Рішення від 10.03.2020 по справі 520/14516/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

10 березня 2020 р. № 520/14516/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1,НОМЕР_5 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків (просп. Льва Ландау, буд. 48,м. Харків,61060, код ЄДРПОУ 03196653), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом інтересах своєї неповнолітньої дочки, в якому просила суд визнати незаконною та скасувати рішення про відмову управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харкова в призначення та виплаті допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харкова, призначити та виплатити ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 у розмірі 41 280,00 гривень 00 коп.

Дослідивши надані матеріали справи, судом встановлено наступне.

Позивач разом із малолітньою дитиною з 2019 року у зв'язку із проведенням антитерористичної операції (Наказ Антитерористичного центру при Службі Безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення»), змушена була покинути своє місце проживання, зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та переміститись до міста Харкова.

На виконання вимог Закону №1706-У1І та в порядку реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (надалі по тексту - «Постанова №509»), Позивач 17.12.2019 р. звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Немишлянського району м. Харкова із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб для отримання довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. 17 грудня 2019 року Позивачем отримано Довідку № 6334- НОМЕР_3 про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Донька позивача, ОСОБА_2 , народилася у м. Донецьк ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У зв'язку із тим, що народження дитини відбулося на території України, яка не знаходиться під контролем офіційної влади, позивач була вимушена звернутися до Волноваського районного суду Донецької області із заявою про встановлення факту народження її сина.

Рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 05.12.2019 року було встановлено факт народження ОСОБА_2 громадянкою України, ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк, Україна.

На підставі вказаного рішення суду 12.12.2019 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ'янському районах у місті Харкові Головного управління юстиції у Харківській області було видано свідоцтво про народження серія НОМЕР_4 про народження ОСОБА_2 , актовий запис № 1428.

На виконання вимог ст.ст. 10-12 Закону № 2811-XII від 21.11.1992 року «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Позивач у липні 2019 р. звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харкова із заявою про надання їй державної соціальної допомоги.

19 грудня 2019 року Позивачем отримано Повідомлення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги при народженні дитини у зв'язку із тим, що відповідна заява була подана Позивачем до органу соціального захисту населення пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Із вказаним рішенням Позивач не згодна та вважає його таким, що підлягає скасуванню , а тому звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 рою. № 2402-ІІІ (далі - Закон №2402-111) з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ (далі - Закон №2811 -XII) та іншими законами України.

Статтею 3 Закону № 2811-XII визначені види державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема допомога при народженні дитини.

Відповідно до ст. 10 Закону № 2811-ХІІ допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Згідно ч. 7 ст. 11 Закону № 2811-ХІІ допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дні народження дитини.

Пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від"27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок), також встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, її:; звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Відповідно до ЗУ «Про державний бюджет на 2019 рік» розмір виплати державне соціальної допомоги при народженні дитини становить 41 280 гривень.

Отже, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Позивач визнає, що нею пропущено строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, але суд бере до уваги, що пропущення строку відбулось за поважних причин, які зазначені вище.

Крім того, Позивач отримала свідоцтво про народження дитини встановленого зразка лише 12.12.2019 року, одразу після набрання чинності рішення суду про встановлення факту народження дитини.

Вказаним рішенням суду встановлено поважність причин, за яких позивач впродовж одного місяця після народження дитини не зареєструвала її у органах реєстрації актів громадянської стану України.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про прав дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких над; Верховною Радою України.

Згідно п. 1 ст. З Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі №591/610/16-а (К/9901/12622/18), допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Подібна правова позиції також зазначена в Постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду по справі №495/3711/17 (адміністративне провадження №К/9901/1169/17).

Таким чином, суд робить висновок незаконність винесення про відмову управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харкова в призначення та виплаті допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , а тому воно є таким що підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги зобов'язати управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харкова, призначити та виплатити ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 у розмірі 41 280,00 гривень 00 коп.

Механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування визначається Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 (далі - Порядок).

Ураховуючи, що ОСОБА_1 та її дочка ОСОБА_3 мають статус внутрішньо переміщених осіб при призначенні будь-якого виду державної допомоги Управління зобов'язано враховувати норми Порядку.

Відповідно до п. 4 Порядку соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад , робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

21.01.2020 р. ОСОБА_1 та її дочка ОСОБА_2 були зняті з обліку в Управлінні як внутрішньо переміщені особи (далі - ВПО), оскільки ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації для взяття її на облік як ВПО (проживає фактично у АДРЕСА_3 ). Інформація про зняття як ВПО в Немишлянському районі додана до матеріалів справи.

Тобто, на на момент розгляду справи, ОСОБА_1 та її дочка у Немишлянському районі м. Харкова як ВПО не перебувають, фактично в районі не проживають, особова справа на підставі відповідного запиту направляється до Управління соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації , що підтверджено копіями запитів .

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач не матиме змоги його виконати рішення суду в цій частині, враховуючи вимоги чинного законодавства (норми Порядку та Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які передбачають фактичне проживання особи (заявника) на території району, на яку розповсюджуються повноваження органів соціального захисту населення).

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суб'єкти публічного права мають право здійснювати свої повноваження в межах встановлених границь та повноважень.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_5 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харків (просп. Льва Ландау, буд. 48,м. Харків,61060, код ЄДРПОУ 03196653) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення про відмову управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району м. Харкова в призначення та виплаті допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.