Рішення від 10.03.2020 по справі 520/141/20

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

10 березня 2020 р. № 520/141/20

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В.,

розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344), за участі третьої особи: Індустріального відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Харківській області, 61082, м. Харків, пр.Московський,168/3, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області (ЄДРПОУ 14099344), щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у врахуванні для обчислення пенсії заробітної плати за період роботи з 01.01.1992 по 20.06.1996 року, що підтверджується довідками № 826. №825 від 06.12.2017 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344) в порядку статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) врахувати заробітну плату, підтверджену довідками № 826. №825 від 06.12.2017 року, за 60 календарних місяців за період 01.01.1992 по 20.06.1996р.,зобов'язати нарахувати та виплатити пенсію обчислену з врахуванням заробітної плати за період з 01.01.1992 по 20.06.1996 роки, з моменту звернення за призначенням та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору.

Дослідивши надані матеріали справи, судом встановлено, що 28.12.2017 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся з заявою до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Управлінням за результатами розгляду вказаної заяви було винесено рішення № 8 від 05.01.2018 року відмовило в задоволенні заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 в зв'язку з відсутністю правових підстав.

Не погодившись з вказаним рішенням Позивач оскаржив його через Харківський окружний адміністративний суд.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 року по справі № 520/11467/18 позовну заяву ОСОБА_1 до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, код ЄДРПОУ 41248021, № 8 від 05.01.2018 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 та зобов'язано Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 пенсію за віком на пільгових умовах, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи на шахті ім. С. Тюленіна при об'єднанні «Краснодонуголь» з 01.01.1992 по 20.06.1996 року.

Не погодившись з винесеним рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 року по справі № 520/11467/18 Головним управлінням було подано апеляційну скаргу, яку ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2019 року - повернуто скаржнику.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 року по справі № 520/11467/18 набрало законної сили 15.04.2019 року.

На виконання вищезазначених рішень, Головним управлінням з 15.04.2019 року призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи на шахті ім. С. Тюленіна при об'єднанні «Краснодонуголь» з 01.01.1992 по 20.06.1996 року.

Однак, 31.10.2019 року Позивач звернувся до Індустріального відділу обслуговування громадян (сервісний центр) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надавши в додатках копії довідок: №1812, №1811, № б/н від 24.12.2012 року, № б/н від 09.01.2013 року, № б/н від 09.01.2013 року.

Суд вказує, що відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера, та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або, у разі якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж зазначено вище, заробітна плата (дохід) враховується за фактичний страховий стаж.

Відповідно до пункту 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1) заява про перерахунок пенсі:

подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.

Пунктом 2.7. Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

В свою чергу, згідно з пунктом 2.1. Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи :документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року; документи про місце проживання (реєстрації) особи;

Відповідно до пункту 4.2. Порідку №22-1 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

Пунктом 4.3. Порідку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для перерахунку орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо перерахунку раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

В аналогічному порядку після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

В свою чергу, відповідно до документів, що містяться в матеріалах пенсійної справи, а саме заяви Позивача від 28.12.2017 року в якій Позивач просить призначити пенсію без довідок про заробітну плату за п'ять років за даними СПОВ, оскільки всі документи залишились на окупованій території, тому Позивач може надати лише трудову книжку (копія заяви додана до матеріалів справи).

Встановлено, що на час подання заяви про призначення пенсії (28.12.2017 року) у Позивача були відсутні уточнюючі довідки, щодо періодів роботи на шахті ім. С. Тюленіна при об'єднанні «Краснодонуголь» з 01.01.1992 по 20.06.1996 року. Однак, 31.10.2019 року у Позивача з'явились вищезазначені довідки, більш того дані довідки датовані 2012 та 2013 роками.

Крім того, Позивач звертаючись повторно до суду з вимогами провести перерахунок призначеної пенсії надає вже нові уточнюючі довідки № 825, № 826 від 06.12.2017 року видані Державним унітарним підприємством Луганської народної республіки «Углереструктуризація» про розшифровані суми заробітної плати. І знову ж таки, дані довідки датовані минулими роками.

Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-18 від 15.04.2014 року територія «ЛНР» визначається тимчасово окупованою територією.

Відповідно до ст. 1 цього Закону - тимчасово окупована територія є невід'ємною частиною територією України, на яку поширюється дія Конституції та Законів України. Дана стаття визначає статус території України, тимчасово окупованої в наслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 9 ЗУ №1207-18 - будь які органи, їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ) виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним та не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, , допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не обґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344), за участі третьої особи: Індустріального відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Харківській області, 61082, м. Харків, пр.Московський,168/3, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.