03 березня 2020 р. Справа № 480/4122/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
представника позивача - Лішунова Є.О.,
представника відповідача - Цуканова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/4122/19
за позовом ОСОБА_1
до Буринської міської ради Сумської області
про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Буринської міської ради Сумської області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення тридцять шостої сесії сьомого скликання Буринської міської ради від 26 вересня 2019 року "Про позбавлення почесного звання "Почесний громадянин міста"", яким вирішено позбавити ОСОБА_1 , начальника філії "Буринський райавтодор" ДП "Сумський облавтодор", почесного звання "Почесний громадянин міста", наданого йому рішенням Буринської міської ради п'ятого скликання від 16.03.2010.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням двадцять шостої сесії п'ятого скликання Буринської міської ради від 16 березня 2010 року позивачу присвоєне звання "Почесний громадянин міста" "за вагомий особистий внесок в соціально-економічний розвиток територіальної громади міста Буринь та благоустрій міста, активну громадську та благочинну діяльність".
26.09.2019 року на тридцять шостій сесії сьомого скликання Буринської міської ради прийнято рішення "Про позбавлення почесного звання "Почесний громадянин міста"", відповідно до п.1 якого вирішено "позбавити ОСОБА_1 , начальника філії "Буринський райавтодор" ДП "Сумський облавтодор", почесного звання "Почесний громадянин міста", наданого йому рішенням Буринської міської ради п'ятого скликання від 16.03.2010". Мотивом рішення сесії від 26 вересня 2019 року зазначено, що це необхідно у зв'язку з бездіяльністю директора філії "Буринський райавтодор" ДП "Сумський облавтодор" ОСОБА_1 як посадовця, а саме - з прямим невиконанням своїх службових обов'язків щодо ремонту та утримання доріг загального користування місцевого значення, з пасивною громадською позицією його як особи, яка удостоєна звання "Почесний громадянин міста", бездіяльність і пасивність якого негативно впливає на соціально-економічний розвиток та благоустрій територіальної громади. Також вказано, що рішення приймається на підставі скарг жителів громади (колективна заява від 19.08.2019) та виконуючих обов'язки старост старостинських округів Туринської міської об'єднаної територіальної громади на бездіяльність ОСОБА_1 як посадової особи, а також враховуючи рекомендації постійної комісії міської ради з питань соціального розвитку міської ради, приватизації та управління комунальною власністю. При цьому, рішення сесії посилається на пункт 7 Положення про присвоєння звання "Почесний громадянин Буринщини", затвердженого рішенням Буринської міської ради від 22.12.2017 та ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування України".
Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, протиправними та безпідставними, оскільки рішення прийнято в порушення вимог Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших нормативних актів України.
Також не відповідає дійсності та логічної послідовності формулювання причин прийняття вказаного рішення, оскільки діяльність позивача як службової особи - керівника філії Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" ніяким чином не впливає і не може впливати на соціально-економічний розвиток та благоустрій територіальної громади, обов'язок забезпечення яких законом покладено саме на місцеві органи самоврядування.
Вважає, що рішення підлягає скасуванню, оскільки прийняте без належних правових підстав, порушує права, свободи та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин, які потребують захисту від порушень з боку органу місцевого самоврядування.
Ухвалою суду від 17.10.2019 р. відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач втратив громадську активність та зайняв пасивну громадську позицію щодо розвитку громади. Протягом 2018-2019 років на адресу відповідача неодноразово надходили скарги від жителів міста, а також звернення виконуючих обов'язків старост старостинських округів Буринської міської ОТГ щодо стану доріг загального користування місцевого та державного значення, які проходять через територію Буринської міської ОТГ, а також автобусні зупинки, які не ремонтуються і знаходяться в напівзруйнованому стані, а також засмічені узбіччя доріг. Незадовільний стан доріг негативно впливає на всі сфери життя громади як на освітній процес, так і на роботу місцевої поліції, рятувальних служб тощо.
Крім того, зазначає, що твердження позивача про порушення вимог чинного законодавства та Регламенту міської ради не відповідає дійсності, оскільки він був належним чином сповіщений про засідання комісії.
Відповідно до п. 2 Положення про присвоєння звання "Почесний громадянин Буринщини", затвердженого рішенням сесії міської ради від 22.12.2017, зазначене звання присвоюється громадянам, які своєю професійною та громадською діяльністю зробили вагомий внесок у розвиток об'єднаної територіальної громади та сприяли вирішенню складних проблем в інтересах усієї громади. А позивач як посадовець прямо не виконував своїх посадових обов'язків щодо ремонту та утримання доріг загального користування місцевого значення, зайнявши пасивну громадську позицію. Тому, на підставі п. 7 Положення про присвоєння звання "Почесний громадянин Буринщини", затвердженого рішенням сесії міської ради від 22.12.2017, депутатами було прийнято рішення позбавити позивача такого почесного звання.
Враховуючи вище наведене, Буринська міська рада не порушувала прав ОСОБА_1 та діяла в межах чинного законодавства, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 04.12.2019 р. закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні 03.03.2020 представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням двадцять шостої сесії п'ятого скликання Буринської міської ради від 16 березня 2010 року ОСОБА_1 присвоєне звання "Почесний громадянин міста" "за вагомий особистий внесок в соціально-економічний розвиток територіальної громади міста Буринь та благоустрій міста, активну громадську та благочинну діяльність" (а. с. 11).
26 вересня 2019 року на тридцять шостій сесії сьомого скликання Буринської міської ради прийнято рішення "Про позбавлення почесного звання "Почесний громадянин міста"", відповідно до п.1 якого вирішено позбавити ОСОБА_1 , начальника філії "Буринський райавтодор" ДП "Сумський облавтодор почесного звання "Почесний громадянин міста", наданого йому рішенням Буринської міської ради п'ятого скликання від 16.03.2010" (а.с. 13).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з ч.2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічні положення закріплені й в частині третій статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР ( далі - Закон №280/97).
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч.1 статті 46 Закону №280/97 міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону №280/97 рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Стаття 26 Закону №280/97 визначає виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад.
Так, порядок діяльності Буринської міської ради, її депутатів, посадових осіб та виконавчого комітету визначається Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» та Регламентом міської ради, затвердженого рішенням Буринської міської ради сьомого скликання від 15.12.2017 року та який містить правила, норми та положення, які установлюють порядок роботи цієї ради.
Судом встановлено, що, рішенням другої сесії сьомого скликання Буринської міської ради від 22.12.2017 року затверджено Положення про присвоєння звання «Почесний громадянин Буринщини» (а.с. 91-92).
Пунктом 2 наведеного Положення визначено, що звання «Почесний громадянин Буринщини» надається рішенням міської ради, що є найвищою відзнакою об'єднаної територіальної громади, яке присвоюється громадянам України та інших держав, які своєю професійною та громадянською діяльністю зробили вагомий внесок у розвиток об'єднаної територіальної громади та сприяли вирішенню складних проблем в інтересах усієї громади або виконували військовий обов'язок по захист України, її територіальної цілісності та конституційного ладу, а також загиблим воїнам України -посмертно.
22.11.2018 року рішенням Буринської міської ради внесено зміни до рішення другої сесії сьомого скликання Буринської міської ради від 22.12.2017 року, зокрема доповнено п.7 Питання щодо позбавлення звання «Почесний громадянин Буринщини» вирішує Буринська міська рада у разі вчинення особою навмисного злочину проти громадян чи народу України, при наявності вироку суду, який набрав законної сили, або інших дій, що не дають морального права носити це звання, в порядку анологічно його присвоєння (а.с. 94).
Рішенням двадцять шостої сесії п'ятого скликання Буринської міської ради від 16 березня 2010 року ОСОБА_1 присвоєне звання "Почесний громадянин міста" "за вагомий особистий внесок в соціально-економічний розвиток територіальної громади міста Буринь та благоустрій міста, активну громадську та благочинну діяльність" (а. с. 11).
26 вересня 2019 року на тридцять шостій сесії сьомого скликання Буринської міської ради прийнято рішення "Про позбавлення почесного звання "Почесний громадянин міста"", відповідно до п.1 якого вирішено позбавити ОСОБА_1 , начальника філії "Буринський райавтодор" ДП "Сумський облавтодор почесного звання "Почесний громадянин міста", наданого йому рішенням Буринської міської ради п'ятого скликання від 16.03.2010" (а.с. 13).
Відповідно до ст. 64 розділу ІІІ Регламенту Буринської міської ради постійні комісії міської ради є органами міської ради, що обираються з числа депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконання рішень міської ради, її виконавчого комітету (а.с. 105).
Статтею 67 регламенту передбачено, що постійні комісії міської ради за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально- економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд міської ради, розробляють проекти рішень міської ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Згідно ст. 69 регламенту постійні комісії міської ради за дорученням міської ради, міського голови, секретаря міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних міській раді та виконавчому комітету міської ради органів, а також з питань, віднесених до відання міської ради, підприємств, установ та організацій, їх філій і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету міської ради; здійснюють контроль за виконанням рішень міської ради, виконавчого комітету міської ради.
Статтею 70 регламенту визначено, що постійні комісії міської ради у питаннях, які належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філій і відділень необхідні матеріали і документи.
Так, судом встановлено, що 23.09.2019 відповідачем на адресу ОСОБА_1 направлено листа про участь у засіданні постійної комісії, який було вручено в той же день (а.с.85).
24.09.2019 року питання щодо позбавлення почесного звання «Почесний громадянин міста» було розглянуто на постійній комісії Буринської міської ради з питань соціального розвитку міської ради, приватизації та управління комунальною власністю (а.с. 87).
Відповідно до витягу з протоколу від 24.09.2019 року постійна комісія Буринської міської ради з питань соціального розвитку міської ради, приватизації та управління комунальною власністю вирішила погодитись із запропонованим проектом рішення та рекомендувати депутатам затвердити його як рішення (а.с. 87).
24.09.2019 відповідачем на адресу ОСОБА_1 направлено лист про участь у пленарному засіданні сесії Буринської міської ради, який також було вручено в той же день (а.с.86).
Відповідно до витягу із протоколу тридцять шостої сесії Буринської міської ради сьомого скликання від 26.09.2019 року Буринською міською радою вирішено прийняти рішення «Про позбавлення почесного звання «Почесний громадянин міста» (а.с. 89).
Зі змісту оскаржуваного рішення від 26 вересня 2019 року "Про позбавлення почесного звання "Почесний громадянин міста"» судом встановлено, що підставою позбавлення ОСОБА_1 звання «Почесний громадянин міста» є звернення старостів старостинських округів на бездіяльність ОСОБА_1 як посадової особи щодо ремонту доріг та облаштування автобусних зупинок та засмічення узбіч доріг.
Проте, суд наголошує, що відповідно до п.7 Положення про присвоєння звання «Почесний громадянин Буринщини» питання щодо позбавлення звання «Почесний громадянин Буринщини» вирішує Буринська міська рада у разі вчинення особою навмисного злочину проти громадян чи народу України, при наявності вироку суду, який набрав законної сили, або інших дій, що не дають морального права носити це звання, в порядку аналогічно його присвоєння.
Проте, суд наголошує, що в оспорюваному рішенні не наведено конкретних обставин з посиланням на відповідні докази, які б свідчили про вчинення позивачем зазначених дій та слугували підставою для прийняття такого рішення.
Отже, суд вважає, що представником відповідача не зазначено конкретно в оскаржуваному рішенні які саме дії вчинив позивач, що стали підставою прийняття наведеного рішення.
Також, суд спростовує доводи представника відповідача про наявність бездіяльності ОСОБА_1 як посадової особи щодо ремонту доріг та облаштування автобусних зупинок та засмічення узбіч доріг, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2) ч. 2 ст. 11 Закону України «Про автомобільні дороги» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення (Укравтодор), належить організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення відповідно до переліків об'єктів та обсягів бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт автомобільних доріг загального користування, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Положення «Про Державне агентство автомобільних доріг України» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 439 Центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства є Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор).
Відповідно до п.п.17-3 пункту 10 Положення рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Укравтодор, в установленому порядку приймає голова Укравтодору.
Пунктом 2 статті 12 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення відповідно до переліків об'єктів та обсягів бюджетних коштів, передбачених місцевими бюджетами належить до повноважень обласних державних адміністрацій.
Згідно ст. 16 Закону вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Відповідно до ст. 19 Закону забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, а відповідно до ст. 21 цього Закону органи місцевого самоврядування відповідають за стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів; якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів і т. ін.
Аналіз наведених норм Закону свідчить про те, що ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення віднесено до компетенції Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення (Укравтодор) відповідно до переліків об'єктів та обсягів бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт автомобільних доріг загального користування, затверджених Кабінетом Міністрів України, доріг загального користування місцевого значення до компетенції облдержадміністрацій, а відповідальність за утримання доріг міст та інших населених пунктів несуть органи місцевого самоврядування.
Суд зазначає, що на пропозицію суду представником відповідача не надано доказів виділення коштів філії «Буринський райавтодор» дочірнього підприємства «Сумський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» для ремонту та обслуговування доріг, на які скаржилися у своїх зверненнях старости старостинських округів.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.1-2 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, суд приходить висновку, що відповідачем не доведено бездіяльності позивача щодо ремонту та обслуговування доріг, на які скаржилися у своїх зверненнях старости старостинських округів.
Що стосується посилання Буринської міської ради про втручання суду у дискреційні повноваження міської ради, посилаючись на те, що єдиним нормативно-правовим актом, який урегульовує питання присвоєння та позбавлення звання «Почесний громадянин міста» є відповідне Положення, згідно з якою позбавлення такого звання є правом депутатів міської ради , суд зазначає наступне.
Так, законодавством закріплено критерії, за якими судом має здійснюватись оцінка не лише законності, а саме правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, а й їх обґрунтованості. Цей критерій відображає принцип обґрунтованості рішення або дії, який вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, зокрема тих, що ґрунтуються на припущеннях, а не на конкретних обставинах. Тобто факти, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу свого рішення, мають бути перевірені й відповідати дійсності.
Таким чином, враховуючи в сукупності встановлені обставини, суд приходить висновку про наявність підстав для визнання незаконним та скасування оскаржуваного рішення .
Наведені висновки узгоджують із практикою Верховного суду, зокрема постановою Верховного суду від 17 липня 2019 року по справі №619/593/16-а.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Буринська міська рада, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності оскаржуваного рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню, а оскаржуване рішення підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Буринської міської ради Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять шостої сесії сьомого скликання Буринської міської ради від 26 вересня 2019 року «Про позбавлення почесного звання «Почесний громадянин міста»», яким вирішено позбавити ОСОБА_1 , начальника філії «Буринський райавтодор» ДП «Сумський облавтодор», почесного звання «Почесний громадянин міста», наданого йому рішенням Буринської міської ради п'ятого скликання від 16.03.2010.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Буринської міської ради Сумської області (41700, Сумська область, м. Буринь, вул. Першотравнева, 1, код ЄДРПОУ 04058025) судовий збір в сумі 768,40 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 11.03.2020 р.
Суддя О.А. Прилипчук