11 березня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/189/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру призначеної ОСОБА_1 у 2003 році пенсії з 58% до 53% сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відновити з березня 2019 року отримання позивачем військової пенсії з відсотковим значенням розміру пенсії 58% грошового забезпечення.
Позовні вимоги обґрунтовано безпідставним неврахуванням відповідачем 5% до грошового забезпечення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії при поновленні позивачу пенсії за вислугу років у березні 2019 року. При цьому позивач посилався на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 04 лютого 2019 року у справі №240/5401/18.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області копію пенсійної справи позивача; встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач щодо задоволення позову заперечував та просив суд у позові відмовити. У наданому суду відзиві на позовну заяву вказував про правильність розрахунку розміру пенсії позивача та відсутність правових підстав для врахування 5% до грошового забезпечення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії, оскільки станом на час призначення позивачу у березні 2019 року пенсії за вислугу років законом не передбачалось врахування указаної відсоткової доплати.
Згідно пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд розглядає дану справу в межах строку, встановленого частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі її обставини, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Так, на підставі наявних у справі матеріалів, які не заперечувались учасниками справи, судом встановлено, що у період з 01.12.2003 року по 30.06.2011 року позивач отримував пенсію за вислугу років (21 рік) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При цьому, оскільки позивач має статус особи, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, то основний розмір його пенсії було обчислено із збільшенням на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення відповідно до пункту «в» частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( в редакції, що діяла станом на 01.12.2003 року), а саме: 58% грошового забезпечення, з яких 53% за вислугу років та 5% як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії.
З 01.07.2011 року позивачу було призначено пенсію за віком.
За заявою позивача з 06.03.2019 року відповідачем призначено йому пенсію за вислугу років (21 рік) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 53% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою N/А -1537 (СБУ) від 06.03.2019 року. Загальний розмір пенсії становив 6188,07 грн,
19 липня 2019 року та 21 жовтня 2019 року позивач звертався до відповідача із заявами, в яких просив здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії, які не були враховані при призначені пенсії 06.03.2019 року.
Однак листами від 25 липня 2019 року №22364/09 та від 08 листопада 2019 року №31410/14 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило заявника про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії з урахуванням 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення, оскільки Законом України №3591-IV від 04.04.2006 року було скасовано положення закону, яким передбачалось врахування указаного підвищення грошового забезпечення при розрахунку розміру пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За таких обставин ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пунктів 7 - 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
За змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України №2262-XII від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до частини першої статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, що діяла станом на час призначення вперше позивачу пенсії за вислугу років - 01.12.2003 року) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 року №3591-IV (набрав чинності 29.04.2006 року) внесено низку змін до Закону №2262-XII, зокрема у статті 13 пункти "б" і "в" частини першої викладено в такій редакції:
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43)".
Отже, Законом №3591-IV було фактично виключено положення Закону №2262-XII щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи віднесених до категорій 2.
Вказані положення Конституційним Судом України неконституційними не визнавались.
Згідно з частиною першою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, що діяла станом на час призначення позивачу пенсії за вислугу років за його заявою 06.03.2019 року) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Враховуючи викладене, оскільки на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років за його заявою 06.03.2019 року статтею 13 Закону №2262-XII не передбачалось 5-процентне збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то відповідачем правомірно відповідно до діючого станом на 06.03.2019 року законодавства розраховано розмір пенсії позивача без урахування спірного відсоткового збільшення грошового забезпечення.
Отже, відмовляючи позивачу за заявами від 19 липня 2019 року та 21 жовтня 2019 року у перерахунку пенсії з урахуванням 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії, які не були враховані при призначені пенсії 06.03.2019 року, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На переконання суду, правові підстави для задоволення заявлених позовних вимог відсутні.
Вирішуючи спір, судом було також враховано правову позицію судів касаційної інстанції в аналогічних правовідносинах, яка відображена у постанові Верховного Суду України від 18.06.2014 у справі № 21-38а14, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13.11.2013 у справі № 2а-797/11/2012 (К/9991/79739/12).
Поряд з цим, суд вважає безпідставними посилання позивача в обґрунтування своїх вимог на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 04 лютого 2019 року у справі №240/5401/18, оскільки обставини даної справи та норми, які регулюють ці спірні відносини, є відмінними від обставин та норм, які регулюють відносини у справі №240/5401/18. Згідно змісту названої постанови Верховного Суду, рішення у справі №240/5401/18 є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом №2262-XII, при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Постанови КМУ №704 відповідно до ст. 63 Закону №2262-XII на підставі Постанови КМУ №103. Водночас в даному випадку спірним є неврахування відповідачем при призначенні позивачу за його заявою 06.03.2019 року 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії, що передбачалось пунктом «в» частини першої статті 13 Закону №2262-XII до 29.04.2006 року - дати набрання чинності Закону №3591-IV, згідно з яким нова редакція підпункту «в» статті 13 Закону №2262-XII зазначену 5-процентну доплату не передбачала.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74 -76 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частин першої - третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивач не довів незаконність оскаржуваних дій. Натомість доводи відповідача свідчать про безпідставність позову.
З огляду на викладене та керуючись статтями 241 - 246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 11 березня 2020 року.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ); відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3, м. Чернівці).
Суддя О.П. Лелюк