Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/16270/19
22 січня 2020 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Корнілової Ж.О.,
за участю секретаря судового засідання Шарупи В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Подільський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, про встановлення факту смерті, -
ОСОБА_1 (місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 ) звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Макіївка Донецької області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьку, за обставин - рак висхідної ободової кишки, стан після операції.
В обґрунтуванні заявлених вимог заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначено, що він звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Подільського районного у місті Києві Головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції України щодо проведення державної реєстрації смерті свого батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Макіївка Донецької області, проте заявнику відмовлено у реєстрації смерті, оскільки відповідно до аналізу документів, наданих заявником встановлено, що документ видано на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
У судове засідання заявник не з'явився, у поданій заяві просив розгляд справи проводити без його участі та задовольнити заяву про встановлення факту смерті.
Представник зацікавленої особи свого права на участь у судовому засіданні не використав, про розгляд справи був повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, дійшов висновку про задоволення заяви з таких підстав.
Судом достовірно встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження заявника НОМЕР_1 , виданого 18.08.1967 року.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 19.11.2019 року Київським відділом реєстрації актів цивільного стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Донецьку за обставин рак висхідної ободової кишки, стан після операції.
Державна реєстрація смерті громадянина ОСОБА_2 не проведена на території України, оскільки відповідно до наданої довідки Подільського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану, заявником для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, який виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується довідкою про причину смерті форми № 106 у № 310, виданої 18.11.19 року онкологічним центром ДНР та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 19.11.2019 року Київським відділом реєстрації актів цивільного стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, на підставі якого встановлюється факт смерті на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Листом від 21.12.2019 № 499/17.9-73 відділу державної реєстрації актів цивільного стану Подільського районного у місті Києві Головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції України відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з тим, що аналіз документів, наданих заявником - свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 19.11.2019 року Київським відділом реєстрації актів цивільного стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки свідчить, що пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України № 254-VIII від 17.03.2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Алчевськ віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. (ч. 2 ст. 317 ЦПК України).
Пунктом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.11.2000 року, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
Лікарське свідоцтво про смерть форми 106/0 заявник не може отримати у медичному закладі м. Донецьк, оскільки м. Донецьк належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Отже, Подільський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві не має можливості без судового рішення зареєструвати смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18.10.2000 року.
Крім того, як вказано у Інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 11.04.2017 року документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 257-1 ЦПК України (наразі ст. 317 ЦПК України).
До такого висновку ВССУ прийшов у контексті європейської практики, зокрема, враховуючи висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Враховуючи те, що заявник не має об'єктивної можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації смерті, зокрема довідку про причину смерті форми № 106 у № 310, виданої 18.11.2019 року онкологічним центром ДНР та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 19.11.2019 року Київським відділом реєстрації актів цивільного стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість його вимог.
На підставі викладеного, Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись ст.ст. 13, 14, 82, 223, 259, 263-265, 268, 280, 317, 352, 354, а також п.п. 9, 15 Перехідних положень ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , зацікавлена особа - Подільський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Макіївка Донецької області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьку внаслідок раку висхідної ободової кишки, стану після операції.
Допустити негайне виконання рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, або якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги (зважаючи на п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України щодо порядку подання апеляційних скарг на судові рішення).
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Корнілова Ж.О.