10 березня 2020 року справа № 580/3820/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в судове засідання за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача, викладену в листі №98851/05-02 від 20.11.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області звернутися з поданням, передбаченим п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року №787, до управління державної казначейської служби України в м. Черкаси про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, помилково сплаченого позивачем в сумі 5895,80 грн. при укладанні договору купівлі-продажу від 23.10.2019, оскільки придбав житло вперше і в розумінні пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» не є платником даного збору.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 23.10.2019 уклав договір купівлі-продажу квартири та при цьому сплатив 5895 грн. 80 коп. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% вартості об'єкта купівлі-продажу. Оскільки придбав житло вперше, 13.11.2019 звернувся до відповідача з листом про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 5895 грн. 80 коп. Проте відповідач листом №98851/05-02 від 20.11.2019 відмовив позивачу в поверненні вказаних коштів. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.
02.01.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшли пояснення управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області, в яких зазначено, що для повернення надмірно (помилково) сплачених коштів в якості збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла вперше, відповідно до Порядку №787, потрібно позивачу надати подання відповідача разом із заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа, який підтверджує сплату коштів до бюджету. У своїх поясненнях третя особа зазначає, що від позивача на рахунок Державного бюджету №UA798999980000031119156023002, ККБД 24140500 «Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна» надійшли кошти у сумі 5895 грн. 75 коп., а не 5895 грн. 80 коп., як зазначає позивач. На підтвердження факту надходження коштів та суми коштів третьою особою до пояснень додано засвідчену копію меморіального ордеру №4299963 від 23.10.2019.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши у відзиві на позов, що в Україні відсутній механізм перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість та не існує єдиної бази, за допомогою якої можна визначити первинне придбання особою нерухомого майна, а також органу, компетентного видати довідку на підтвердження цих обставин. Державний реєстр речових прав заповнюється за заявницьким принципом та містить відомості лише про зареєстровані з 01.01.2013 права суб'єктів на об'єкти нерухомого майна. Таким чином, відповідач не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, тому не має підстав для вчинення будь-яких дій щодо повернення сплаченого збору. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з такого.
23.10.2019 між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю «Київська компанія з управління активами» укладений договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_4 , який посвідчено приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Науменко Т.М. та зареєстровано в реєстрі за №1759, з урахуванням додаткової угоди №1 від 06.11.2019, що зареєстрована в реєстрі за №1893.
Право власності позивача на квартиру за адресою АДРЕСА_4 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1941564771101) зареєстроване 23.10.2019 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується копією інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності з індексним номером 188135450, сформованої 08.11.2019.
Відповідно до пункту 5 договору купівлі-продажу від 23.10.2019 позивач придбав вказану квартиру за 589 575 грн.
Згідно копії меморіального ордера №4299963 від 23.10.2019 позивачем під час укладання договору сплачено 5895 грн. 75 коп. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, що становить 1% вартості квартири (589575 грн. х 1% = 5895 грн. 75 коп.). Вказана сума зарахована на рахунок Державного бюджету №UA798999980000031119156023002, ККБД 24140500 «За придбавання нерухомого майна 1%».
13.11.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про звернення з поданням до управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах для повернення йому сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 5895 грн. 80 коп.
Відповідач листом №98851/05-02 від 20.11.2019 відмовив позивачу в поверненні сплаченого ним збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. В обґрунтування відмови зазначив, що Державний реєстр речових прав не нерухоме майно заповнюється за заявочним принципом та містить відомості лише про зареєстровані з 01.01.2013 права суб'єктів та об'єкти нерухомого майна. Враховуючи факт неповноти відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, позитивно вирішити питання щодо повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування як особі, яка придбаває нерухоме майно вперше, немає можливості.
Не погоджуючись із відмовою у поверненні сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Порядок справляння та використання збору на обов?язкове державне пенсійне страхування визначений Законом України «Про збір на обов?язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР.
Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов?язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР платниками збору на обов?язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об?єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов?язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов?язкове державне пенсійне страхування» врегульовані у Порядку сплати збору на обов?язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 15-1 Порядку збір на обов?язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов?язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пунктом 15-3 Порядку визначено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов?язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Таким чином, відповідно до вказаних приписів, громадяни, які перебувають у черзі на одержання житла або придбавають нерухоме майно вперше не є платниками збору на обов?язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1% від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
Згідно пункту 5 договору від 23.10.2019 вартість квартири, яку придбав позивач, складає 589 575 грн., тому при купівлі нерухомого майна підлягав сплаті збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 5895 грн. 75 коп. (1% вартості квартири).
Судом встановлено, що на рахунок Державного бюджету №UA798999980000031119156023002, ККБД 24140500 «За придбавання нерухомого майна 1%» зараховано сплачений позивачем збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 5895 грн. 75 коп., що підтверджується копією меморіального ордера №4299963 від 23.10.2019.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбавання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач дійсно вперше придбав житло та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатив збір на обов?язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.
Згідно з частиною 2 статті 45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
Суд відхиляє доводи позивача, що поверненню підлягають грошові кошти у сумі 5895 грн. 80 коп., оскільки судом встановлено, що до Державного бюджету зараховані сплачено позивачем грошові кошти сумі 5895 грн. 75 коп. При цьому, надана позивачем копія квитанції №235810126 від 23.10.2019 є доказом внесення позивачем коштів у сумі 5895 грн. 80 коп. до каси банку та не є доказом зарахування такої суми до Державного бюджету України.
Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що збір на обов?язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна позивачем сплачено помилково, за відсутності обов?язку здійснювати такий платіж, у зв?язку з чим кошти в сумі 5895 грн. 75 коп., сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню.
З огляду на викладене суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) у поверненні ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) коштів у сумі 5895 (п'ять тисяч вісімсот дев'яносто п'ять) гривень 75 копійок, сплачених в якості збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла вперше.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) вчинити дії щодо повернення ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) коштів у сумі 5895 (п'ять тисяч вісімсот дев'яносто п'ять) гривень 75 копійок, сплачених в якості збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла вперше, шляхом внесення управлінню Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області подання про повернення надміру (помилково) сплачених коштів.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1536 (одна тисяча п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Суддя В.В. Гаращенко