Рішення від 04.03.2020 по справі 520/10685/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

04 березня 2020 р. справа №520/10685/19

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Говтві Д.В.,

за участю: представника позивача - Міненкова О.Д.,

представника відповідача - Командування Повітряних Сил Збройних Сил України - військова частина НОМЕР_1 - Черепова К.В.,

представника відповідача - ХОВК - Новикова В.А.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_3 , в якому просив суд:

- визнати бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправною;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити особову справу до військової частини НОМЕР_4 ( АДРЕСА_1 ) для підрахунку вислуги років;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_4 провести обчислення вислуги років майора у запасі ОСОБА_1 для призначення пенсії.

Ухвалою суду від 18.12.2019 замінено первісного відповідача - Військову частину НОМЕР_3 на належного відповідача - Командування Повітряних Сил Збройних Сил України - військова частина НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його звільнено наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 29 жовтня 2018 року №632 у запас відповідно до пункту другого частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу», за підпунктом «а» (у зв'язку закінченням строку контракту). Вислуга років у Збройних Силах України на День звільнення становила: календарна 19 років 03 місяці 22 дні, пільговому 13 років 06 місяці 19 днів. Загальна вислуга 32 роки 10 місяців 11 днів. Під час перегляду особової справи майора ОСОБА_1 виявлено відсутність розрахунку вислуги років з фінансово-економічного відділу Повітряних Сил України. У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Індустріального районного військового комісаріату, м. Харкова із заявою про направлення його особової справи до фінансово-економічного відділу Повітряних Сил України для підрахунку вислуги років. За результатами розгляду повідомлено, що відповідно до вимог пунктів 2.12, 2.15 Положення про організацію в МОУ роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 №530, розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З вказаними обставинами позивач не погоджується, через що звернувся до суду.

Відповідачі проти позову заперечував, від представника Військової частини НОМЕР_3 - Мельник В.М. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначив, що позивач взагалі перебував на військовій службі лише 19 років 03 місяці 11 днів в календарному обчисленні, а пільгова вислуга 13 років 06 місяців 19 днів мала б позивачу враховуватися тільки при призначенні розміру пенсії. Водночас, представник відповідача зазначив, що дотримання ОСОБА_1 лише однієї з умов набуття права на пенсію за вислугу років, а саме наявність на день звільнення зі служби вислуги 20 років і більше (у ОСОБА_1 загальна вислуга з врахуванням пільгового обчислення становить 32 роки 10 місяців 11 днів), без дотримання іншої вимоги, а саме щодо займання посади льотного складу Збройних Сил не менше 20 років, не надає йому права на пенсію за вислугу років. Таким чином, станом на час звільнення з військової служби 17.11.2018 ОСОБА_1 права на пенсію за вислугу роківне набув.

Також від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 - Новикова В.А. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Представник позивача - Міненков О.Д. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача - Командування Повітряних Сил Збройних Сил України - військова частина НОМЕР_1 - Черепов К.В., а також представник відповідача - ХОВК - Новиков В.А. у судовому засіданні заперечували проти позову, просили відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, наведені у письмових відзивах на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 звільнений з військової служби за контрактом з посади командира ланки - старшого льотчика-інструктора авіаційної ланки авіаційної ескадрильї військової частини НОМЕР_5 наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 29.10.2018 №632, у зв'язку з закінченням строку контракту та наказом командира військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 19.11.2018 № 222 виключений зі списків особового складу військової частини з 17.11.2018.

Згідно зазначених наказів вислуга років у Збройних Силах України ОСОБА_1 на день звільнення календарна становить 19 років 03 місяці 11 днів. Вказане не оспорюється ОСОБА_1 .

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до Індустріального районного військового комісаріату м. Харкова із заявою про направлення його особової справи до фінансово-економічного відділу Повітряних Сил України для підрахунку вислуги років.

Від Індустріального районного військового комісаріату м. Харків. ОСОБА_1 отримав відповідь від 04.06.2019, якою повідомлено про повернення особової справи з Харківського обласного військового комісаріату без складеного розрахунку вислуги років (а.с.11).

ОСОБА_1 звернувся із скаргою на відповідь Індустріального районного військового комісаріату, м. Харків до громадської приймальні Міністра оборони України Харківського обласного військового комісаріату (а.с.12).

Листом від 11.07.2019 №350/104/2018, за підписом ТВО командира військової частини НОМЕР_4 зазначено, що Командування Повітряних Сил Збройних Сил України за дорученням в межах компетенції розглянуло заяву ОСОБА_1 від 25.06.2019, яка надіслана до громадської приймальні Міністра оборони України Харківського обласного військового комісаріату, стосовно надання роз'яснення щодо права на обчислення вислуги років у фінансово-економічному відділі роду військ.

За результатами розгляду повідомлено, що відповідно до вимог пунктів 2.12, 2.15 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 №530, розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Водночас, зазначено у вказаному листі, що позивача виключено зі списків ВЧ 4104 з 17.11.2018 і станом на день звільнення вислуга років в календарному обчисленні склала 19 років 3 місяці. З огляду на викладене, у вказаному листі визначено, що у зв'язку з відсутністю у позивача права призначення на пенсії за вислугою років, розрахунок вислуги років на пенсію не складався.

Не погоджуючись з вказаними обставинами, позивач звернувся до суду із даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 12 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, в редакції, яка діяла на час звільнення ОСОБА_1 з військової служби, встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання підполковника (капітана 2 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.

Відповідно до пунктів б, 7, 8, 11 Положення початок і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, а також граничний вік перебування на ній визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу". Військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим. Загальний строк військової служби військовослужбовця включає весь час перебування його на військовій службі з урахуванням випадків, передбачених пунктами 143, 195 і 209 цього Положення. Загальний строк військової служби встановлюється в календарному обчисленні, а у випадках, визначених законодавством, - у пільговому обчисленні. Проходження військової служби військовослужбовцем відображається в його особовій справі, яка ведеться у порядку та за формою, встановленими Міністерством оборони України.

Таким чином, ОСОБА_1 перебував на військовій службі 19 років 03 місяці 11 днів в календарному обчисленні, а пільгова вислуга 13 років 06 місяців 19 днів мала б йому враховуватись тільки при визначенні розміру пенсії.

Проте, суд зазначає, що відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

При цьому, ще однією із умовою для призначення пенсії визначено у п. "г" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які займали посади льотного складу та плаваючого складу підводних човнів Збройних Сил не менше 20 років, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.

Водночас, суд зауважує, що положеннями ст. 17 Закону № 2262-XII визначаено вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 17 цього Закону до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Виходячи з наведеного, в Законі № 2262-XII не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам, що звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року при наявності 24 календарних роки та більше, обчисленої на пільгових умовах. Вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 24 календарних роки і більше, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

Враховуючи викладене, дотримання ОСОБА_1 лише однієї з умов набуття права на пенсію за вислугу років, а саме наявність на день звільнення зі служби вислуги 24 років і більше (у ОСОБА_1 загальна вислуга з врахуванням пільгового обчислення становить 32 роки 10 місяців 11 днів ), без дотримання іншої вимоги, а саме щодо займання посади льотного складу Збройних Сил не менше 20 років, не надає йому права на пенсію за вислугу років.

Викладена правова позиція відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.07.2019 по справі №1840/3347/18.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, станом на час звільнення з військової служби 17.11.2018 ОСОБА_1 права на пенсію за вислугу роківне набув.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до додатку 18 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170 (далі - Інструкція), яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за № 438/16454, в редакції, яка діяла на час звільнення ОСОБА_1 з військової служби, з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби при поданні до звільнення з військової служби за підставою у зв'язку із закінченням строку контракту подаються: копія рапорту військовослужбовця або копія аркуша бесіди: копія контракту про проходження військової служби; копія розрахунку вислуги років військової служби (принабутті права на пенсійне забезпечення за вислугу років).

Таким чином, відповідач Військова частина НОМЕР_1 не був обтяжений обов'язком складання розрахунку вислуги років на пенсії на час звільнення позивача з військової служби.

Також суд зазначає, що відповідно до пунктів 2.12, 2.15 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за № 1294/26071, розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що в ході судового розгляду не встановлено підстав для обчислення ВЧ НОМЕР_1 вислуги років для призначення пенсії, та, відповідно, не встановлено підстав для направлення Харківським обласним військовим комісаріатом особової справи позивача до ВЧ НОМЕР_1 , суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії належить відмовити.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 10 березня 2020 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.