Справа №760/3143/20
Провадження №3/760/2369/20
28 лютого 2020 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Хліменкової А.Л., представника Київської митниці ДержмитслужбиГрабчака П.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужбипро притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення RF020708147UA - громадянина ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , м. Київ, 02002, Україна ( ОСОБА_1 , АДРЕСА_4 ), у зв'язку з порушенням митних правил, передбаченого ст.472 МК України,-
Відповідно до протоколу № 0042/10000/20 від 13.01.2020 вбачається, що 27.08.2019 в зоні митного контролю на території ДОПП АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2) відділу митного оформлення (ВМО) № 1, митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС (далі - митниця), під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення (далі - МПВ) RF020708147UA, яке пересилалося з України ( ОСОБА_2 , АДРЕСА_4 ) до Румунії ( ОСОБА_8 АДРЕСА_6 ) у картонній упаковці виявлено клинок ножа бойового, з металу (старовинний) - 1 шт. та наконечник для піхов, з металу (старовинний) - 1 шт., які були щільно обмотані поліетиленовим пакуванням.
У митній поштовій декларації форми CN 22 міжнародного поштового відправлення RF020708147UA в графі «Кількість і детальний опис вкладення» вміст відправлення задекларовано як «Репліки для настінного декору 1 шт» (репліка - копія) та зазначено вартість «1200 грн». Громадянин ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), як власник вкладення МПВ, особистим підписом на декларації завірив факт відправки ним задекларованого вкладення у МПВ RF020708147UA. Будь-які дозвільні документи та інші документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, які підтверджують назву, характеристику та вартість товару (предмету, вкладення, вмісту МПВ), митниці не надавалися.
17.09.2019 митницею здійснено взяття проб (зразків) товарів та направлено до Національного музею історії України (далі - НМІУ) для проведення мистецтвознавчої експертизи на предмет встановлення належності зразків до культурних/історичних цінностей та визначення їх вартості (лист від 17.09.2019 № 8312/10/26-70-20-03).
Відповідно до висновку мистецтвознавчої експертизи № 31 (НМІУ вих. № 919 від 30.10.2019) встановлено, що представлений на експертизу предмет «Меч короткий (VII - VI ст. до н.е., Скіфська культура)» 1 шт., вартість станом на жовтень 2019 р. складає 15000 грн. має історичну та культурну цінність.
«Наконечник руків'я (піхов) (XVII - XVIII ст., Європа)» 1 шт., вартість - 50 грн., історичної та культурної цінності не має.
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення № 221 від 07.11.2019, за ознаками ст.201 Кримінального кодексу України.
Київською міською митницею ДФС отримано лист Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області від 28.11.2019 № 51/12-10149 відповідно до якого відсутні підстави щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Київською міською митницею ДФС направлено запрошення гр. ОСОБА_4 від 10.12.2019 № 228/26-70-20-32 для прибуття 16.12.2019 до митниці з метою проведення перевірки щодо переміщення гр. ОСОБА_5 через митний кордон України міжнародного поштового відправлення RF020708147UA. На даний час гр. ОСОБА_6 до митниці не прибув та «Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей» до митниці не надав.
Таким чином, громадянин ОСОБА_6 відправив з України до Румунії в міжнародному поштовому відправленні RF020708147UA не задекларовані товари Меч короткий (VII - VI ст. до н.е., Скіфська культура) - 15000,00 грн. та Наконечник руків'я (піхов) (XVII - XVIII ст., Європа) - 50 грн., не заявивши за встановленою формою (митна декларація CN 22) точні та достовірні відомості про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню.
Враховуючи вищевикладене, в діях громадянина ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , Україна ), наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст.472 Митного кодексу України.
Представник Київської митниці Держмитслужби Грабчак П.В. у судовому засіданні складений протокол № 0042/10000/20 підтримав в повному обсязі та просив притягнути гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останньої.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил гр. ОСОБА_6 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про день, час та місце судового засідання. Причини неявки суду не відомі.
Враховуючи вимоги ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Суд, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що 27.08.2019 в зоні митного контролю на території ДОПП АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2) відділу митного оформлення (ВМО) № 1, митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС (далі - митниця), під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення (далі - МПВ) RF020708147UA, яке пересилалося з України ( ОСОБА_2 , АДРЕСА_4 ) до Румунії ( ОСОБА_8 АДРЕСА_6 ) у картонній упаковці виявлено клинок ножа бойового, з металу (старовинний) - 1 шт. та наконечник для піхов, з металу (старовинний) - 1 шт., які були щільно обмотані поліетиленовим пакуванням.
У митній поштовій декларації форми CN 22 міжнародного поштового відправлення RF020708147UA в графі «Кількість і детальний опис вкладення» вміст відправлення задекларовано як «Репліки для настінного декору 1 шт» (репліка - копія) та зазначено вартість «1200 грн». Громадянин ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), як власник вкладення МПВ, особистим підписом на декларації завірив факт відправки ним задекларованого вкладення у МПВ RF020708147UA. Будь-які дозвільні документи та інші документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, які підтверджують назву, характеристику та вартість товару (предмету, вкладення, вмісту МПВ), митниці не надавалися.
17.09.2019 митницею здійснено взяття проб (зразків) товарів та направлено до Національного музею історії України (далі - НМІУ) для проведення мистецтвознавчої експертизи на предмет встановлення належності зразків до культурних/історичних цінностей та визначення їх вартості (лист від 17.09.2019 № 8312/10/26-70-20-03).
Відповідно до висновку мистецтвознавчої експертизи № 31 (НМІУ вих. № 919 від 30.10.2019) встановлено, що представлений на експертизу предмет «Меч короткий (VII - VI ст. до н.е., Скіфська культура)» 1 шт., вартість станом на жовтень 2019 р. складає 15000 грн. має історичну та культурну цінність.
«Наконечник руків'я (піхов) (XVII - XVIII ст., Європа)» 1 шт., вартість - 50 грн., історичної та культурної цінності не має.
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення № 221 від 07.11.2019 р., за ознаками ст. 201 Кримінального кодексу України.
Київською міською митницею ДФС отримано лист Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області від 28.11.2019 № 51/12-10149 відповідно до якого відсутні підстави щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст.233-237 Митного кодексу України.
Частиною 7 ст.233 Митного кодексу України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Згідно ч.2 ст.234 Митного кодексу України, товари (за винятком підакцизних), що переміщуються (пересилаються) на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, якщо їх сумарна фактурна вартість перевищує еквівалент 150 євро, оподатковуються митом відповідно до цього Кодексу та податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України.
Крім того, правила переміщенні також врегульовано Всесвітньою поштовою конвенцією (Доха, 2012), яка в силу ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.
Відповідно до Актів Всесвітньої поштової конвенції товари, що пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу уніфікованих міжнародних документів, форми та інструкція із заповнення яких установлені актами Всесвітнього поштового союзу, в тому числі митної декларації CN 23.
Згідно ст.236 МК України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою.
Статтями 234, 236 МК України передбачено - товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Згідно з ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Абзацом першим підпункту 2 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 450 від 21.05.2012 передбачено, що товари, які пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу уніфікованого міжнародного документа, форма якого установлена актами Всесвітнього поштового союзу, а саме: митної декларації CN 23, використання якої обов'язкове під час пересилання посилок, міжнародних згрупованих поштових відправлень з позначкою "Консигнація" і відправлень "EMS" та можливе у разі пересилання відправлень з оголошеною цінністю.
Згідно ст.266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х цього кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.75 МК України для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати органу доходів і зборів, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно вимог ч.8 ст.257 МК України декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, зокрема: його найменування, торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТЗЕД, ставки податків, суми митних платежів та ін.
Як зазначено п.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до п.2 ст.235 МК України забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Підпунктом 3 та ч.1 ст.196 МК України встановлено, товари що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом не можуть бути пропущені через митний кордон України.
Згідно зі ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Частиною 4 ст.266 МК України передбачено, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч.2 ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених МК України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п.43 ч.1 ст.4 МК України).
Статтею 472 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Тобто, вирішуючи питання про притягнення особи до відповідальності суд враховує наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення, а саме:
Суб'єктом вищевказаного правопорушення можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України характеризується як умислом, так і необережністю.
Об'єктом порушення є встановлений законом порядок переміщення (пересилання) через митний кордон України товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню.
Об'єктивна сторона - полягає у вчиненні дій, спрямованих на недекларування, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Так, 27.08.2019 в зоні митного контролю на території ДОПП АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2) відділу митного оформлення (ВМО) № 1, митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС (далі - митниця), під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення (далі - МПВ) RF020708147UA, яке пересилалося з України ( ОСОБА_2 , АДРЕСА_4 ) до Румунії ( ОСОБА_8 АДРЕСА_6 ) у картонній упаковці виявлено клинок ножа бойового, з металу (старовинний) - 1 шт. та наконечник для піхов, з металу (старовинний) - 1 шт., які були щільно обмотані поліетиленовим пакуванням.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що за встановленою формою у міжнародному транспортному документі RF020708147UA гр. ОСОБА_5 незаявлені точні та достовірні відомості про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Таким чином, гр. ОСОБА_6 з метою переміщення через митний кордон України, мав умисел не заявити вкладення за встановленою формою.
На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина гр. ОСОБА_6 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил 0042/10000/20 від 13.01.2020, копією митної декларації, актом про проведення огляду товарів, службовою запискою та іншими документами в їх сукупності.
Тобто в судовому засіданні встановлено, що в діях гр. ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність, за яке передбачено ст.472 МК України.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП України, завданням судді при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.
З огляду на викладене, гр. ОСОБА_1 слід визнати винним у порушенні митних правил за ст.472 МК України та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Таким чином, своїми діями, що виразилися у недекларуванні товару, що переміщується через митний кордон України, тобто незаявленні за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, гр. ОСОБА_7 вчинив порушення митних правил, передбачене ст.472 МК України, а тому останнього слід визнати винним у порушенні митних правил за ст.472 МК України та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 15050 грн, з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з гр. ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст.3, 235, 257, 264, 266, 459, 467, 472, 491, 522, 541 МК України, ст.ст.8, 247,265, 283, 284, 294 КУпАП України,-
Гр. ОСОБА_1 визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ст.472 МК України.
Притягнути гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що складає 10000 гривень, з конфіскацією в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил, вилучених згідно з даними протоколу про порушення митних правил № 0042/10000/20 від 13.01.2020, а саме: Культурна цінність « Меч короткий (VII - VI ст. до н.е., Скіфська культура)» 1 шт. вартістю 15000 грн та Наконечник руків'я (піхов) (XVII - XVIII ст., Європа) вартістю 50 грн, загальна вартість - 15050 грн.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп., які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом'янському районі/Солом'янський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38050812, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA388999980313181206000026010.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя - Г.О. Козленко