справа №813/1851/16
10 березня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., розглянув в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Мізол» до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мізол» (далі - ТОВ «Мізол», позивач) 03.06.2016 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (далі - відповідач) з вимогою визнати незаконними та скасувати податкові повідомлення -рішення від 05.05.2016:
- № 0005151502, яким на підставі статті 126 ПК України за затримку на 97 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 35370 грн., визначено штраф у розмірі 20 % в сумі 7074 грн.;
- № 0005161502, яким на підставі статті 126 ПК України за затримку на 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 4784 грн. визначено штраф у розмірі 10 % в сумі 478,40 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду № 813/1851/16 від 27.09.2016 адміністративний позов ТОВ «Мізол» задоволено повністю, суд визнав протиправними та скасував податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області від 05.05.2016 № 0005151502 та від 05.05.2016 № 0005161502 (а.с. 102-103). Львівський апеляційний адміністративний суд 07.03.2017 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2016 в частині визначення штрафних санкцій у розмірі 467,90 гривень, розподілу судових витрат скасував та прийняв нову постанову, якою в задоволенні позову в цій частині відмовив. В решті постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2016 залишив без змін (том 1 а.с. 157-161).
За наслідками розгляду касаційної скарги ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняв постанову від 18.04.2019, відповідно до якої постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2016 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 скасував, справу направив на новий розгляд до Львівського окружного адміністративного суду (том 1 а.с. 203-207).
За наслідками автоматизованого розподілу 28.05.2019 року справу № 813/1851/16 передано на розгляд судді Москалю Р.М.
Ухвалами суду замінено відповідача у справі Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на процесуального правонаступника Головне управління ДФС в Івано-Франківській області, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (том 1 а.с. 228-229, том 2 а.с. 11-12).
Позивач не погоджується висновками акта перевірки та прийнятими на підставі цих висновків податковими повідомленнями - рішеннями. Посилається на норми пп. 75.1.1, 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПУ України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин) та вказує, що до 01.01.2017, до внесення змін в статтю 75 ПК України, питання своєчасності нарахування та сплати усіх передбачених ПК України податків і зборів (в т.ч. сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання) виключно було предметом документальної перевірки. Стверджує, що до 01.01.2017 контролюючий орган не був наділений правом перевіряти своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання в межах камеральної перевірки. Вважає, що протиправність проведення камеральної перевірки є наслідком скасування прийнятих податкових повідомлень-рішень.
Відповідач, позов не визнає з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 230-232). Вказує, що позивач не надав доказів, які б підтверджували сплату авансових внесків за Івано-Франківську філію ТОВ «Мізол» за січень-лютий 2013 року, а перша сплата таких внесків здійснена 28.03.2013. Відповідач на спростування твердження позивача щодо неможливості встановлення порушення проведенням камеральної перевірки вказав, що норми ПК України (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин) визначають на підставі яких даних проводиться камеральна перевірка, а не які питання цією перевіркою висвітлюються.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:
15.04.2016 ДПІ в м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області провело камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «Мізол» за відокремлений підрозділ Івано-Франківської філії ТОВ «Мізол» за податковий період 2013-2014 роки. Як правову підставу проведення перевірки зазначено підпункти 1911.1, 1911.2 пункту 191.1 статті 19, підпункт 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України. За результатами перевірки складено акт №1336/09-15-12-04-15/35383505 (далі - акт перевірки, том 1 а.с. 9-10).
У висновках акта зазначено, що ТОВ «Мізол» порушує терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання (авансового внеску) з податку на прибуток протягом строків, визначених пункту 57.1 статті 57 ПК України (том 1 а.с. 9).
На підставі висновків акта перевірки ДПІ в м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області прийняла податкові повідомлення - рішення від 05.05.2016:
- № 0005151502, яким на підставі статті 126 ПК України за затримку на 97 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 35370 грн., визначено штраф у розмірі 20 % в сумі 7074 грн. (том 1 а.с. 7);
- № 0005161502, яким на підставі статті 126 ПК України за затримку на 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 4784 грн. визначено штраф у розмірі 10 % в сумі 478,40 грн. (том 1 а.с. 8).
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Відповідно до норм статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства Суд застосовує норми ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1. статті 20 ПК України закріплено право контролюючих органів проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Згідно з підпунктом 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII (який набрав чинності з 01.01.2017) пункт 75.1 статті 75 ПК України доповнено абзацом другим такого змісту:
«Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах».
Статтею 76 ПК України врегульовано порядок проведення камеральної перевірки. Згідно з пунктом 76.1. цієї статті камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Відповідно до пункту 76.2. статті 76 ПК України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 86.1. статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Згідно з пунктом 86.2 статті 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. При прийнятті цього рішення суд враховує такі висновки Верховного Суду:
- «… системний аналіз норм, які визначають порядок камеральної перевірки та які діяли на час проведення перевірки податковим органом в межах спірних правовідносин, свідчить про те, що мета камеральної перевірки - виявити в поданій звітності, інших даних систем електронного адміністрування, єдиних реєстрів, арифметичні та/або методологічні помилки, або інші відомості які призвели до заниження або завищення податкового зобов'язання або посвідчують інші реєстраційні порушення, які доводять склад податкового правопорушення. Камеральна перевірка проводиться на систематичній основі, тобто перевіряються всі без винятку податкові декларації та уточнюючі розрахунки, подані платником, якого перевіряють. Натомість до 01 січня 2017 року (до внесення змін до статті 75 Податкового кодексу України) питання своєчасності нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків та зборів були предметом документальної перевірки, якій властиві зовсім інші ознаки в залежності від її виду (виїзна, невиїзна, планова, позапланова)», постанова від 10.05.2018 по справі №826/1975/17;
- «протягом 2016 року, до внесення відповідних змін до Податкового кодексу України на підставі Закону № 1797-VIII, які набули чинності з 01 січня 2017 року, питання своєчасності та повноти сплати податків перевірялися податковим органом лише в межах проведення документальної перевірки. […] під час проведення камеральної перевірки (в редакції, яка діяла до 01 січня 2017 року) не можуть перевірятися інші питання, крім перевірки податкової звітності суцільним рядком. […] Якщо ж під час проведення камеральної перевірки виявлено порушення податкового законодавства, податковий орган має право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну або планову чи позапланову) перевірку платника податків», постанови від 26.06.2018 по справі №826/18513/16, від 04.08.2019 по справі №826/14101/16.
При вирішенні спору суд керується такими мотивами щодо оцінки фактичних обставин справи:
в квітні 2016 року контролюючий орган провів камеральну перевірку податкової звітності ТОВ «Мізол» за відокремлений підрозділ Івано-Франківську філію ТОВ «Мізол» щодо своєчасності сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на прибуток за 2013-2014 роки. Камеральна перевірка проводилась на підставі підпункту 1911.1, 1911.2 пункту 191.1 статті 19, підпункт 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, результати камеральної перевірки оформлені актом №1336/09-15-12-04-15/35383505 від 15.04.2016. В акті перевірки податковий ревізор встановив порушення платником податків термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання (авансового внеску) з податку на прибуток протягом строків, визначених пункту 57.1 статті 57 ПК України, такі порушення оформлені у вигляді таблиці (том 1 а.с. 9-10).
Оцінюючи цей акт камеральної перевірки на предмет належності та достатності для нарахування платнику податків грошових зобов'язань по податку на прибуток підприємства у формі штрафних (фінансових) санкцій на підставі статті 126 ПК України суд враховує таке:
аналіз норм ПК України, які визначають предмет камеральної перевірки та які діяли на час проведення перевірки податковим органом (квітень 2016 року) в межах спірних правовідносин свідчить про те, що мета камеральної перевірки - виявити в поданій звітності, інших даних систем електронного адміністрування, єдиних реєстрів, арифметичні та/або методологічні помилки, або інші відомості, які призвели до заниження або завищення податкового зобов'язання або посвідчують інші реєстраційні порушення, які доводять склад податкового правопорушення. Камеральна перевірка проводиться на систематичній основі, тобто перевіряються всі без винятку податкові декларації та уточнюючі розрахунки, подані платником, якого перевіряють.
До 31.12.2016, тобто до набрання чинності змінами, внесеними до статті 75 ПК України Законом № 1797-VIII від 21.12.2016, питання своєчасності нарахування та сплати усіх передбачених ПК України податків та зборів могло бути предметом дослідження в межах документальної перевірки, якій властиві зовсім інші ознаки, підстави та процедура проведення залежно від її виду (виїзна, невиїзна, планова, позапланова).
Суд вважає, що недотримання податковим органом порядку призначення та проведення документальної планової/позапланової перевірки на виконання вимог статей 77, 78, 79 ПК України свідчить про порушення контролюючим органом способу реалізації владних управлінських функцій, а також про відсутність правових наслідків проведеної 15.04.2016 камеральної перевірки ТОВ «Мізол», оскільки на час її проведення така не охоплювала питання своєчасності сплати платником податків грошових зобов'язань. Такий висновок суду відповідає усталеній правовій позиції Верховного Суду, що викладена в постановах від 10.05.2018 по справі №826/1975/17, від 18.02.2019 по справі №811/1313/16, від 11.04.2019 по справі №826/2139/18.
З огляду на це суд дійшов висновку, що фіксація контролюючим органом в квітні 2016 року в акті камеральної перевірки позивача обставин, які не охоплювалися її предметом (питання щодо своєчасності сплати грошових зобов'язань) прямо суперечить ПК України, оскільки це питання могло бути предметом лише документальної перевірки. Водночас проведення документальної перевірки передбачає застосування відмінних процедур, що серед іншого гарантують безпосередню участь платника податків - повідомлення про проведення перевірки, дослідження первинних та облікових документів, можливість участі посадових осіб платника податків в процесі перевірці, їх право подавати пояснення, а за наслідками складення акта документальної перевірки - подавати заперечення тощо. Тому проведення 15.04.2016 камеральної перевірки з виходом за межі її предмету, визначеного пп. 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України, та покладення в основу оскаржених податкових повідомлень - рішень від 05.05.2016 №0005151502 та №0005161502 висновків такої перевірки свідчить про очевидну протиправність таких податкових повідомлень - рішень. Тому суд в межах цієї справи не бачить сенсу перевіряти правильність нарахування контролюючим органом грошових зобов'язань, визначених у податкових повідомленнях - рішеннях від 05.05.2016 №0005151502 та №0005161502.
З огляду на наведені мотиви суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «Мізол» про скасувати податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 05.05.2016 №0005151502 та №0005161502 підлягають до задоволення.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи обґрунтованість позовних вимог суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 05.05.2016 №0005151502 та №0005161502.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (76018, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вулиця Незалежності, буд. 20; ідентифікаційний код 43142559) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Мізол» (79022, Львівська обл., місто Львів, вул. Городоцька, буд.174; ідентифікаційний код 33895476) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Москаль Р.М.