБанк», МФО 305299, код 32082770 суму заборгованості у розмірі 6 782 грн. 77 коп., судові витрати у розмірі 197,00 грн.

71. Наявна в матеріалах справи заява позивача про скасування судового наказу № 2н-3388/211 Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська (а.с.95) не спростовує наявність заборгованості за спожиті послуги з постачання тепла, а лише свідчить про незгоду позивача з прийняттям зазначеного виконавчого документа.

72. Доказів оскарження суми заборгованості за спожиті послуги з постачання тепла до суду не надано.

73. Суд зазначає, що до функцій Управління не входить перевірка правильності нарахування плати за комунальні послуги. Управління використовує дані про нарахування плати за комунальні послуги та дані про наявність заборгованості, які надаються підприємствами-надавачами комунальних послуг. Відповідальність за правильність інформації несе надавач такої інформації, тобто, підприємство, що надає комунальні послуги.

74. Матеріалами справи не підтверджується, що позивач звертався до КП «Теплоенерго» ДМР щодо укладення договору про реструктуризацію заборгованості, відомості про укладення такого договору відсутні.

75. Оскільки, позивачем не спростовано наявність заборгованості та не надано належних доказів відсутності заборгованості спожиті послуги з постачання тепла або укладення договору про реструктуризацію заборгованості відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову у призначенні субсидії на підставі підпункту 5 пункту 6 Положення № 848.

щодо визнання протиправним та скасування рішення, оформленого витягом із протоколу № 7 від 20.03.2019

76. Суд зазначає, що у позивача є право на отримання субсидії в окремому випадку, а саме - у разі прийняття рішення Комісією.

77. Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 7 Положення № 848 рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

78. Матеріалами справи не підтверджено наявність акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства на час прийняття рішення комісією про відмову в призначенні субсидії.

79. Отже, рішення про відмову у призначенні субсидії, оформлене витягом із протоколу № 7 від 20.03.2019, в порушення норм Положення № 848, не приймалося Комісією за наявності акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства ОСОБА_1 , таким чином, оскаржуване рішення є передчасним.

80. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

81. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

82. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд визнає протиправним та скасовує рішення, оформлене витягом із протоколу № 7 від 20.03.2019, прийняте Комісією з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та зобов'язує Комісію повторно розглянути заяву позивача про призначення субсидії із врахуванням наданої судом оцінки у цій справі.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

83. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

84. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

85. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

86. Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

87. Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.

88. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

89. Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.

90. Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.

91. Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

92. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення субсидії та визначення права особи на призначення субсидії, а здійснюється контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд встановлює протиправність відмови у призначенні субсидії, яка оформлена витягом із протоколу № 7 від 20.03.2019 визнаючи таку відмову відповідача передчасною та неправомірною у цілому та зобов'язує Комісію при виконкомі Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надання пільг повторно розглянути заяву від 05.02.2019 та прийняти рішення за результатами розгляду такої заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

93. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

94. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

95. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради (код ЄДРПОУ 03192490; вул. Радистів, буд. 8, м. Дніпро, 49023), Комісії при виконкомі Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надання пільг (проспект Мануйлівський, буд. 31, м. Дніпро, 49023), Виконавчого комітету Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради (код ЄДРПОУ 04052436; проспект Мануйлівський, буд. 31, м. Дніпро, 49023), Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788389; проспект Петра Калнишевського, буд. 55, м. Дніпро, 49051) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

96. Визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене витягом із протоколу № 7 від 20.03.2019, прийняте Комісією з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

97. Зобов'язати Комісію при виконкомі Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надання пільг повторно розглянути заяву від 05.02.2019 та прийняти рішення за результатами розгляду такої заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

98. В іншій частині позовних вимог відмовити.

99. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

100. Повне рішення складено 12.03.2020.

Суддя І.О. Верба