Справа № 420/1183/20
10 березня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Одеса), третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови,-
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Коваленко В.О. від 04.02.2020р. ВП №60918717 про накладення штрафу у розмірі 5100,00грн.
Ухвалою суду від 28.02.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 28.02.2020р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначав, що вважає оскаржену постанову відповідача від 04.02.2020р. ВП №60918717 про накладення штрафу у розмірі 5100,00грн. протиправною, оскільки ним, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.10.2019р. по справі №420/5439/19, яке набрало законної сили 11.12.2019р. було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020р. становить 8370,76грн. Позивач зазначив, що оскількти 28.08.2018р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649, якою затверджено «Порядок погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду» виплата розрахованої доплати у розмірі 27553,10грн. проводиться в такому порядку: доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 11.12.2019р. по 31.12.2019р. в сумі 394,42 грн. зарахована на поточний рахунок ОСОБА_1 -03.01.2020р., а доплата пенсії за період 01.01.2016р. по 10.12.2019р. в сумі 27553,10 буде виплачено згідно з Порядками №649 та №20-1. Позивач, посилаючись на те, що Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018р. та прийнятий на виконання Закону України №2262-ХІІ є чинним та незаконним не визнавався, зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області діяла в межах повноважень, а відповідачем при винесенні постанови не враховано факт повного виконання рішення суду в межах допустимих діючим законодавством до відкриття виконавчого провадження. У зв'язку з викладеним, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
10.03.2020р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника управління (у порядку письмового провадження).
10.03.2020р. до суду від третьої особи надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача повідомлявся про день та час слухання справи, однак у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву до суду не надано.
Керуючись ч.9 ст.205 КАС України, суд продовжив розгляд справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.10.2019р. по справі №420/5439/19 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка полягає у відмові в перерахунку пенсії на підставі довідки ГУМВС України в Одеській області № 18781 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), направленої 30.05.2019 за вих. № 33/117; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі довідки ГУМВС України в Одеській області № 18781 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), направленої 30.05.2019 за вих. № 33/117. Зазначене рішення набрало законної сили 11.12.2019р.
Як свідчать матеріали справи, старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 21.12.2019р. відкрито виконавче провадження ВП №60918717(а.с.20).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Одеса) від 04.02.2020р. №60918717, за невиконанння рішення суду, накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у розмірі 5100,00грн.(а.с.9-10).
Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016р. встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно зі ст. 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби (державних виконавців).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII , визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1404-VIII, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Згідно ч.5 ст. 26 Закону №1404-VIII, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Частиною 6 ст.26 Закону №1404-VIII визначено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтею 75 Закону №1404-VІІІ передбачена відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії.
Відповідно до цієї норми, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Таким чином, невиконання боржником рішення суду, за яким він зобов'язаний вчинити певні дії у строки, визначені законодавством, без наявності для цього поважних причин, тягне за собою відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн. (для юридичних осіб), а у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин у вигляді штрафу у подвійному розмірі 10200,00 грн.
Механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету визначає Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджений постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року (далі - Порядок № 649).
Відповідно до п.2 Порядку № 649 боржник - це орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.
Згідно з п.5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Відповідно до п.6 Порядку № 649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 8 Порядку № 649 комісія приймає одне з таких рішень:
- про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку;
- про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п'ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
Як вбачається з рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.10.2019р. по справі №420/5439/19(а.с.12-14) та постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 21.12.2019р. про відкриття виконавчого провадження ВП №60918717(а.с.20), на виконанні у виконавчій службі перебуває виконавчий документ про « зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі довідки ГУМВС України в Одеській області № 18781 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), направленої 30.05.2019 за вих. № 33/117».
Разом з тим, листом Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області адресованого відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області №958/02-25 від 11.01.2020р. повідомлено про те, що 18.12.2019р. ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2016р., на підставі довідки ГУ МВС України в Одеській області №18781 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), направленої 30.05.2019 за вих. № 33/117. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020р. становить 8370,76 грн. Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 11.12.2019р. по 31.12.2019р. в сумі 394,42 грн. зарахована на поточний рахунок 03.01.2020р. Доплата пенсії за період 01.01.2016р. по 10.12.2019р. в сумі 27553,10 буде виплачено згідно з Порядками №649 та №20-1.
Так, згідно перерахунку Пенсійного фонду від 18.12.2019р. ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії на підставі вищезазначеного рішення суду(а.с.22).
Також, відповідачем здійснено розрахунок на доплату за період січень-грудень 2019р. у розмірі 27947, 52грн.(ас.23).
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області, самостійно виконано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.10.2019р. по справі №420/5439/19, яким зобов'язано було провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р.
При цьому, суд зазначає, що зобов'язання боржника вчинити дії (нарахувати та виплатити пенсію) рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.10.2019р. по справі №420/5439/19 не містить. Здійснення перерахунку пенсії є лише передумовою її виплати, однак вказаним рішенням не зобов'язано пенсійний орган виплатити відповідну пенсію.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене та те, що Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області, самостійно та в рамках строків визначених ч. 6 ст.26 Закону №1404-VIII, виконано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.10.2019р. по справі №420/5439/19, яким зобов'язано було провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р., суд приходить до висновку, що постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Коваленко В.О. від 04.02.2020р. ВП №60918717 про накладення штрафу у розмірі 5100,00грн., є протиправною та підлягає скасуванню.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з платіжного доручення №4409 від 21.02.2020р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 2102,00 грн.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви управління, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 2102,00грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області -задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Коваленко В.О. від 04.02.2020р. ВП №60918717 про накладення штрафу у розмірі 5100,00грн.
Стянути з Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (код ЄДРПОУ 43315529, м.Одеса, вул. Розумовська, 37) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул.Канатна,83) судовий збір у розмірі 2102,00 грн.(дві тисячі сто дві гривні).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.