Рішення від 27.02.2020 по справі 440/4461/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4461/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Протас О.М.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Мосієнко В.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 18.05.2019 №44 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в зв'язку з відсутністю підтвердженого пільгового стажу роботи в установленому законом порядку;

- зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) до пільгового стажу роботи за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право пенсію за віком на пільгових умовах за період з 06.05.1986 по 21.01.1990 та з 22.01.1990 по 13.11.1994;

- зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області призначити та виплатити пенсію ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з моменту звернення із заявою про призначення пенсії - 26.12.2017.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що у зв'язку із досягненням ним 55-річного віку, наявністю більш ніж 25-річного стажу роботи, із якого 8 років 6 місяців 5 днів на роботах зі шкідливими умовами праці, позивач має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку. На думку ОСОБА_1 , ним подані всі необхідні документи для призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах, однак позивач незаконно вже вдруге відмовляє йому у призначенні такої пенсії безпідставно, мотивуючи таку відмову відсутністю підтвердженого пільгового стажу роботи в установленому законом порядку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4461/19, призначено підготовче засідання для розгляду справи по суті на 10:00 год 10.12.2019, в якому неодноразово судом оголошувалися перерви з метою витребування додаткових доказів у справі.

04.12.2019 судом одержано відзив ГУПФУ в Полтавській області на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 . Зазначає, що аналіз наданих позивачем до пенсійного органу документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків рішення Другого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2019 у справі №1640/2882/18, свідчить про відсутність підстав для зарахування періодів роботи ОСОБА_1 на ПАТ "Полтавхіммаш" до пільгового стажу. Так, згідно довідки від 06.12.2017 №371 ПрАТ "Полтавхіммаш" гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював повний робочий день на підприємстві майстром дільниці з 06.05.1986 по 15.02.1987, майстром механічної дільниці з 16.02.1987 по 03.05.1987, майстром заготівельної дільниці з 04.05.1987 по 01.04.1990 та старшим майстром заготівельної дільниці з 02.04.1990 по 21.08.1992, що передбачено Списком №1 - розділ ХІ підрозділу "Металообробка" підрозділ 2 "Ковальсько-пресове виробництво" позиція 1110200б-23428 "Майстри дільниць, старші майстри дільниць; молотових (ковальських) пресових і термічних відділень, прольотів і дільниць ковальсько-пресового виробництва, а також на гарячих ділянках виробництва ресор" згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 №10 Код. КП 1222.2. Розділ ХІ "Металообробка" підрозділ 2 "Ковальсько-пресове виробництво" позиція 1110200б-23428 постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 №10 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення" передбачає право на пільгове пенсійне забезпечення за посадами "майстри дільниць, старші майстри дільниць; молотових (ковальських), пресових і термічних відділень, прольотів і дільниць ковальсько-пресового виробництва, а також на гарячих ділянках виробництва ресор". Згідно записів трудової книжки з 06.05.1986 по 21.01.1990 ОСОБА_1 працював у "котельно-сварочному цеху №1", а з 22.01.1990 по 13.11.1994 в "механо-сварочному цеху №1". Враховуючи викладене, згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення" від 11.03.1994 №162 визначено чіткий перелік професій та посад, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №1, а саме, ливарне виробництво; ковальсько-пресове виробництво; термічна обробка; абразивне виробництво, інші професії з металообробки, проте гр. ОСОБА_1 з 04.05.1987 по 13.11.1994 працював на посадах у заготівельній дільниці. При перевірці документів також встановлено відсутність оригіналу чи завіреної копії наказу від 15.08.1994 №62 про результати атестації робочих місць, виданої Полтавським заводом хімічного машинобудування. З огляду на викладене, управлінням прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю підтвердженого пільгового стажу роботи у встановленому законом порядку, про що винесено спірне рішення від 18.05.2019 №44 (а.с. 40-42).

Ухвалою суду від 11.02.2020 підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУПФУ в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії закрито; призначено справу №440/4461/18 до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду на 10:00 27.02.2020.

У відповіді на відзив на позовну заяву, що надійшла до суду 26.02.2020, позивач наполягає на протиправності оскаржуваного рішення та зазначає, що незважаючи на наявність записів (відомостей) про роботу у трудовій книжці ОСОБА_1 , останнім було надано уточнюючу довідку від 06.12.2017 №371 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Вказаною довідкою підтверджено, що робота ОСОБА_1 за професіями: майстра дільниці за період з 06.05.1986 (наказ від 20.05.1986 №215); майстра механічної дільниці за період з 16.02.1987 (наказ від 13.02.1987 №88); майстра заготівельної дільниці за період з 04.05.1987 (наказ від 04.05.1987 №256); старшого майстра заготівельної дільниці за період з 02.03.1990 (наказ від 03.04.1990) по 13.11.1994 (наказ від 14.11.1994 №128), полягає в контролюванні технологічного процесу по виготовленню днищ з дотриманням технологічних карт: газове різання днищ, нагрів газової печі до +800оС, вигризка днищ з наступним рихтуванням, що передбачено Списком №1 розділ ХІ підрозділ "Металообробка" підрозділ 2 "Ковальсько-пресове виробництво" позиція 1110200б-23428 "Майстри дільниць, старші майстри дільниць; молотових (ковальських) пресових і термічних відділень, прольотів і дільниць ковальсько-пресового виробництва, а також на гарячих ділянках виробництва ресор" згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 №10. Вказує на наявність у відповідача повноважень щодо самостійного отримання необхідних документів у роботодавця на підтвердження чи спростування певних обставин роботи позивача. Зауважує, що Другий апеляційний адміністративний суд, підтримуючи рішення першої інстанції в частині скасування попереднього рішення пенсійного органу щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії, у своїй постанові від 24.04.2019 у справі №1640/2882/18, вказав на невжиття пенсійним органом заходів щодо дослідження під час проведення перевірки виконуваної роботи та умов праці ОСОБА_1 для підтвердження його права на пільгове пенсійне забезпечення питання надання останньому роботодавцем додаткової відпустки, спецодягу, тощо як особі, чия робота відповідає умовам (показникам), зазначеним у Списку №1, та, як наслідок, зобов'язав орган Пенсійного фонду розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням даних висновків апеляційного суду. При цьому, під час повторного розгляду заяви позивача, за наслідками якого було прийнято оскаржуване рішення, пенсійним органом не було вжито жодних заходів для з'ясування обставин, на які вказав суд апеляційної інстанції. Вже в рамках розгляду даної справи судом витребувано у роботодавця позивача інформацію, зазначену у постанові суду від 24.04.2019, у відповідь на що отримано лист ПрАТ "Полтавхіммаш" від 20.01.2020 №01 з копіями наказів про переведення ОСОБА_1 на іншу роботу з зазначенням посад, в яких містяться відмітки про встановлення останньому доплат за шкідливі умови праці, а також наказу про результати атестації робочих місць (а.с. 133-138).

У судовому засіданні 27.02.2020 позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.

У судове засідання 27.02.2020 представник відповідача з належними документами на підтвердження повноважень представляти інтереси ГУПФУ в Полтавській області не прибув.

Заслухавши доводи позивача, його представника та покази свідків, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

26.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заявою про призначення пенсії (а.с. 49).

До вказаної заяви ОСОБА_1 додав копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, заяву про призначення пенсії, копію паспорту, копію трудової книжки, копію військового квитка, довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000, довідку про зміну назви організації, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, заяву про спосіб виплати пенсії, фотокартку, що підтверджується копією розписки-повідомлення від 26.12.2017 №4250 (а.с. 50).

05.02.2018 пенсійним органом проведено перевірку характеру виконуваної роботи та умов праці для підтвердження права працівника на пільгове пенсійне забезпечення та довідок про заробітну плату, за наслідками якої складено акт від 05.02.2018 №260 (а.с. 60-62).

14.03.2018 пенсійним органом складено лист №6626/02-11, адресований ОСОБА_1 та ПрАТ "Полтавхіммаш", з проханням повідомити підстави видачі довідки від 06.12.2017 №371, оскільки мають місце розбіжності між первинними документами (згідно акту перевірки від 05.02.2018 №260), записами в трудовій книжці та вищезазначеною довідкою, а саме, найменування посади та цеху (виробництва). У разі відсутності можливості підтвердження роботи ОСОБА_1 в ковальсько-пресовому виробництві, рекомендовано відкликати довідку від 06.12.2017 №371, оскільки вирішується питання про призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах гр. ОСОБА_1 (а.с. 73-75)

У подальшому, 08.06.2018 Полтавським ОУПФУ Полтавської області прийнято рішення №73, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю підтвердженого пільгового стажу роботи у встановленому законом порядку (а.с. 71-72).

Вважаючи рішення про відмову у призначення пенсії протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про його оскарження.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 у справі №1640/2882/18 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Полтавського ОУПФУ Полтавської області (вул. І.Мазепи, 30, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 40383769) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, задоволено у повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 08.06.2018 №73 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах. Зобов'язано Полтавське ОУПФУ Полтавської області зарахувати ОСОБА_1 у трудовий стаж роботи у періоди з 06.05.1986 по 21.01.1990 та з 22.01.1990 по 13.11.1994 до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку. Зобов'язано Полтавське ОУПФУ Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію з часу звернення з заявою про призначення пенсії 26.12.2017. Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського ОУПФУ Полтавської області (вул. І.Мазепи, 30, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 40383769) (а.с. 26-29).

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2019 у справі №1640/2882/18 апеляційну скаргу Полтавського ОУПФУ Полтавської області задоволено частково. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 в частині, якою задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 08.06.2018 №73 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах, - змінено з мотивів його прийняття. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 скасовано в частині, якою задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Полтавське ОУПФУ Полтавської області зарахувати ОСОБА_1 у трудовий стаж роботи у періоди з 06.05.1986 по 21.01.1990 та з 22.01.1990 по 13.11.1994 до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку та зобов'язання Полтавське ОУПФУ Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію з часу звернення із заявою про призначення пенсії з 26.12.2017. Зобов'язано Полтавське ОУПФУ Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.12.2017 про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 скасовано в частині, якою стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 234,94 грн. В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 залишено без змін (а.с. 21-25).

18.05.2019 на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2019 у справі №1640/2882/18 Полтавським ОУПФУ Полтавської області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 26.12.2017 про призначення пенсії і прийнято рішення №44, яким відмовлено гр. ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в зв'язку з відсутністю підтвердженого пільгового стажу роботи в установленому законом порядку. Вказане рішення мотивоване тим, що аналіз наданих 26.12.2017 документів гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням рішення Другого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2019 у справі №1640/2882/18 показує на відсутність підстав для зарахування періодів роботи на ПрАТ "Полтавхіммаш" майстром дільниці з 06.05.1986 по 15.02.1987, майстром механічної дільниці з 16.02.1987 по 03.05.1987, майстром заготівельної дільниці з 04.05.1987 по 01.04.1990 та старшим майстром заготівельної дільниці з 02.04.1990 по 21.08.1992 до стажу роботи, що надає право на пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку (а.с. 47-48).

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" від 22.08.2018 №628 реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком.

Так, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 Полтавське ОУПФУ Полтавської області реорганізується шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, яке є правонаступником Полтавського ОУПФУ Полтавської області.

Не погодившись з рішенням Полтавського ОУПФУ Полтавської області, позивач звернувся до адміністративного суду з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, як правонаступника Полтавського ОУПФУ Полтавської області.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частин першої, другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Стаття 3 Конституції України визначає, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" "в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави /статті 1, 3 Конституції України/.

Зазначені конституційні положення розвинуті в розділі II Конституції України "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина". Тим самим право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Згідно статті 49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулює Закон України "Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування" від 09.07.2003, який набрав чинності з 01.01.2004 /далі - Закон №1058-IV/. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до частини першої та пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент звернення позивача до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції, чинній на момент звернення позивача до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно Списків №1 та №2 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383.

Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка; за відсутності її або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документі, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, у яких має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу: професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їхні номери, куди включається цей період роботи: первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку, що передбачено пунктом 20 Порядку, затвердженого, постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Зі змісту записів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , копія якої наявна у матеріалах справи (а.с. 51-57), судом встановлено, що:

з 06.05.1986 ОСОБА_1 призначений майстром котельно-зварювального цеху (наказ від 20.05.1986);

з 16.02.1987 переведений майстром механічної дільниці цього ж цеху (наказ від 13.02.1987);

з 04.05.1987 переведений майстром заготівельної дільниці цього ж цеху (наказ від 04.05.1987);

з 22.01.1990 котельно-зварювальний цех №1 перейменовано в механо-збиральний цех №1 (наказ від 22.01.1990 №21);

з 02.04.1990 призначений старшим майстром заготівельної дільниці механо-збирального цеху (наказ від 03.04.1990 №317).

Як слідує з матеріалів справи, ПрАТ "Полтавхіммаш" 06.12.2016 видано позивачу довідку №371 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на заводі "Хіммаш" за професіями: - майстер дільниці за період з 06.05.1986 (наказ №215 від 20.05.1986); - майстер механічної дільниці за період з 16.02.1987 (наказ №88 від 13.02.1987); - майстер заготівельної дільниці за період з 04.05.1987 (наказ №256 від 04.05.1987); -старший майстер заготівельної дільниці за період з 02.04.1990 (наказ №317 від 03.04.1990) по 21.08.1992 (наказ №128 від 14.11.1994) (а.с. 64).

У зазначеній довідці також зафіксовано, що робота полягає в контролюванні технологічного процесу по виготовленню днищ з дотриманням технологічних карт: газове різання днищ, нагрів газової печі до +800оС, вигризка днищ з наступним рихтуванням, що передбачено Списком №1 розділ ХІ підрозділ "Металообробка" підрозділ 2 "Ковальсько-пресове виробництво" позиція 1110200б-23428 "Майстри дільниць, старші майстри дільниць: молотових (ковальських), пресових і термічних відділень, прольотів і дільниць ковальсько-пресового виробництва, а також на гарячих ділянках виробництва ресор" згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.1992 №10. Загальний пільговий стаж 08 років 6 місяців 5 днів.

Поряд з цим, в результаті проведеної пенсійним органом 05.02.2018 перевірки характеру виконуваної роботи та умов праці для підтвердження права працівника на пільгове пенсійне забезпечення та довідок про заробітну плату, складено акт від 05.02.2018 №260 (а.с. 60-62), у якому зафіксовано дослідження наступних первинних документів: - наказу №215 від 20.05.1986 та картки П2, згідно з якими ОСОБА_1 призначено з 06.05.1986 майстром того ж цеху заготівельної дільниці; - наказу №88 від 13.02.1987 та картки П2, згідно з якими ОСОБА_1 переведено з 16.02.1987, цех №1, дільниця механічна, професія майстер; - наказу №256 від 04.05.1987 та картки П2, згідно з якими ОСОБА_1 переведено з 04.05.1987, цех №1, дільниця заготівельна, професія майстер; - наказу №193 від 02.04.1990 та картки П2, згідно з якими ОСОБА_1 призначено старшим майстром заготівельної дільниці механо-збирального цеху №1 з 02.04.1990; - наказу №317 від 03.04.1990, яким ОСОБА_1 переведено з 02.04.1990, цех №1, професія старший майстер; - наказу №215 від 25.04.1991 та картки П2, згідно з якими ОСОБА_1 перевести з 01.06.1991, цех №1, ПТУ, механічна дільниця, професія старший майстер; - наказу №202 від 26.08.1992, згідно з яким ОСОБА_1 переведено з 01.08.1992, цех №1, професія старший майстер механічної дільниці, оклад 3200. В наказі зазначено попереднє місце роботи цех №1, оклад 3060, професія старший майстер механічної дільниці; - наказу №128 від 14.11.1994 та картки П2, згідно з якими ОСОБА_1 перевести з 14.11.1994, техніко-економічна лабораторія, професія провідний інженер.

Дійсно, у трудовій книжці позивача, довідці ПрАТ "Полтавхіммаш" від 06.12.2017, та наказах, зазначених у акті від 05.02.2018 наявні певні розбіжності у назвах дільниці/цеху, в яких працював ОСОБА_1 , однак, підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. ПФУ не врахувало, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 у справі №754/14898/15-а (номер в ЄДРСР 72608654).

Відповідно до Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Враховуючи період роботи позивача, а саме з 20.05.1986, застосуванню підлягають Списки №1 та №2, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173; період роботи позивача з 25.04.1991 застосуванню підлягають Списки №1 та №2, затверджені постановою КМУ СРСР від 26.01.1991 №10.

У відповідності до пункту "б" розділу ХІ "Металообробка" постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 посада майстра відноситься до робіт із шкідливими умовами праці Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників.

Підпунктом "б" пункту 2 розділу 11100000 XI "Металообробка" списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10, передбачалися професії 1110200б-23428 "майстер дільниці", "старший майстер дільниці".

Вказані списки складені по виробничому принципу, кожному розділу і підрозділу відповідає відповідне виробництво або конкретний вид робіт. Тому, право на пільгову пенсію визначається в залежності від того, в якому виробництві або на яких роботах був зайнятий той чи інший працівник. При цьому, немає значення, в штаті якої організації або якого підрозділу організації перебуває робітник.

Визначальним фактором при встановлені права на дострокове призначення пенсії за віком є факт зайнятості робітника на виробництві або на виконанні окремих робіт, передбачених Списками.

Відповідно до підпункту 3, 12 роз'яснень Держкомпраці СРСР від 02.04.1976 №5/8, в тих випадках, коли в Списках №1 та №2 передбачені робітники, що виконують певні роботи, право на пільгове забезпечення користуються всі робітники, постійно зайняті на цих роботах, незалежно від найменування їх професій.

Враховуючи вищевикладене, фактичне віднесення робіт позивача за період з 06.05.1986 по 21.01.1990 та з 22.01.1990 по 13.11.1994 до робіт за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право пенсію за віком на пільгових умовах, підтверджується відомостями з трудової книжки ОСОБА_1 , дослідженими наказами, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії.

Більш того, суд зауважує, що Другий апеляційний адміністративний суд, підтримуючи рішення першої інстанції від 22.10.2018 в частині скасування попереднього рішення пенсійного органу щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії, у своїй постанові від 24.04.2019 у справі №1640/2882/18, вказав на невжиття пенсійним органом заходів щодо дослідження під час проведення перевірки виконуваної роботи та умов праці ОСОБА_1 для підтвердження його права на пільгове пенсійне забезпечення питання надання останньому роботодавцем додаткової відпустки, спецодягу, тощо як особі, чия робота відповідає умовам (показникам), зазначеним у Списку №1, у зв'язку з чим, зобов'язав орган Пенсійного фонду розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням даних висновків апеляційного суду.

Разом з тим, матеріали справи свідчать про те, що під час повторного розгляду заяви позивача від 26.12.2017 на виконання рішення апеляційного суду від 24.04.2019 у справі №1640/2882/18 та прийняття за наслідками такого розгляду рішення від 18.05.2019 №44 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах, пенсійним органом не було вжито жодних заходів для з'ясування обставин, на які вказав суд апеляційної інстанції.

Слід відмітити, що лист-запит пенсійного органу від 23.05.2019 №12536/02-11, направлений на адресу ПрАТ "Полтавхіммаш" на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2019 (а.с. 66-68), за своїм змістом повністю відповідає змісту попереднього листа-запиту від 14.03.2018 №6626/02-11 (а.с. 71-72) і не містить жодних вимог щодо необхідності надання роботодавцем будь яких документів відносно ОСОБА_1 , які б підтверджували чи спростовували надання останньому додаткової відпустки, спецодягу, тощо як особі, чия робота відповідає умовам (показникам), зазначеним у Списку №1.

Крім того, суд зауважує, що датою оформлення вказаного листа є 23.05.2019, а спірне рішення №44, прийняте пенсійним органом 18.05.2019. Тобто, вказане свідчить про те, що такий лист взагалі направлявся роботодавцю позивача вже після прийняття оскаржуваного рішення.

В ході розгляду даної справи судом самостійно витребувано у ПрАТ "Полтавхіммаш" інформацію, зазначену у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2019 у справі №1640/2882/18, у відповідь на що отримано лист ПрАТ "Полтавхіммаш" від 20.01.2020 №01 з копіями наказів про переведення ОСОБА_1 на іншу роботу з зазначенням посад, в яких містяться відмітки про встановлення останньому доплат за шкідливі умови праці, а також наказу про результати атестації робочих місць (а.с. 113-119).

Також допитані в ході розгляду справи свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , будучи попередженими про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивих показань, підтвердили ту обставину, що позивач разом з ними у спірних періодах постійно, повний робочий день /позмінно/ працював в котельно-зварочному цеху на роботах зі шкідливими умовами праці.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 18.05.2019 №44 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю підтвердженого пільгового стажу роботи в установленому законом порядку прийняте протиправно та підлягає скасуванню.

Оскільки суд дійшов висновку про підтвердження наявними у матеріалах справи документами, показами свідків та встановленими обставинами у справі, фактичного віднесення робіт позивача за період з 06.05.1986 по 21.01.1990 та з 22.01.1990 по 13.11.1994 до робіт за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право пенсію за віком на пільгових умовах, то на переконання суду, вказаний період робіт підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

За викладених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправним та скасування рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 18.05.2019 №44 та зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право пенсію за віком на пільгових умовах за період з 06.05.1986 по 21.01.1990 та з 22.01.1990 по 13.11.1994 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області призначити та виплатити пенсію ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з моменту звернення із заявою про призначення пенсії - 26.12.2017, то суд не вбачає підстав для їх задоволення, з огляду на передчасність таких вимог. Суд зауважує, що на даному етапі пенсійним органом ще не вчинено дій по зарахуванню та включенню ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право пенсію за віком на пільгових умовах, за період з 06.05.1986 по 21.01.1990 та з 22.01.1990 по 13.11.1994, а тому суд не вбачає підстав для зобов'язання пенсійного органу призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах.

Разом з тим, враховуючи висновки суду про доцільність визнання протиправним та скасування рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 18.05.2019 №44, суд, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог про зобов'язання вчинити певні дії та зобов'язати ГУПФУ в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.12.2017 про призначення / перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду про необхідність управління зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за період з 06.05.1986 по 21.01.1990 та з 22.01.1990 по 13.11.1994.

Відтак, позов ОСОБА_1 слід задовольнити частково.

Підстави для розподілу судових витрат у спірному випадку відсутні з огляду на звільнення позивача від сплати судового збору ухвалою суду.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасування рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 18 травня 2019 року №44 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в зв'язку з відсутністю підтвердженого пільгового стажу роботи в установленому законом порядку.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за період з 06 травня 1986 року по 21 січня 1990 року та з 22 січня 1990 року по 13 листопада 1994 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26 грудня 2017 року про призначення / перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду про необхідність управління зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за період з 06 травня 1986 року по 21 січня 1990 року та з 22 січня 1990 року по 13 листопада 1994 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 10 березня 2020 року.

Суддя О.В. Гіглава