Рішення від 05.03.2020 по справі 540/51/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/51/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Кукульник Я.В., за участю представника відповідача Замостного О.І. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про стягнення частини невиплаченого грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час, заборгованості по індексації грошового забезпечення та частини посадового окладу,

встановив:

08.01.2020 року до Херсонського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_2 (далі-позивач) з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (далі- відповідач), в якому просить:

1) стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України заборгованість по грошовому забезпеченні у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 08.05.2016 р. по 28.02.2018 на користь позивача - в сумі 10500 грн. 00 коп.

2) стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 р. по 31.10.2017 на користь позивача - в сумі 3179 грн. 13 коп.

3) стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України частину невиплаченого посадового окладу починаючи з 01.03.2016 по 30.06.2016 на користь позивача - в сумі 280 грн. 00 коп.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 08.02.2016 р. по 28.02.2018 р. проходить службу в поліції на посаді інспектора роти № 3 батальойну Управління патрульної поліції в Херсонській області. З 08.02.2016 по 28.02.2018 позивачу не виплачувалася доплата за службу в нічний час на загальну суму 10500 грн. Позивач вважає невиплату доплати за службу в нічний час протиправною, оскільки затвердження граничних розмірів грошового забезпечення не відміняє обов'язковості виплати вказаної надбавки.

За період з 01.06.2016 по 31.10.2017 позивачу не виплачувалась індексація грошового забезпечення на загальну суму 3179 грн. 13 коп. Позивач вважає невиплату індексації грошового забезпечення протиправною, оскільки відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію"грошове забезпечення поліцейського підлягає індексації.

Крім цього позивач зазначила, що з 08.02.2016 по 30.06.2016 проходила службу в Управлінні патрульної поліції в Херсонській області в званні рядовий поліції. 01.07.2016 наказом начальника Департаменту патрульної поліції позивачу присвоєно спеціальне звання лейтенант поліції. Позивач вважає, що їй був недоплачений посадовий оклад за звання лейтенанта поліції на загальну суму 350 грн.

Позивач стверджує, що зверталась до відповідача із заявою про виплату доплати за службу в нічний час, виплату індексації та виплату недоплаченого посадового окладу, проте відповідних виплат не отримала.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 11.01.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

04.02.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити повністю. В обгрунтування свого відзиву зазначив, що Департаментом патрульної поліції було прийнято ряд наказів (№134 від 18.02.2016, №699 від 21.04.2016, №2158 від 03.08.2016, №4377 від 25.11.2016, №2688 від 08.06.2017, №4920 від 05.10.2017, №5192 від 23.10.2017) якими були затверджені граничні розміри грошового забезпечення працівників згідно з займаними посадами, які включають в себе всі складові та види грошового забезпечення поліцейських та схеми посадових окладів установлених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 та які були виплачені позивачу.

Щодо індексації грошового забезпечення зазначив, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України №782 від 18.10.2017 набрала чинності з 24.10.2017, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється з листопада 2017 року. Щодо частини невиплаченого посадового окладу зазначив, що наказом Департаменту патрульної поліції №27 о/с від 12.02.2016 позивача було призначено на посаду інспектора роти №3 батальйону управління патрульної поліції в Херсонській області згідно штату, відповідно до якого оклад інспектора роти складає 2400 грн.

В судове засіданні позивач не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи за правилами письмового провадження за наявними матеріалами.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував в повному обсязі, просив відмовити в їх задоволенні.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає, що ОСОБА_2 у період з 08.02.2016 року по 28.02.2018 року проходила службу в управління патрульної поліції Херсонської області Департаменту патрульної поліції України.

Позивачу наказом ГНПУ № 99 о/с від 30.11.2015 присвоєно звання рядовий поліції, наказом ГНПУ №341 о/с від 31.05.2016 звання лейтенант поліції, що підтверджується копією послужного списку №0006373.

Відповідно до розрахунку нічних змін, позивач за період служби з 08.02.2016 по 28.02.2018 включно відпрацювала 250 нічних зміни.

Згідно з копіями розрахункових листів доплата за службу в нічний час у період з 08.02.2016 по 28.02.2018 та індексація за період з 01.06.2016 р. по 31.10.2017 р. позивачу не виплачувались. Також з вказаних розрахункових листів вбачається, що посадовий оклад позивача складав 2400 грн.

28.02.2018 позивач звернулась до відповідача із заявою про виплату доплати за службу в нічний час.

Станом на час звернення до суду відповіді на заяву від 28.02.2018 позивач не отримала.

Вважаючи невиплату доплати за службу в нічний час, індексації грошового забезпечення та частини посадового окладу протиправною, позивач звернулась до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке: спірні правовідносини врегульовані Законом України від 2 липня 2015 року №580- VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-УІІІ) та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України від 2 липня 2015 року №580-УІІІ "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 94 Закону №580-УІІІ поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції'' (далі - Постанова №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 п. 5 Постанови № 988 визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до ст. 94 Закону 580-УІІ1 та Постанови № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських був затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260).

Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до п. 11 Розділу II Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40- годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Судом встановлено, що позивач за період служби з 08.02.2016 по 28.02.2018 включно відпрацювала 250 нічних змін, що підтверджується розрахунком кількості нічних змін позивача за період служби з .02.2016 по 28.02.2018.

Таким чином, відповідач зобов'язаний виплатити позивачу доплату за службу в нічний час за період з 08.02.2016 по 28.02. 2018 р. сумі 10500 грн.

Розрахунок: 2400 (посадовий оклад позивача) / 160 (тривалість робочого часу на місяць при 40-годинному робочому тижні х 35% (доплата за службу в нічний час) = 5 грн.25 коп. (доплата за кожну годину нічної зміни). 5 грн. 25 коп. (доплата на кожну годину нічної зміни) х 8 (тривалість нічної зміни) 250 (кількість нічних змін) = 10500 грн.

Суд відхиляє доводи відповідача, що позивачу виплачувалося грошове забезпечення в межах граничних розмірів такого грошового забезпечення, оскільки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та положень Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладі МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови №988.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення вимоги про стягнення доплати за службу в нічний час у сумі 10500 грн.

Щодо позовної вимоги про стягнення індексації грошового забезпечення суд зазначає, що згідно частини 5 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015 грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно частини 1 статті Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ від 03.07.1991 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5відсотка.

Згідно частини 3 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ від 03.07.1991 для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України №782 від 18.10.2017 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Таким чином, доводи відповідача, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою КМУ №782 є необгрунтованими, оскільки здійснення індексації прямо передбачене Законом України "Про Національну поліцію" таЗаконом України "Про індексацію грошових доходів населення".

Враховуючи викладене, індексація заробітної плати позивача за період з 01.06.2016 р. по 31.10.2017 підлягає стягненню з відповідача. Сума індексації складає 27183179,13грн.

Розрахунок: по 73,95 грн. (червень-листопад 2016 року) + 150,40 грн. (грудень 2016- лютий 2017 року) + 217,60 грн. (березень, квітень 2017 року) + 229,02 грн. (травень 2017 року) + 299,75 грн. (червень-серпень 2017 року) + по 360,38 грн. (вересень-жовтень 2017 року).

Отже, позовна вимога про стягнення з відповідача індексації заробітної плати підлягає задоволенню у сумі 3179,13 грн., яка відповідачем у відзиві на позовну заяву не спростована.

Щодо позовної вимоги про стягнення частини невиплаченого посадового окладу за період з 09.02.2016 по 30.06.2016 суд зазначає, що Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських" (у подальшому - Постанова №988), пунктом 1 якої передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Вказаною постановою також затверджені схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 та надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2-10.

Додатком №8 до Постанови №988 передбачена схема посадових окладів поліцейських стройових підрозділів поліції, згідно з якою розмір посадового окладу інспектора стройового підрозділу поліції складає 2400 грн. (крім м. Києва), а додатком №10 передбачена схема посадових окладів поліцейських з числа молодшого складу поліції, згідно з якою розмір посадового окладу поліцейського (інспектора) патрульної поліції складає 2470 грн. (крім м. Києва).

Згідно з п. 2 Постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.

П. 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 передбачено, що посадові оклади поліцейським встановлюються згідно зі штатним розписом у таких розмірах: для поліцейських середнього та вищого складу - згідно з додатками 3 - 9 до Постанови №988; для поліцейських молодшого складу - згідно з додатком 10 до Постанови №988.

Отже, оклад інспектора поліції середнього складу у розмірі 2400 грн. передбачений наказом №27 о/с від 12.02.2016 у відповідності з додатком №8 до Постанови №988.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області № 99 о/с від 30.11.2015 позивач був призначений на посаду поліцейського патрульного батальйону патрульної поліції, а наказом Департаменту патрульної поліції НПУ № 27 від 12.02.2016 року - на посаду інспектора роти №3 батальйону Управління патрульної поліції у м. Херсоні ДПП НПУ. Отже, згідно додатку №8 до Постанови №988 оклад позивача за посадою інспектора середнього складу поліції складав 2400 грн.

Твердження позивача про те, що вона мала звання рядовий і відносилась до молодшого складу поліції, тому її оклад повинен визначатись відповідно до додатку №10 до Постанови №988 та складати 2470 грн. знайшли своє підтвердження та суд вважає його обгрунтованим з таких підстав: ст. 80 Закону України "Про Національну поліцію України" передбачає, що звання рядовий відноситься до молодшого складу поліції, а звання лейтенант поліції відноситься до середнього складу поліції.

Судом встановлено, що на час призначення на посаду інспектора середнього складу поліції позивач мала звання рядовий поліції і відносилась за званням до молодшого складу поліції, при цьому з 06.02.2016 була призначена на посаду інспектора середнього складу поліції. У подальшому позивачу було присвоєно звання лейтенант поліції, що за званням відноситься до середнього складу поліції.

Разом з цим Закон України "Про Національну поліцію України" не містить обмежень щодо призначення на посаду середнього складу поліції особи, яка за званням відноситься до молодшого складу поліції.

При цьому Постановою №988 та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 передбачено, що розмір окладу визначається за посадою, а не за званням, що відноситься до молодшого чи середнього складу поліції.

З огляду на вказане позовні вимоги щодо стягнення невиплаченого посадового окладу за період з 08.02.2016 по 30.06.2016 у сумі 350 грн. підлягають задоволенню. Крім того, відповідачем належним та допустимим доказами вищезгадане не спростовано.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не надав достатньо належних та допустимих доказів щодо підтвердження правомірності своїх дій.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

В судовому засіданні 05.03.2020 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Керуючись ст.ст. 192, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646, м.Київ, вул. Федора Ернста, 3, 03048) про стягнення частини невиплаченого грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час, заборгованості по індексації грошового забезпечення та частини посадового окладу - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646, м.Київ, вул. Федора Ернста, 3, 03048) заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 08.02.2016 року по 28.02.2018 р. на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) в сумі 10500 ( десять тисяч п'ятсот) грн.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646, м.Київ, вул. Федора Ернста, 3, 03048) заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 р. по 31.10.2017 р. на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) в сумі 3179,13 (три тисячі сто сімдесят дев'ять грн. 13 коп.) грн.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646, м.Київ, вул. Федора Ернста, 3, 03048) частину невиплаченого посадового окладу починаючи з 01.03.2016 р. по 30.06.2016 р. на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) в сумі 280,00 (двісті вісімдесят грн. 00 коп.) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 10 березня 2020 р.

Суддя Д.К. Василяка

кат. 106030000