10 березня 2020 року справа № 580/410/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, далі - відповідач), в якій просить:
- визнати припинення виплати пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області у п'ятикратному розмірі незаконним.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 у справі № 580/2127/19;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 недоплату до пенсії загальною сумою 64 547 грн 91 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що має статус учасника ліквідації аварії Чорнобильській АЕС 1 категорії та є ветераном війни - інвалідом ІІ групи, отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, призначену відповідно до ст. Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а також додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії І. Вважає, що у відповідності до ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Рішенням суду в адміністративній справі №580/2127/19 від 06.08.2019 зобов'язано відповідача здійснити з 25 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії, встановленої ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи” та обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня відповідного року, однак відповідач незаконно з 06.08.2019 виплачує її у меншому розмірі, що не відповідає вище вказаному рішенню суду.
Відповідно до ухвали від 06.02.2020 розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому останній позовні вимоги не визнав, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що позивачу за рішенням суду від 06.08.2019 у справі №580/2127/19 здійснено перерахунок та виплату пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року. Також зазначено, що Кабінетом Міністрів України 26.06.2019 прийнято постанову № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою зокрема викладено в новій редакції абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до постанови № 543 позивачу з 01.07.2019 здійснено перерахунок пенсії згідно формули. Також у відзиві наголошено, що позивачу відповідачем виплата пенсії не припинена, а виплачується відповідно до Порядку № 1210 враховуючи зміни внесені постановою № 543.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №125833 від 09.07.2018 встановлено ІІ групу інвалідності по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та у відповідності до копії посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 у справі №580/2127/19, яке набрало законної сили зобов'язано відповідача здійснити з 25 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії, встановленої ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи” та обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня відповідного року.
Листом №2300-03-8/289 від 22.01.2020 позивачу на його заяву від 16.01.2020 повідомлено, що перерахунок пенсії згідно з прийнятим судом рішенням у справі №580/2127/19 проведено з 25.04.2019 відповідно із ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи”.
Також в листі зазначено, що доплату пенсії за період з 25.04.2019 по 30.06.2019 (до дати набрання рішенням суду законної сили) буде здійснено у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543, яка набрала чинності з 01.07.2019, внесено зміни до п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, згідно з яким за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою. Тому, з 01.07.2019 пенсія виплачується в розмірі визначеному чинним законодавством з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року. Стосовно перерахунку пенсії із мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року вказано, що оскільки не визначено показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019 рік, тому перерахунок, буде проведено з 01.01.2020 після визначення згаданого показника заробітної плати.
Позивач не погоджуючись з такою відмовою відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 р року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Частиною 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції Закону України “Про внесення змін до вказаного Закону від 05 жовтня 2006 року № 231-V” було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Тобто, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Отже, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується: особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань; особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Проте, незмінною залишилася умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби у відповідний період.
Так, право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII не допускається):
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;
3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Аналогічного висновку щодо одночасної необхідності дотримання вказаних вище критеріїв дійшов Верховний Суд у постановах від 11.12.2018 року у справі № 822/1346/18, від 26.03.2019 року у справі № 816/99/18.
Разом з тим, вирішуючи даний спір, суд вважає за необхідне врахувати рішення Конституційного Суду України (другий сенат) за конституційними скаргами громадян щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019 справа № 3-14/2019 (402/19, 1737/19).
У рішенні Конституційний Суд України наголосив, що закріплений у Конституції України обов'язок громадян України потребує поваги, а статус військовослужбовців будь-яких категорій обумовлюється військовою службою, інститут якої надає їм спеціальний статус.
Вирішуючи порушені в конституційних скаргах питання, Конституційний Суд України зазначив, що аналіз положень статей 16, 17 Конституції України дає підстави для висновку, що особи, які під час проходження військової служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту. За Конституцією України посилений соціальний захист вказаних категорій осіб вимагає від держави виконання обов'язку визначати такий обсяг їх соціального забезпечення, який гарантуватиме їм гідні умови життя, а також повне відшкодування заподіяної шкоди.
Держава може встановлювати певні відмінності щодо рівня соціального захисту вказаних категорій осіб, однак визначені законом відмінності не повинні: допускати жодних невиправданих винятків із конституційного принципу рівності, містити ознак дискримінації при реалізації зазначеними особами права на соціальний захист та порушувати сутність права на соціальний захист, а обґрунтування механізму нарахування соціальних виплат має відбуватись із урахуванням критеріїв пропорційності та справедливості.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що військовослужбовці строкової служби, пенсія яким призначається за частиною третьою статті 59 Закону та обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, в окремих випадках мають вищий рівень соціального захисту, оскільки розмір їх соціального забезпечення є значно більшим порівняно з іншими категоріями військовослужбовців (у тому числі військовозобов'язані під час участі у військових зборах), які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків.
Таким чином, на думку Конституційного Суду України, законодавець не забезпечив певні категорії військовослужбовців, які виконують конституційно значущі функції щодо захисту Вітчизни, особливими умовами соціального захисту, обсяг яких має передбачати гідні умови їх життя й повне відшкодування заподіяної шкоди, чим порушив сутність конституційного права на соціальний захист, конституційні гарантії щодо безумовного забезпечення належного рівня їх соціального захисту.
Вказаним рішенням Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, а тому воно втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку, що положення ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи” в частині “дійсної строкової” втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, а відтак позивач має право на перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі згідно ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи” з 25 квітня 2019 року.
Суд зазначає, що право позивача на отримання передбаченої ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи” пенсії, встановлено відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 у справі №580/2127/19, яке 30.09.2019 набрало законної сили.
Кабінетом Міністрів України 26.06.2019 прийнято постанову № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою зокрема викладено в новій редакції абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до постанови № 543 позивачу з 01.07.2019 здійснено перерахунок пенсії згідно формули.
З наявної у матеріалах справи копії протоколу призначення пенсії встановлено, що на підставі зазначеного судового рішення відповідним розпорядженням управління Пенсійного фонду України в Черкаській області позивачу проводився перерахунок пенсії, з 01.07.2019 по 31.11.2019 розмір пенсії на місяць становив 10 467 грн 37 коп., з 01.12.2019 розмір пенсії 10 496 грн 97 коп.
Беручи до уваги факт виконання органами Пенсійного фонду України рішення суду від 06.08.2019 № 580/2127/19, враховуючи межі заявлених позивачем позовних вимог, суд приходить до висновку щодо необґрунтованості доводів позивача та наявності підстав для визнання протиправним припинення виплати відповідачем пенсії у п'ятикратному розмірі.
Стосовно позовної вимоги щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 недоплати до пенсії загальною сумою 64 547 грн 91 коп., суд зазначає таке.
В позовній заяві позивача зазначає, що йому з 06.08.2019 виплачується пенсія у розмірі 10 529 грн 49 коп., яка не є п'ятикратним розміром мінімальної заробітної плати на 1 січня відповідного року, та не відповідає рішенню суду від 06.08.2019 № 580/2127/19.
Суд, аналізуючи норми статті КАС України у системному зв'язку із нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації, прийшов до висновку, що в контексті спірних правовідносин обставини, якими обґрунтовується необхідність стягнення на користь позивача заборгованості в сумі 64 547 грн 91 коп. по суті є зміною способу і порядку виконання судового рішення у справі № 580/2127/19, оскільки вказаним рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області було зобов'язано здійснити з 25 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії, встановленої ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи” та обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня відповідного року без визначення суми пенсії яку позивачу належить виплачувати, тому обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Відтак, оскільки зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині також слід відмовити.
Крім того, суд зазначає, що якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він має право звернутись до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України із заявою про визнання протиправним рішення, дій чи бездіяльності відповідача.
Отже, обраний позивачем спосіб захисту не відповідає об'єкту порушеного права, тому у такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його порушеним при розгляді позовної вимоги позивача виконання окремого судового рішення в іншій справі.
Також, суд враховує, що у суду відсутнє право зобов'язувати виконувати рішення суду у справі шляхом ухвалення нового судового рішення.
Тому, вимоги позивача щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 у справі № 580/2127/19 також не підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, який відповідачем в даному випадку виконаний.
Оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю
Копію рішення направити сторонам.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя С.М. Гарань