10 березня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/2576/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області до комунального підприємства "Ремонтник" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить застосувати до комунального підприємства "Ремонтник" захід реагування у вигляді повного припинення подальшої експлуатації приміщень та території комунального підприємства "Ремонтник": Херсонська область, Горностаївський район, смт. Горностаївка, вулиця Покровська, 130 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту шляхом заборони комунальному підприємству "Ремонтник" використовувати приміщення та територію комунального підприємства "Ремонтник" (місце розташування: Херсонська область, Горностаївський район, смт. Горностаївка, вулиця Покровська, 130), окрім робіт, пов'язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки до повного усунення порушень.
Ухвалою суду від 03.12.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено на 20.12.2019 року.
Ухвалою суду від 20.12.2019 року зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення.
Ухвалою від 10.03.2020 року поновлено провадження у справі.
10.03.2020 року від позивача надійшла заява про відмову від позову, яка мотивована тим, що Горностаївським районним сектором ГУ ДСНС у Херсонській області у період з 04 по 05 березня 2020 року проведено позапланову перевірку стану усунення порушень у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, зафіксованих в акті перевірки від 17.06.2019 року № 95, за результатами якої складено акт від 05.03.2020 № 44. Актом встановлено відсутність порушень, що становлять небезпеку та загрозу життю і здоров'ю людей та були підставою для подачі позову по справі № 540/2576/19 у зв'язку з добровільним усуненням комунальним підприємством "Ремонтик" цих порушень. Також просить повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при зверненні до суду, та розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
При вирішенні даної заяви суд виходить з наступного.
За змістом ст. 47 КАС України позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Суд не приймає відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
Згідно ст.189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. Про прийняття відмови від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі. Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси. Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Судом встановлено, що у період з 04 по 05 березня 2020 року Горностаївським районним сектором ГУ ДСНС України в Херсонській області проведено позапланову перевірку стану усунення порушень у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, зафіксованих в акті від 17.06.2019 р. № 95, КП "Ремонтик" за адресою: Херсонська область, Горностаївський район, смт. Горностаївка, вул. Покровська, 130. За наслідками перевірки складено відповідний акт від 05.03.2020 року № 44, яким зафіксовано відсутність порушень, що становлять небезпеку та загрозу життю і здоров'ю людей, та які були підставою для звернення до суду із даним позовом.
Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у статті 7 встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Положеннями п.12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами (п.1 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України).
Положеннями ч. 2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Тобто, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації об'єкта.
Підставою для застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, а відтак і для звернення до суду із відповідним позовом, є наявні, об'єктивно існуючі порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Як вбачається з матеріалів справи, підстави для застосування до відповідача заходів реагування відсутні, оскільки порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки усунуті і не існують, що підтверджується актом позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 05.03.2020 року № 44.
Враховуючи викладене, слід дійти висновку, що відмова ГУ ДСНС у Херсонській області від даного позову не суперечить закону і не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом.
Тому, розглянувши подану позивачем заяву, дослідивши матеріали справи, суд приймає відмову ГУ ДСНС у Херсонській області від позову та вважає, що провадження у даній справі підлягає закриттю.
Згідно ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Положеннями ч.1 ст.132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
При подачі даного позову позивачем було сплачено судовий збір в сумі 1921 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 19.11.2019 року № 849.
Згідно із статтею 142 КАС України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки, позивач до початку розгляду справи по суті відмовився від позову і суд прийшов до висновку про закриття провадження у справі, то ГУ ДСНС у Херсонській області підлягає поверненню п'ятдесят відсотків сплаченого судового збору, а саме 960,50 грн.
Керуючись ст. 47, 142, 189, 238, 241 - 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Прийняти відмову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від позову.
Закрити провадження у адміністративній справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області до комунального підприємство "Ремонтник" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Повернути Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області (код ЄДРПОУ 38594707, вул. Молодіжна, 6, м. Херсон, 73022) судовий збір у сумі 960 (дев'ятсот шістдесят) грн. 50 коп.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.О. Варняк
кат. 108010200