Справа № 420/5997/19
10 березня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК», Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК», ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів,-
09 жовтня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК», в якій позивач просить суд стягнути з публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" 10200,00 грн. штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності банку 106.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.01.2019 року №17-ПД-1-Е, №18-ПД-1-Е, №19-ПД-1-Е до публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" застосовано штрафну санкцію у загальному розмірі 10200 грн.
Враховуючи, що вказану постанову відповідачем не виконано, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року судом залишено без руху адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК» про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
29.10.2019 року за вх. №ЕП/8235/19 засобами електронної пошти та 29.10.2019 року за вх. №39983/19 через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 01.11.2019 року судом продовжено позивачу строк на усунення недоліків позову.
04.11.2019 року (вх. №ЕП/8417/19, вх. №40737/19) від представника позивача до суду надійшло повідомлення про усунення недоліків позовної заяви разом із платіжним дорученням №1540 від 29.10.2019 року про сплату судового збору у розмірі 1921,00 грн.
Ухвалою суду від 11 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні)
Вказаною ухвалою судом вирішено проводити розгляд справи в порядку, визначеному ст.262 КАС України.
Ухвалою суду від 10.01.2020 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК» Матвієнка Андрія Анатолійовича, розпочато розгляд справи №420/5997/19 спочатку та встановлено строки для подання заяв по суті справи.
07.02.2020 року (вх. №5538/20) від Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Матвієнка Андрія Анатолійовича до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що уповноважена особа не визнає позовні вимоги у повному обсязі з огляду на наступне.
Так, з посиланням на обставини щодо здійснення процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Імексбанк", у відзиві вказано, що після віднесення банків до категорії неплатоспроможних діяльність цих банків регулюється, в тому числі, спеціальним нормативно-правовим актом Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Нормативно обґрунтовуючи власні доводи приписами ч.3 ст.46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», ст. 238, ст.239, ч.ч.1-3 ст.241 Господарського кодексу України, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Матвієнко А.А. стверджує, що застосування адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу у розмірі 10200,00 грн. до АТ «ІМЕКСБАНК» прямо суперечить нормам українського законодавства.
Окрім того, у відзиві вказано, що 27.06.2013 набрав чинності Порядок скасування реєстрації випусків акцій, затверджений рішенням Комісії від 23.04.2013 № 737, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 за № 822/23354, яким визначено послідовність дій щодо скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його ліквідації. У разі, якщо акціонерне товариство припиняє свою діяльність, зокрема, у зв'язку з прийняття Правлінням Національного банку України постанови про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації банку, здійснюється зупинення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій відповідно до вимог Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Комісії від 23.04.2013 р. № 737, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 за № 822/23354, та внесення відповідних змін до Державного реєстру випусків цінних паперів.
З посиланням на положення пункту 1 Розділу II Порядку № 737, відповідач вказує, що до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було направлено заяву уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» Северина Ю.П. від 17.08.2015 про зупинення обігу акцій та департамент корпоративного управління та корпоративних відносин Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку направлено до АТ «ІМЕКСБАНК» Розпорядження Комісії від « 10» вересня 2015 року № 86-КФ-З щодо зупинення обігу простих іменних акцій ПАТ «ІМЕКСБАНК» у зв'язку із ліквідацією акціонерного товариства.
Враховуючи вищевикладене та посилаючись на положення п. 1-2 розділу ІІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Комісією від 16.10.2012 № 1479, у зв'язку із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з 2015 року запису щодо процедури ліквідації АТ «ІМЕКСБАНК» позивач не мав права виносити постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, у зв'язку із чим відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
19.02.2020 року (вх. №7362/20) від представника позивача до суду надійшли додаткові пояснення по справі разом із додатками, згідно переліку, зазначеного у них.
Так, у поясненнях позивач вказує що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутній запис про припинення юридичної особи відповідача та що випуск акцій публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК» не було скасовано.
Станом на 10.03.2020 року інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
З урахуванням положень ч.1 ст.120, ч.6 ст.120 КАС України, ст.258 КАС України, оскільки ухвалою суду від 10.01.2020 року судом розпочато розгляд справи спочатку, останнім днем для вирішення даної справи є 10.03.2020 року.
Отже, дана адміністративна справа вирішується судом 10.03.2020 року у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, пояснень і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судам встановлено наступні факти та обставини.
Правовідносини, що виникають у сфері стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у судовому порядку, регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» №1470 від 16.10.2012 року (далі Правила).
Так, згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 1, ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері. Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Відповідно до Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1063/2011, НКЦПФР здійснює державне регулювання ринку цінних паперів.
НКЦПФР у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України та іншими актами законодавства, а також цим Положенням
Згідно п.п. 23, 24 п. 4 Положення НКЦПФР відповідно до покладених на неї завдань визначає порядок та строки розгляду уповноваженими особами НКЦПФР справ про порушення юридичними особами, громадянами та посадовими особами вимог законодавства на ринку цінних паперів; визначає порядок та строки розгляду НКЦПФР справ про порушення юридичними особами вимог законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, застосовує відповідні санкції щодо юридичних осіб та визначає порядок складання протоколів про адміністративні правопорушення та подання їх до суду.
Судом встановлено, що 11.10.2018 року Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ПАТ «ІМЕКСБАНК», а саме:
- №349-ПУ-1-Е, якою встановлено, що ПАТ «ІМЕКСБАНК» не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 та 2017 роки шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням п.п.4 глави 4 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (а.с.14-15);
- №350-ПУ-1-Е, якою встановлено, що ПАТ «ІМЕКСБАНК» не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 та 2017 роки шляхом її опублікування в офіційному друкованому виданні, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням п.п.4 глави 4 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (а.с.16-17);
- №351-ПУ-1-Е, якою встановлено, що ПАТ «ІМЕКСБАНК» не подало до НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2016 та 2017 роки у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог п.п.4 глави 4 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (а.с.18-19).
Так, у постановах №349-ПУ-1-Е, №350-ПУ-1-Е та №351-ПУ-1-Е вказано про необхідність керівнику (або повноважному представнику) з'явитись на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень до управління НКЦПФР у Південному регіоні о 10:15 годин 25.10.2018 року.
Як стверджує позивач, про своєчасність відправлення вказаних постанов від 11.10.2018 року свідчить реєстр рекомендованих листів від 11.10.2018р. № 1 (а.с.20).
25 жовтня 2018 року у відношенні ПАТ «ІМЕКСБАНК» складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів за №№ 341-ПД-1-Е, 342-ПД-1-Е, 343-ПД-1-Е (а.с.21-23), якими встановлено факти порушення відповідачем вимог п.п.4 глави 4 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826. Так, у вказаних актах зроблено відмітку, що представник юридичної особи для підпису та отримання акту до управління 07.12.2017 року не з'явився.
15.11.2018 року до департаменту НКЦПФР у Південному регіоні надійшли пояснення ПАТ «ІМЕКСБАНК» щодо скоєних правопорушень.
15.11.2018 року на підставі положень п.п.4,6 розділу ІІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування штрафних санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №170, Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанови про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів №№120-ПУ-1-Е, №121-ПУ-1-Е, №122-ПУ-1-Е (а.с.28-33).
Як стверджує позивач, про своєчасність відправлення постанов про зупинення проваджень по справах від 15.11.2018 року за №№ 120-ПД-1-Е, 121-ПД-1-Е, 122-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 20.11.2018 року № 1.
У позові вказано, що службовою запискою департаменту правозастосування НКЦПФР від 19.12.2018р. № 14/04/1977, з'ясовано обставини, які спричинили зупинення провадження по справах.
26.12.2018 року Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанови про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів №№32-ПД-1-Е, 33-ПД-1-Е, 34-ПД-1-Е (а.с.38-43), якими призначено розгляди справ на 14.01.2019 року об 11 год. 10 хв. (а.с.21, 22).
Як стверджує позивач, про своєчасність відправлення постанов про відновлення провадження від 26.12.2018 року за №№ 32-ПД-1-Е, 33-ПД-1-Е, 34-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 28.12.2018 року № 1.
Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 14.01.2019 року прийнято постанови про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачених п.п.4 глави 4 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826: №17-ПУ-1-Е, №18-ПУ-1-Е, №19-ПУ-1-Е, якими до ПАТ «ІМЕКСБАНК» застосовано штрафні санкції у розмірі 3400 грн. за кожне правопорушення, тобто у загальному розмірі 10200 грн. (а.с.46-51).
Враховуючи те, що згідно вищевказаних постанов керівник та/або повноважний представник ПАТ «ІМЕКСБАНК» на розгляд справ не з'явився, вищезазначені постанови №17-ПУ-1-Е, №18-ПУ-1-Е, №19-ПУ-1-Е направлені відповідачу 21.01.2019 року, що підтверджується реєстром рекомендованих листів №1 від 21.01.2019 року (а.с.52).
Відповідно до п. 10, 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - це річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Звітним періодом для складання проміжної інформації про емітента є квартал. Проміжна інформація про емітента складається станом на кінець останнього дня кварталу.
Відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
На титульному аркуші річної інформації, яка розміщується в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, обов'язково зазначається адреса власного веб-сайту, на якому вона буде розміщена.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «ІМЕКСБАНК» не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 та 2017 роки шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів, опублікування в офіційному друкованому виданні та не подало до НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2016 та 2017 роки у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Згідно ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції.
Згідно ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Згідно п.14 Розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 № 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 р. за № 1855/22167 (далі - Привала) постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Відповідно до положень абзацу 1 пункту 1 Розділу ІV Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Про дату, час та місце складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів особа, щодо якої порушено справу про правопорушення, повідомляється не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати складання акта (пункт 2 Розділу ІV Правил).
Згідно п. 1 Розділу VІ Правил справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.
Згідно п.1 Розділу VІІ Правил розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі. Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови.
Згідно п.2, 5 Розділу XVIII Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови.
У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Згідно із п. 6, п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірно інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Суд зазначає, що протягом усього строку розгляду даної адміністративної справи доказів на підтвердження сплати ПАТ «ІМЕКСБАНК» штрафу, оскарження чи скасування постанов №17-ПУ-1-Е, №18-ПУ-1-Е, №19-ПУ-1-Е станом на день вирішення спору відповідачами до суду не надано.
Такі відомості не містять і матеріали адміністративної справи.
При вирішенні даної адміністративної справи суд зазначає, що вимоги Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не можуть бути застосовані у разі порушення банком вимог законодавства про цінні папери.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» цим Законом встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (надалі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Таким чином, Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» регулює відносини між Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та банком. Даний закон не підлягає застосуванню до відносин між Комісією та ПАТ «ІМЕКСБАНК».
При цьому положеннями абз. 1 ч. 3 ст. 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Накладений на ПАТ «Імексбанк» штраф у загальному розмірі у розмірі 10200 грн. - не зобов'язання, а передбачена законом санкція за правопорушення на ринку цінних паперів.
Суд констатує, що приписи абз. 1 ч. 3 ст. 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не передбачають звільнення банку, який перебуває на стадії ліквідації, від відповідальності за вчинення порушення, у тому числі на ринку цінних паперів.
Відтак, враховуючи те, що відповідачами жодним чином не спростовано доводів позивача, та не надано доказів скасування/оскарження постанов про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг №№17-ПУ-1-Е, №18-ПУ-1-Е, №19-ПУ-1-Е, або сплати сум штрафних санкцій до Державного бюджету України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК», Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Матвієнка Андрія Анатолійовича про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Статтями 74-76 КАС України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню повністю зі стягненням з ПАТ «Імексбанк» штрафу в загальному розмірі 10200 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд,-
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК», Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Матвієнка Андрія Анатолійовича про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів - задовольнити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" 10200,00 грн. (десять тисяч двісті гривень 00 коп.) штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності банку 106.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (вул.Московська, 8, корп.30, м.Київ, 01010, код ЄДРПОУ 37956207)
Відповідачі:
Публічне акціонерне товариство "ІМЕКСБАНК" (пр-т. Гагаріна, буд.12-А, м.Одеса, 65039, код ЄДРПОУ 20971504);
Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" Матвієнко Андрій Анатолійович (пр-т Шевченка, 8-а, м. Одеса, 65058
Суддя Корой С.М.
.