10 березня 2020 року Чернігів Справа № 620/414/20
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Москвичова А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті та просить: визнати протиправною та скасувати постанову № 178587 від 14 січня 2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу до ОСОБА_1 винесеної заступником начальника управління Укртрансбезпеки у Чернігівькій області Ю.В. Полванюком.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що при проведенні зважування належного йому транспортного засобу марки DAF державний номерний знак НОМЕР_1 з причепом PACION державний номерний знак НОМЕР_2 був використаний зважувальний пристрой без наявності доказів його метрологічної атестації, та перебуваючий у несправному стані. Сам зважувальний пристрій знаходився не на рівній поверхні. Вказані обставини і привели до оримання невірного результату при зважуванні.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
05.12.2019 уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на а/д Р-60 Кролевець - Конотоп - Ромни - Пирятин, 171 км. + 884 м., відповідно до направлення на перевірку 008049, була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки DAF державний номерний знак НОМЕР_1 з причепом PACION державний номерний знак НОМЕР_2 та проведено зважування.
Було встановлено, що транспортний засіб є власністю позивача - ОСОБА_1 .
Зважування проводилось на габаритно - ваговому комплексі.
Після проходження габаритно - вагового контролю співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області було встановлено, що навантаження на одиночну вісь транспортного засобу складає 12,58 т., при нормативному значенні 11,0 т.
Таким чином, вагові параметри навантаження на одиночну вісь перевищило на 14,36%.
Зважаючи на зазначене співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області було віднесено транспортний засіб Позивача до великовагових, та складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №042649 та складено розрахунок плати за поїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів №042649 від 05.12.2019, в якому розраховується плата за проїзд автомобільними 4 дорогами України транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, в розмірі 19,44 евро.
В зв'язку з виявленням факту порушення державними інспекторами було складено Акт додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.12.2019 №196792, який відповідно до пункту 21 Порядку, складається в одному примірнику.
За результатами розгляду справи відповідно до статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» на позивача винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу від 14.01.2020 № 178587 - 17000 грн.
Позивач не погодився з таким рішенням та оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 затверджено Положення про Державну службу України транспорті (далі - Укртрансбезпека).
Відповідно до пункту І Положення, Укртрансбезпека є органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
У відповідності до пункту 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області.
Розпорядженням КМУ № 1378-р від 16.12.2015 «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.
З огляду на викладене, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області, під час здійснення своїх повноважень, діє як структурний підрозділ суб'єкта владних повноважень, якому надані повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Статтею 48 та 53 Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Статтею 48 Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
Відповідно до пункту 15 Порядку, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 наведене визначення поняття «габаритно-ваговий контроль» - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 також наведене визначення поняття «великовагові та великогабаритні транспортні засоби» - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Пунктом 6 Порядку № 879 вказано, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 879, за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 1 1,5 г), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Судом встановлено, що 5.12.2019 особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській област, на а/д Р-60 Кролевець - Конотоп - Ромни - Пирятин, 171 км. + 884 м., відповідно до направлення на перевірку 008049 (додаток - 1), була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки DAF державний номерний знак НОМЕР_1 з причепом PACION державний номерний знак НОМЕР_2 та проведено зважування.
Було встановлено, що транспортний засіб є власністю позивача - ОСОБА_1 .
Майданчик, на якому проводилось зважування, відповідає вимогам наказу Міністерства Інфраструктури України від 28.07.2016 № 255 «Про затвердження Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування» що засвідчено в акті обстеження від 30.08.2018.
Зважування проводилось на габаритно - ваговому комплексі, який утримується в робочому стані та відповідає законодавству в сфері стандартизації, метрології та сертифікації, згідно сертифікату відповідності від 13.12.2018.
Позивач стверджує, що на вимогу водія посадові особи, які проводили зважування автомобіля не пред'явили сертифікати відповідності вимірювальної техніки. А також, що зважувальний пристрій знаходився не на рівній поверхні.
Такі твердження спростовуються тим, що в акті від 05.12.2019 №196792, в графі «пояснення про причини порушень» водій, який є власником транспортного засобу, поставив свій підпис і жодних зауважень не зазначив.
Після проходження габаритно - вагового контролю співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області було встановлено, що навантаження на одиночну вісь транспортного засобу складає 12,58 т. при нормативному значенні 11,0 т.
Таким чином, вагові параметри навантаження на одиночну вісь перевищило на 14,36%.
Зважаючи на зазначене, співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, на законних підставах було віднесено транспортний засіб позивача до великовагових, та складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №042649 та Розрахунок плати за поїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів №042649 від 05.12.2019 в якому розраховується плата за проїзд автомобільними 4 дорогами України транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, в розмірі 19,44 евро.
Завантажуючи вантажний автомобіль в межах дозволеної фактичної маси до 40 т, перевізник зобов'язаний враховувати дозволені навантаження на осі транспортного засобу, нерівномірний розподіл маси вантажу на осі, зміну маси транспортного засобу та можливе перевищення вагових параметрів після здійснення заправки автомобіля пальним, та використовувати, в таких випадках, транспортний засіб з відповідними технічними параметрами, наприклад, в даному випадку, з одиночною віссю.
Щодо посилання позивача на відсутність затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології методики виконання вимірювань осьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів, якою мали керуватися органи Укртрансбезпеки під час проведення габаритно-вагового контролю, суд зазначає, що оскільки за змістом статей 4 і 29 Закону України «Про дорожній рух», статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначення порядку здійснення габаритно-вагового контролю віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, і такий механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів визначено Порядком № 879, яким керувалися при здійсненні габаритно - вагового контролю, то співробітниками Укртрансбезпеки, правомірно складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом та, в подальшому, винесено спірну постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Крім того, позивачем не наведено жодних обгрунтувань порушення його права у спірних правовідносинах внаслідок проведення габаритно-вагового контролю без використання методики.
В зв'язку з виявленням вищезазначених порушень (здійснення перевезення великогабаритного вантажу без відповідного дозволу), виконуючи функції покладені на них державою, державними інспекторами було складено Акт додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.12.2019 №196792, який відповідно до пункту 21 Порядку, складається в одному примірнику.
Пунктом 25 Порядку №1567 передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 до Положення.
Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачено абзацом п'ятнадцятим частиною першою статті 60 Закону.
Зокрема, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10% до 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За результатами розгляду справи, відповідно до статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідачем було правомірно винесено постанову про застосування до позивача адміністративно - господарського штрафу від 14.01.2020 № 178587 - 17000 грн.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (просп.Перемоги, буд.14, м.Київ,01135) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 11 березня 2020 року.
Суддя С.Л. Клопот