Справа № 500/2824/19
05 березня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
за участю:
секретаря судового засідання Порплиці Т.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Бачинського І.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якій просить:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в перерахунку розміру пенсії за вислугу років з зарахуванням 4 років пільгової вислуги до загального трудового стажу;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 4 пільгових років вислуги з моменту виникнення права на перерахунок, а саме з 04.09.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 05.06.2019 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розмірі 57% суми грошового забезпечення, визначеного для нарахування пенсії, замість 61%. Позивач 24.09.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з проханням зарахувати до його загального трудового стажу 4 пільгових років вислуги, проте листом від 01.10.2019 року № 727/О-11 отримав відмову з підстав врахування при призначенні пенсії лише календарної вислуги, без включення вислуги в пільговому обчисленні.
На думку позивача, така відмова відповідача звужує зміст наданих йому соціальних гарантій та пільг, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 13.12.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) справи та призначено судове засідання.
На виконання вимог вказаної ухвали, 03.01.2020 року на адресу суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (а.с.19-24). Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що у спірних правовідносинах питання щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів, в тому числі для обчислення вислуги років, належить до виключної компетенції уповноважених структурних підрозділів силових міністерств і відомств. Після отримання 27.06.2019 року подання Західного Міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, ОСОБА_1 з 05.06.2019 року призначено пенсію за вислугу років, відповідно до п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за 32 роки страхового стажу в розмірі 57% відповідних сум грошового забезпечення. Правових підстав для врахування до вислуги років для визначення відсоткового розміру пенсії пільгової вислуги років, передбаченої для співробітників Державної кримінально-виконавчої служби України немає, про що позивачу було повідомлено від 01.10.2019 року № 727/О-11. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з мотивів, викладених у позовній заяві (а.с.5-7) та відповіді на відзив (а.с.87-88), просили суд задовольнити позов в повному обсязі. Наголосив, що приписи постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року №393, не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності виключно календарної вислуги, а тому відмова в перерахунку його пенсії, з зарахуванням 4 років пільгової вислуги до загального трудового стажу, свідчить про дискримінаційність дій відповідача.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, наведених у відзиві (а.с.19-24), доповненні до відзиву (а.с.49-52) та запереченні (а.с.90-94), просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відзначив, що у даному випадку позовні вимоги стосуються умов призначення пенсії за вислугу років, передбачених ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та визначення її відсоткового розміру. Також, відмітив, кримінально - виконавчою установою не подано необхідних документів до органу Пенсійного Фонду з врахування збільшеного розрахунку загального трудового стажу.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що наказом Державної установи "Чортківська установа виконання покарань (№26)" від 04.06.2019 року №82/ОС-19 "З особового складу" відповідно до Законів України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" та "Про Національну поліцію", звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) Закону України "Про Національну поліцію" та ч.5 ст.23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" майора внутрішньої служби ОСОБА_1 (С-436246), заступника чергового помічника начальника УВП державної установи "Чортківська установа виконання покарань (№26) ", 04.06.2019 року. Вислуга років на день звільнення становить в календарному обчисленні 17 років 1 місяць 20 днів. Загальний трудовий стаж на день звільнення становить 32 роки 4 місяці. Вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні складає 12 років 16 днів (а.с.31).
Наказом Державної установи "Чортківська установа виконання покарань (№26)" від 24.06.2019 року №91/ОС-19 внесено зміни до наказу від 04.06.2019 року №82/ОС-19, згідно якими вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні складає 9 років 4 місяці 3 дні (а.с.32).
На підставі подання Західного Міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 24.06.2019 року №987 (а.с.66-67), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 05.06.2019 року призначено позивачу пенсію за вислугу років, відповідно до п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за 32 роки страхового стажу в розмірі 57% відповідних сум грошового забезпечення.
Наказом Державної установи "Чортківська установа виконання покарань (№26)" від 04.09.2019 року №142/ОС-19 внесено зміни до наказу від 04.06.2019 року №82/ОС-19, згідно якими вислуга років на день звільнення становить: в календарному обчисленні - 17 років 1 місяць 20 днів, в пільговому обчисленні - 21 рік 8 місяців 17 днів (а.с.61).
Позивач 24.09.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з проханням врахувати до розміру пенсії 4 пільгових років вислуги, за результатами розгляду якого листом від 01.10.2019 року № 727/О-11 отримав відмову, обґрунтовану відсутністю підстав для врахування до вислуги років для визначення відсоткового розміру пенсії пільгової вислуги років, передбаченої для співробітників Державної кримінально-виконавчої служби України (а.с.8-10).
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Умови призначення пенсій за вислугу років передбачені ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, п."а" якої визначено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Відповідно до п."б" цієї ж статті пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Розміри пенсій за вислугу років передбачені ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, п."а" якої визначено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до п."б" цієї ж статті пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Одночасно, ст.17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.
Згідно з ч.2 ст.17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Підпунктом "г" п.3 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року № 393, встановлено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України 'Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з п.6 Порядку №3-1 днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
Для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються документи, зазначені в п.7 Порядку №3-1, зокрема документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Відповідно до п.12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Пунктом 14 Порядку №3-1 встановлено, що орган, який призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Таким чином, питання щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів, в тому числі обчислення вислуги років належить до виключної компетенції уповноважених структурних підрозділів силових міністерств і відомств, та документи про призначення пенсії за вислугу років подаються через їх уповноважені структурні підрозділи.
Як встановлено судом, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, на підставі подання Західного Міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 24.06.2019 року №987, згідно яким страховий стаж станом на 04.06.2019 року для призначення пенсії складає 32 роки 4 місяці, з 05.06.2019 року призначено позивачу пенсію за вислугу років в розмірі 57% відповідних сум грошового забезпечення.
Так, розрахунок вислуги років ОСОБА_1 на день звільнення, складений за матеріалами особової справи державною установою "Чортківська установа виконання покарань (№26)" та узгоджений Західним Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, становить у календарному обчисленні - 17 років 1 місяць 20 днів, в пільговому обчисленні - 21 рік 8 місяців 17 днів, загальний трудовий стаж - 32 роки 4 місяці.
На підтвердження обрахунку вислуги років позивача наявні у матеріалах справи та досліджені судом безпосередньо у судовому засіданні докази, зокрема: розрахунки вислуги років для призначення пенсії від 24.06.2019 року та від 30.01.2020 року (а.с.27-30, 79-81), та наказ Державної установи "Чортківська установа виконання покарань (№26)" від 04.06.2019 року №82/ОС-19 "З особового складу", з урахуванням внесених змін згідно з наказами від 24.06.2019 року №91/ОС-19 та від 04.09.2019 року №142/ОС-19 (а.с.31, 32, 61).
Водночас, вказаний розрахунок вислуги років відповідачем визнається та позивачем не оскаржувався, а також не є предметом розгляду в даній справі.
Тобто позивачем самостійно, після прийняття Наказу Державної установи "Чортківська установа виконання покарань (№26)" від 04.09.2019 року №142/ОС-19 про внесення зміни до наказу від 04.06.2019 року №82/ОС-19 подано до ГУ ПФУ у Тернопільській області розрахунок особистий номер С-436246, де вказано загальний трудовий стаж 32 роки 4 місяці (а.с. 81), як і в попередньому розрахунку на підставі якого була призначена пенсія (а.с 73).
За таких обставин, враховуючи визначення загального трудового стажу позивача для призначення пенсії в розмірі 32 роки 4 місяці в документі про страховий стаж, необхідного при призначенні пенсії згідно з п."б" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та поданні про призначення пенсії уповноваженими структурними підрозділами, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання таких документів до органів, що призначають пенсії, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у в перерахунку розміру пенсії за вислугу років з зарахуванням 4 років пільгової вислуги до загального трудового стажу є правомірною, а оскаржені дії відповідача відповідають вимогам ч.2 ст.2 КАС України, з огляду на що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Щодо посилання позивача на рішення судів апеляційної інстанції то суд відзначає, що правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 161/4876/17, від 22 січня 2019 року у справі №295/10742/16-а, від 27 лютого 2019 року у справі № 295/6454/17, від 27.06.2019 у справі №806/1470/16 у яких, зокрема, вказано наступне.
Період служби, зарахований позивачу на пільгових умовах відповідно до положень Порядку № 393, в розумінні частини 2 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може бути зарахований до календарної вислуги років.
В даному випадку для призначення пенсії за вислугу років не підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393, якою позивачу для призначення пенсії за вислугу років має зараховуватися пільговий стаж, оскільки, згідно з частиною 4 статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, приписи пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 суперечать приписам пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, застосуванню підлягає саме Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки, у відповідності до частини 4 статті 9 КАС України, він має вищу юридичну силу.
Суд відхиляє доводи позивача, що у даній справі предметом розгляду є перерахунок пенсії, а не її призначення, тому необхідно застосовувати норми пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, оскільки у даному пункті чітко вказано, що він визначає вислугу років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.
Тобто законодавством не передбачено різний розрахунок трудового стажу при призначенні пенсії і її перерахунку.
Враховуючи, що пунктом "б" статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено умови призначення пенсій за вислугу років, то судом застосовано норми саме цього Закону.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
За наслідками судового розгляду, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, надано суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.
Таким чином, повно та всебічно дослідивши всі обставини справи та оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України, суд приходить до висновку про відмову позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки в ході судового розгляду знайшло підтвердження правомірності оспорюваних дій відповідача щодо відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії, у зв'язку з неоформленням необхідних документів позивачу для призначення пенсії, в тому числі в частині обчислення вислуги років державною установою "Чортківська установа виконання покарань (№26)" та Західним Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, доводи позивача та представлені ним докази наразі не спростовують вказаних висновків суду, у зв'язку з чим позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
Відмовити в позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10 березня 2020 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.