Рішення від 10.03.2020 по справі 580/138/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2020 року справа № 580/138/20

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неврахуванні переданих позивачем до відповідача документів управління державної служби охорони при УМВС Черкаської області про додаткові щомісячні види грошового забезпечення за останні 24 місяці служби Позивача(надбавка за ВОВЗ (виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії -у розмірі 90% ) до звільнення на пенсію з органів внутрішніх справ, грошового атестату №59 на Позивача, складеного Управлінням Державної служби охорони при УМВС Черкаської області 16 вересня 2011 року у зв'язку із звільненням Позивача на пенсію, документів Управління поліції охорони Черкаської області про отримання матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, та нарахування виплати грошової допомоги при звільненні;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, пенсії, у відповідності до документів управління поліції охорони в Черкаській області про нарахування видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за 24 останні календарні місяці служби до дня звільнення, переданих відповідачу 17.07.2019 разом із заявою зареєстрованою за вх. №965/Ж-10, долучивши ці документи до матеріалів пенсійної справи, із включенням до розміру отриманого грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення (9873,50грн), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (3000,00грн); грошової допомоги при звільненні (44821,00грн), із урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, та провести виплату основного розміру пенсії і індексації цих виплат за несвоєчасну виплату, за період з дня звільнення ( 24.08.2011);

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2016 перерахунок, раніше призначеної пенсії, і виплату пенсії, у відповідності до документів управління державної служби охорони при УМВС Черкаської області про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці служби ОСОБА_1 до звільнення на пенсію з органів внутрішніх справ, грошового атестату №59 на позивача, складеного управлінням державної служби охорони при УМВС Черкаської області 16 вересня 2011 року у зв'язку із звільненням позивача на пенсію та врахувати у грошове забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії передбачені цими документами управління державної служби охорони при УМВС Черкаської області з 01.01.2016 надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії- 90% - з урахуванням діючого законодавства, а також провести виплату основного розміру пенсії і індексації цих виплат за несвоєчасну виплату за період з 01.01.2016;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду: зобов'язати відповідача подати у місячний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому безпідставно не враховано під час перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, а також сум матеріальної допомоги на оздоровлення (9873,50грн), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (3000,00грн); грошової допомоги при звільненні (44821,00грн), надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії - 90%, з урахуванням діючого законодавства.

Також позивач вважає, що має право на виплату основного розміру пенсії і індексації цих виплат за несвоєчасну виплату за період з 01.01.2016.

Позивач звернув увагу, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Позивач стверджує, що сума перерахованої пенсії в зв'язку з її невиплатою підлягає індексації. Індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

У відзиві на адміністративний позов представник відповідача звернув увагу, що перерахунок пенсії колишніх працівників органів УМВС здійснюється виходячи з трьох складових - окладу за посадою, військовим званням та надбавки за вислугу. Врахування інших складових законодавством не передбачено.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення головне управління не має.

Також представник відповідач звернув увагу, що ст. 43 Закону №2262-ХІІ та п. 7 Постанови №393 не містять положень про включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні.

Перевіривши матеріали справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 17.07.2019, в якій просив:

- здійснити перерахунок, раніше призначеної пенсії, і виплату пенсії, у відповідності до довідок управління поліції охорони в Черкаській області від 13.06.2019 №925/43/4/03-2019 та №59 від 16.09.2011, долучивши їх до матеріалів його пенсійної справи, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (розмір яких зазначений у вищевказаній довідці), в тому числі: матеріальної допомоги на оздоровлення (4408,50 грн. 2010р.; 5465 грн. 2011р.), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (3000 грн. 2011р.), щомісячної премії у розмірі 90%, щомісячної надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та компенсацій, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, із урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, та провести виплату основного розміру пенсії і компенсації за несвоєчасну виплату, за період з 01.01.2016.

Листом №965/Ж-15 від 01.08.2019 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для задоволення його заяви.

Не погоджуючись із вказаною відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ст. 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах визначених законодавством для поліцейських.

Частина 4 статті 63 Закону України №2262 визначає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23 грудня 2015 року №900-VІІІ статтю 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Отже, з огляду на зазначене збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51,63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ“Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і окладами за спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016 року.

Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 року по зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018 висловив аналогічну позицію про те, що право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.

Однак, щодо вимог позивача про неврахування відповідачем додаткових довідок управління поліції охорони в Черкаській області від 13.06.2019 №925/43/4/03-2019 та №59 від 16.09.2011, суд зазначає, що з аналізу вищенаведених норм законодавчих актів слідує висновок, що перерахунок пенсії працівників міліції здійснюється у разі зміни розміру грошового забезпечення поліцейських на підставі довідок наданих органами МВС.

Довідка про розмір грошового забезпечення позивача №2303004348 від 22.03.2018, яка видана УМВС України в Черкаській області, знаходиться в матеріалах пенсійної справи.

До вказаної довідки входять усі основні та додаткові види грошового забезпечення поліцейського, тому суд не вбачає підстав для врахування під час перерахунку додаткових видів грошового забезпечення вказаних у довідках від 13.06.2019 №925/43/4/03-2019 та №59 від 16.09.2011, виданих управлінням поліції охорони в Черкаській області.

Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.

Водночас, згідно з частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.

Враховуючи вищевикладене, чинне правове регулювання порядку перерахунку пенсії працівників органів МВС не наділяє відповідача повноваженнями самостійно враховувати під час призначення пенсії додаткові види грошового забезпечення та інші виплати, окрім тих, які зазначені в довідці №2303004348 від 22.03.2018, що видана УМВС України в Черкаській області. Наведене дає підстави для висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 13 березня 2018 року у зразковій справі №240/6263/18.

Щодо вимог позивача про проведення виплати основного розміру пенсії та індексації цих виплат за несвоєчасну виплату, за період з дня звільнення 24.08.2011, суд звертає увагу, що вказане питання не було предметом розгляду відповідачем, оскільки позивач не просив провести вказані виплати у своїй заяві від 17.07.2019.

У цьому контексті суд звертає увагу, що в силу положень ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають лише порушені права особи у спірних правовідносинах. Натомість в даному випадку позивач не звертався до відповідача із вказаними вимогами, а відповідач не відмовляв у їх задоволенні, що вказує на передчасність даних позовних вимог та відсутність порушених прав позивача, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог у цій частині.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя В.В. Гаращенко