Рішення від 11.03.2020 по справі 480/742/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2020 р. Справа № 480/742/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) від 05.12.2019 № 1124 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області призначити, нарахувати та виплатити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах, як працівнику, зайнятому повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 05.01.2019, виповнилось 54 роки, маючи загальний страховий стаж понад 25 років 7 місяців, пільговий стаж за Списком № 2 - 15 років 4 місяці 13 днів, вона звернувся до Білопільського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пільгової пенсії у відповідності до п. 2 п.п.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Разом із тим, рішенням відповідача від 05.12.2019 їй було відмовлено в призначенні пенсії на пільговим умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Позивач вважає рішення відповідача незаконним та таким, що підлягає скасуванню, а також, вважає незаконною відмову відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умов. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 11.02.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач 28.02.2020 надав відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав. Згідно з наданими позивачем документами її страховий стаж складає 23 роки 11 місяців 8 днів, пільговий стаж відсутній. Так, до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи в ПАТ "Укртелеком" Сумської філії з 22.12.1990 по 28.02.1992 на посаді телефоніста міжміських телефонних станцій та з 01.03.1992 по 28.02.2005 на посаді телефоніста міжміського телефонного зв'язку, що постійно працюють з мікротелефонною гарнітурою (пристроєм) на міжміських замовних, довідкових комутатор і на переговорних пунктах з цілодобовою дією, оскільки зазначені у пільговій довідці посади не відповідають первинним документам, на підставі яких видана довідка.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що 04.10.2019 ОСОБА_1 звернулася до Білопільського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

05.12.2019 ГУ ПФУв Сумській області прийнято рішення № 1124 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Листом від 09.12.2019 № 39801/03.2-16 ГУ ПФУ України в Сумській області повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 через відсутність необхідного пільгового стажу роботи за Списком № 2 відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 9).

З вищезазначеного листа ГУ ПФУ в Сумській області вбачається, що відповідачем не зараховано до пільгового стажу роботи за Списком № 2 період роботи позивача в ПАТ "Укртелеком" Сумської філії з 22.12.1990 по 28.02.1992 на посаді телефоніста міжміських телефонних станцій та з 01.03.1992 по 28.02.2005 на посаді телефоніста міжміського телефонного зв'язку, що постійно працюють з мікротелефонною гарнітурою (пристроєм) на міжміських замовних, довідкових комутатор і на переговорних пунктах з цілодобовою дією, оскільки зазначені у пільговій довідці посади не відповідають первинним документам, на підставі яких видана довідка.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Згідно з підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 3 вищевказаного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно із пунктом 20 зазначеного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Оскільки виключно законами визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, з огляду пріоритетності законів над підзаконним актами, нормативно-правовий акт, яким є Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, не може перешкоджати або встановлювати додаткові умови для визначення права на пенсію.

Крім того, вказаним Порядком передбачено право осіб надавати відповідні уточнюючі довідки, а не обов'язок, невиконання якого могло б потягнути відмову у призначенні пенсії.

Відповідно до підпункту 13-15 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.

Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

На підтвердження трудового стажу позивачем надана трудова книжка № НОМЕР_1 9666011, у якій міститься запис про те, що позивач працювала в ПАТ "Укртелеком" Сумської філії з 22.12.1990 по 28.02.1992 на посаді телефоніста міжміських телефонних станцій та з 01.03.1992 по 28.02.2005 на посаді телефоніста міжміського телефонного зв'язку, що постійно працюють з мікротелефонною гарнітурою (пристроєм) на міжміських замовних, довідкових комутатор і на переговорних пунктах з цілодобовою дією (а.с. 13-24).

У зв'язку з тим, що записи у трудовій книжці про характер виконуваної роботи було зроблено не чітко, позивачем надано до відповідача довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.05.2019 № 15/205 (а.с. 26-27).

Крім того, судом встановлено, що відповідач визнає факт перебування позивача на посаді телефоніста міжміських телефонних станцій в період з 22.12.1990 по 28.02.1992 та на посаді телефоніста міжміського телефонного зв'язку, що постійно працюють з мікротелефонною гарнітурою (пристроєм) на міжміських замовних, довідкових комутатор і на переговорних пунктах з цілодобовою дією в період з 01.03.1992 по 28.02.2005 у ПАТ "Укртелеком" Сумської філії, натомість зазначає лише про те, що у пільговій довідці посади не відповідають первинним документам, на підставі яких видана довідка, що дає право на пенсію за Списком № 2.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно із Списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18 листопада 2005.

Згідно з п. 3 цього Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Вказані списки складені по виробничому принципу, кожному розділу і підрозділу відповідає відповідне виробництво або конкретний вид робіт. Тому, право на пільгову пенсію визначається в залежності від того, в якому виробництві або на яких роботах був зайнятий той чи інший працівник. При цьому, немає значення, в штаті якої організації або якого підрозділу організації перебуває робітник.

Визначальним фактором при встановлені права на дострокове призначення пенсії за віком є факт зайнятості робітника на виробництві або на виконанні окремих робіт, передбачених Списками.

На період роботи позивача на посаді телефоніста міжміського телефонного зв'язку діяли Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, які затверджені постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 23.08.1956, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", постанова Кабінету Міністрів України Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах від 16.01.2003 № 36 відповідно до яких професія телефоніста міжміського телефонного зв'язку відноситься до Списку № 2 та дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

На підставі викладеного суд вважає, що у даному випадку відповідач безпідставно не взяв до уваги зазначені документи позивача, де вказано період її роботи на посаді телефоніста міжміського телефонного зв'язку, та жодним чином не довів правомірність своїх дій щодо неврахування спірних періодів роботи позивача при розгляді її заяви про призначення пенсії на пільгових умовах.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України сплачені позивачем судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 1124 від 05.12.2019 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах по Списку № 2 через відсутність необхідного пільгового стажу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, як працівнику, зайнятому повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) в рахунок повернення судового збору 840,80 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал