Справа № 420/1627/20
10 березня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 26 лютого 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 - голови Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області щодо відсутності контролю у протиправній бездіяльності ОСОБА_2 , виконуючої з 19 лютого 2019 року повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області з ненадання у встановлений п'ятнадцятиденний строк (після припинення 13.02.2019 р. повноважень ОСОБА_5 як голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області), до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що призвело до істотного обмеження права сільської територіальної громади на місцеве самоврядування;
2. Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_4 - голови Лиманської районної ради Одеської області щодо відсутності контролю у протиправній бездіяльності ОСОБА_2 , виконуючої з 19 лютого 2019 року повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області з ненадання у встановлений п'ятнадцятиденний строк (після припинення 13.02.2019 р. повноважень ОСОБА_5 як голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області), до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що призвело до істотного обмеження права сільської територіальної громади на місцеве самоврядування;
3. Визнати протиправною бездіяльність Чеботарьової Ольги Миколаївни, виконуючої з 19 лютого 2019 року повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо ненадання у встановлений п'ятнадцятиденний строк (після припинення 13.02.2019 р. повноважень ОСОБА_5 як голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області), до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що призвело до істотного обмеження права сільської територіальної громади на місцеве самоврядування;
4. Зобов'язати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як голову Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області встановити особистий контроль щодо зобов'язання ОСОБА_2 , виконуючої з 19 лютого 2019 року повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, надати до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
5. Зобов'язати ОСОБА_4 як голову Лиманської районної ради Одеської області встановити особистий контроль щодо зобов'язання ОСОБА_2 , виконуючої з 19 лютого 2019 року повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, надати до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
Ухвалою суду від 28 лютого 2020 року адміністративний позов залишено без руху у зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам ст.ст.160, 161 КАС України. Позивачу був наданий 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
В ухвалі суду від 28 лютого 2020 судом роз'яснено позивачу, що виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви, належним чином засвідченої довіреності та доказів звернення до суду у строки, визначені ст.122 КАС України чи належним чином обґрунтованого клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду (з копією відповідачу).
05 березня 2020 року до суду від позивача за вх.№10433/20 надійшла позовна заява (уточнена) у п'яти примірниках, в якій позивач зазначає в якості відповідачів: голову Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича; голову Лиманської районної ради Одеської області ОСОБА_4; секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області та виконуючу повноваження голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області Чеботарьову Ольгу Миколаївну. Також позивач у позовній заяві щодо копії довіреності посилається на ч.5 ст.59 КАС України.
Таким чином суд доходить висновку, що позивачем недоліки, зазначені в ухвалі від 28 лютого 2020 року усунені не в повному обсязі.
Так, в ухвалі від 28 лютого 2020 судом зазначалось про те, що позивач звернувся до суду пізніше шести місяців з моменту виникнення спірних правовідносин, однак у позовній заяві не зазначає конкретної дати, коли дізнався про порушення своїх прав та не надає доказів на підтвердження вказаного. Вказано, що позивачем до суду не надано доказів звернення до суду з дотриманням строку, визначеного ст.122 КАС України та не надано належним чином обґрунтованого клопотання про його поновлення із доказами.
Суд зазначає, що позивач ні у позовній заяві, ні окремим процесуальним документом на виконання ухвали суду від 28.02.2020 року не зазначає дати, коли дізнався про порушення своїх прав та не надав доказів звернення до суду у строки, визначені ст.122 КАС України чи обґрунтованого клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду
При цьому, відповідно до ч.3 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови. Таке клопотання розглядається Верховною Радою України не пізніше ніж у дев'яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень відповідного сільського, селищного, міського голови.
Згідно з ч.10 ст.72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідні позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України не пізніше ніж у дев'яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови. Порядок проведення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови визначається законом про вибори.
Відповідно до ч.3 ст.14 Закону України «Про місцеві вибори» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України у разі дострокового припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільського, селищного, міського голови, а також в інших випадках, передбачених законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Таке рішення приймається Верховною Радою України не пізніше ніж у дев'яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради, сільського, селищного, міського голови.
Згідно з ч.7 ст.15 Закону України «Про місцеві вибори» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) орган, який відповідно до статті 14 цього Закону прийняв рішення про призначення повторних, проміжних чи перших місцевих виборів, не пізніш як на третій день з дня його прийняття публікує рішення у друкованих засобах масової інформації або, у разі неможливості, оприлюднює в інший визначений ним спосіб, а також доводить зазначене рішення до відома Центральної виборчої комісії в цей же строк.
Отже, враховуючи те, що повноваження голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області Пилипчука Ігоря Володимировича було достроково припинено 13.02.2019 року рішенням Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області №340-VII від 13.02.2019 року, враховуючи 90-денний строк розгляду Верховною Радою України клопотання щодо призначення позачергових виборів сільського голови з моменту дострокового припинення повноважень ОСОБА_5 та триденний строк опублікування рішення за результатами розгляду клопотання, позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав не пізніше 18.05.2019 року.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з п.5 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч.2 ст.123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позивач звернувся до суду з порушенням 6-місячного строку звернення до суду, а саме на 9-й місяць з моменту, коли позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п.1 п.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність повернення позовної заяви позивачу.
Керуючись ст.ст.169, 241, 248, 294-295 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - повернути позивачеві, роз'яснивши, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали разом з позовною заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Вовченко O.A.