10 березня 2020 року справа № 580/271/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження без виклику учасників адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не здійснення з 01.01.2019 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати з урахуванням коефіцієнта середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 рік в розмірі 4482,35 грн. під час перерахунку державної (основної) пенсії згідно рішення Черкаського окружного адміністративного суду №823/1772/18 від 06.06.2018 року, без обмеження її максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.01.2019 року перерахунок та виплату державної (основної) пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати, з урахуванням коефіцієнту середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 рік в розмірі 4482,35 грн. відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року (далі - Порядок №1210), згідно рішення Черкаського окружного адміністративного суду № 823/1772/18 від 06.06.2018, без обмеження її максимальним розміром;
- встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області судового рішення, зобов'язавши його подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на незгоду із застосованою пенсійним органом розрахунковою величиною при обчисленні пенсії з 1 січня 2019 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку №1210.
На переконання позивача, при обчисленні основного розміру пенсії по формулі відповідач мав врахувати розмір середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 рік, оскільки Законом передбачено зміну при обчисленні пенсії лише мінімальної заробітної плати.
Відповідач у відзиві на адміністративний позов просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що основний розмір пенсії позивача обчислено за формулою, визначеною пунктом 9-1 Порядку №1210. Звертав увагу на те, що Порядком №1210 передбачено застосування під час обчислення основного розміру пенсії середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який визначається шляхом ділення п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року на розмір середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
На підставі наведеного відповідач вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач з 13.10.1986 до 29.12.1986 призваний на спеціальні військові збори Козелецьким районним військовим комісаріатом Чернігівської області та був направлений для проходження військової служби за призовом під час мобілізації для виконання особливо важливого урядового завдання з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, відповідно до записів у військовому квитку НОМЕР_1 від 10.05.1976 виконував обов'язки з ліквідації наслідків аварії на 30 кілометрі зоні Чорнобильської АЕС, де отримав радіаційне випромінювання в дозі 24 рентген 660 міліренген.
Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК серії 10 ААВ № 852222 від 17.07.2014 позивачеві встановлено ІІ групу інвалідності по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та у відповідності до копії посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 від 25.12.1998 - позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 20.02.2018 року позивач є ветераном військової служби, а відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 від позивач є інвалідом війни другої групи.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року у справі №823/1772/18, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 , ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснити з 20.03.2018 перерахунок ОСОБА_1 пенсії з інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Вказане рішення суду набрало законної сили 15.08.2018.
Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №133884 від 27.02.2019 позивачеві встановлено І групу інвалідності по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Після перерахунку, проведеного на виконання зазначеного рішення суду, загальний розмір пенсії позивача з 20.03.2018 становив 9946,39 грн, а саме:
8935,99 грн. - розмір пенсії по інвалідності, обчислений згідно із статтею 54 Закону, пунктом 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 та рішенням суду від 01.06.2018 (3764,40 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки) х (3723 грн (мінімальна заробітна плата на 01.01.2018) х 5 / 6273,45 грн (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017 рік)) х 80 %); 580,80 грн - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (1452,00 грн х 40%); 50,0 грн - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи; 379,60 грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі з інвалідністю 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З 01.07.2019 здійснено перерахунок пенсії позивача та її розмір становить 12738,05 грн, зокрема:
11176,95 грн - розмір пенсії по інвалідності, обчислений згідно з частиною 3 статті 59 Закону, пунктом 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (3764,40 грн (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки) х 1,17 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2019 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х (4173,00 грн (мінімальна заробітна плата з 01.01.2019) х 5 / 7810,88 грн (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018 рік)) х 65 %); 782,0 грн - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (1564,00 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.07.2019) х 40%); 70,0 грн - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи; 474,50 грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі з інвалідністю 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи. 234,60- дсд на догляд інвалідам 1 групи.
24.07.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити з 01.01.2019 перерахунок та виплату державної (основної) пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати, з урахуванням коефіцієнту середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 рік в розмірі 4482,35 грн. відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року (далі - Порядок №1210), згідно рішення Черкаського окружного адміністративного суду № 823/1772/18 від 06.06.2018.
Листом №21/С-10 від 06.08.2019 відповідач повідомив позивача про підстави та порядок проведення перерахунку його пенсії.
Не погоджуючись з проведеним перерахунком, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При цьому, суд враховує, що позивач не погоджується з перерахунком його пенсії, який проведено після прийняття рішення та вважає, що показник коефіцієнту середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 рік, повинен мати сталу величину. Тобто, позивач не оскаржує дії відповідача щодо невиконання рішення суду в порядку ст. 383 КАС України.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.91 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон №796-ХІІ).
Статтею 59 Закону №796-ХІІ урегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
11.10.17 набув чинності Закон України від 3.10.17 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким частину третю статті 59 Закону №796-ХІІ з 1.10.17 викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.17 №851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.11 №1210 (надалі - Порядок №1210), згідно з якими згаданий Порядок доповнено пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
П = Зс х Кзс х (Кв : 100%),
де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1,
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.19 №1-р(II)/2019 словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543 пункт 9-1 Порядку №1210 викладено в новій редакції, згідно з якою за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Отже, спір у цій справі стосується правомірності обчислення відповідачем основного розміру пенсії позивача по інвалідності із застосуванням пенсійним органом розрахункової величини - середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року та зводиться до різного тлумачення учасниками спору словосполучення «за рік, що передує відповідному року».
Так, відповідач вважає, що для розрахунку середнього коефіцієнта заробітної плати враховується п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року та розмір середньої заробітної плати (доходу) за попередній рік. А оскільки при обчисленні пенсії позивача з 1.01.19 ураховано розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2019 року, то розмір середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні враховується за 2018 рік.
Натомість позивач переконаний, що при обчисленні основного розміру його пенсії пенсійний орган безпідставно застосовує показники середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2018 рік, оскільки мав врахувати такий показник за 2016 рік. При цьому позивач виходив з того, що Законом №796-ХІІ та Порядком №1210 передбачено зміну при обчисленні розміру пенсії виключно показника мінімальної заробітної плати, а всі інші показники, в тому числі розмір середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні для визначення середнього коефіцієнта заробітної плати, мають залишатись незмінними.
В цьому контексті суд зазначає, що частиною третьою статті 59 Закону №796-ХІІ передбачено право пенсіонерів з числа військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та набули інвалідність на цій підставі, на обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Формулу, за якою обчислюється пенсія по інвалідності у цьому випадку, визначено пунктом 9-1 Порядку №1210. Цією нормою передбачено застосування для обчислення пенсії трьох складових: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014, 2015 та 2016 роки, середньомісячного коефіцієнта заробітної плати та розміру відшкодування фактичних збитків.
При цьому, для обчислення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати у розрахунок береться п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року та розмір середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за рік, що передує відповідному року, тобто, попередній рік.
Оскільки у спірних відносинах для обчислення пенсії позивача з 01.01.19 мав бути застосований та фактично застосований розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2019 року, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно врахував розмір середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2018 рік, тобто, рік, що передує року встановлення (збільшення) мінімальної заробітної плати.
Щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, суд враховує, що згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 введено в дію нову норму, якою встановлено, що максимальний розмір пенсії, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вказана норма набула чинності 01.10.2011.
Відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону №3668-VI від 08.07.2011 обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» встановлено у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1497 гривень.
Тобто, у 2019 році пенсія обмежується максимальним розміром 14970 грн.
Разом з тим, пенсія позивача, у 2019 році становила 12738,05, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, тому відповідачем не порушено права позивача, відповідно підстав для задоволення позову в цій частині немає.
Вказане в сукупності свідчить про безпідставність доводів позивача та є підставою для відмови в задоволенні позову.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко