Рішення від 10.03.2020 по справі 560/3802/19

Справа № 560/3802/19

РІШЕННЯ

іменем України

10 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ВВ Транс" до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "ВВ Транс" звернулось до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області про скасування постанов від 27.09.2019 №141336, №141337, №141338, №141339, №141340, №141341, №141342, №141343, №141344, №141345.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області здійснили рейдову перевірку транспортного засобу Iveco реєстраційний номер НОМЕР_1 НОМЕР_2 , за результатами якої складений акт від 27/09/2019 №177044, у якому відображені порушення частини 1 абзацу 11 статті 60 закону України від 05.04.2001 №2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі по тексту - Закон №2344-III). Вважає спірні постанови протиправними, оскільки у них не вказане конкретне правопорушення, за яке до ТОВ "ВВ Транс" застосовані адміністративно-господарські штрафи. Відповідач не зазначив, які саме порушення ЄУТР допустив позивач. Вказав, що працівник Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області особисто зробив роздруківку з тахографа, відповідно до якого відсутні порушення в роботі приладу. Транспортним засобом Iveco реєстраційний номер НОМЕР_3 керував водій ОСОБА_1 , що підтверджується цією роздруківкою з тахографа. Вказаний транспортний засіб не здійснював перевезення, а прямував до м. Старокостянтинова для завантаження. Вважає, що відповідач застосував адміністративно-господарські штрафи за одне й те ж порушення, що суперечить нормам Конституції України.

У відзиві на позов відповідач просив у задоволенні позову відмовити. Зазначив, що позивач не надав доказів правомірності здійснення перевезення нерезидентом на території України. Водій ОСОБА_2 здійснював перевезення вантажу із Республіки Польща до України, при перевірці надав посвідчення водія. У роздруківці тахографа зазначений інший водій, який не керував транспортним засобом Iveco реєстраційний номер НОМЕР_3 . Вважає спірні постанови правомірними. Вказав, що у разі порушення водієм заповнення щоденних реєстраційних листків праці та відпочинку посадова особа має право застосувати адміністративно-господарський штраф за кожне порушення окремо.

У відповіді на відзив позивач не погодився з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов, з підстав їх необґрунтованості.

Ухвалою від 02.12.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ТОВ "ВВ Транс".

Ухвалою від 09.01.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

27.09.2019 на підставі направлення від 20.09.2019 №003899 посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області здійснили рейдову перевірку транспортного засобу позивача Iveco реєстраційний номер RDE НОМЕР_2 .

За результатами перевірки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.09.2019 №177 про порушення вимог абзацу 11 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ у зв'язку з управлінням транспортним засобом при здійснені міжнародних автомобільних перевезень без працюючого тахографа у період з 18.09.2020 по 26.09.2020.

27.09.2019 начальник Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області прийняв постанови №141336, №141337, №141338, №141339, №141340, №141341, №141342, №141343, №141344, №141345 про застосування адміністративно-господарських штрафів в розмірі 680,00 грн, по кожній з них.

Не погоджуючись із спірними постановами, позивач оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом №2344-ІІІ.

Статтею 18 Закону №2344-ІІІ визначено, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

За змістом статті 53 Закону №2344-ІІІ у транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої - тахографи.

Водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Абзацом 11 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ передбачено, що управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджений Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі по тексту - Порядок №1567), яким передбачена процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.

Відповідно до пункту 12 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Пунктом 15 Порядку №1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки, зокрема, перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону №2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Згідно з пунктом 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт.

За змістом пункту 25 Порядку №1567 у разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи.

Пунктом 27 Порядку №1567 передбачено, що за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.

27.09.2019 начальник Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області прийняв постанови №141336, №141337, №141338, №141339, №141340, №141341, №141342, №141343, №141344, №141345 про застосування адміністративно-господарських штрафів в розмірі 680,00 грн за порушення ТОВ "ВВ Транс" вимог ЄУТР, відповідальність за яке передбачена абзацом 11 статті 60 Закону №2344-ІІІ.

Обґрунтовуючи факт порушення позивачем абзацу 11 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ, відповідач послався на порушення вимог ЄУТР. Однак, у постановах відповідач не зазначив пункт ЄУТР, вимоги якого порушив перевізник.

Спірні постанови не містять посилання на акт перевірки від 27.09.2019 №177044 та порушення, встановлені цим актом.

Разом з тим, в акті перевірки від 27.09.2019 №177044 посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області в графі "виявлено порушення" зазначили, що водій здійснював міжнародне автомобільне перевезення вантажу із Республіки Польща до України. У графі "порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону №2344-ІІІ" посадові особи відповідача зафіксували порушення позивачем частини 1 абзацу 11 статті 60 Закону №2344-ІІІ у зв'язку з управлінням транспортним засобом при здійснені міжнародних автомобільних перевезень без працюючого тахографа у період з 18.09.2020 по 26.09.2020.

Кожна із спірних постанов не містить дати вчинення порушення закону та управління транспортним засобом без тахокарт.

Таким чином, зі змісту спірних постанов неможливо встановити за яке порушення та який період до позивача застосований адміністративно-господарський штраф. За таких обставин позивач не може бути притягнутий до відповідальності, передбаченої статтею 60 Закону №2344-ІІІ.

Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність спірних постанов від 27.09.2019. Тому позовні вимоги про визнання їх протиправними і скасування необхідно задовольнити.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27.09.2019 №141336, №141337, №141338, №141339, №141340, №141341, №141342, №141343, №141344, №141345.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ВВ Транс" 1921,00 грн судового збору за рахунок Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "ВВ Транс" (вул. Транспортовцов, 7, м. Дембіца, Польща, 39200 , NIP - 8722406833)

Відповідач:Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя О.Л. Польовий