11 березня 2020 рокуСправа № 280/4270/19
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Половнікова Романа Сергійовича (пр. Соборний, буд. 164, м. Запоріжжя, 69107) про встановлення способу і порядку виконання судового рішення від 04.11.2019 по справі №280/4270/19 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Губорєва Кирила Сергійовича (вул. Л. Жаботинського, буд. 43, м. Запоріжжя, 69035), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м.Запоріжжя, 69057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04.11.2019 у справі №280/4270/19 позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені: визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, які полягають у невиплаті пенсії ОСОБА_1 за період з серпня 2014 року по листопад 2018 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 нараховану пенсію за період з серпня 2014 року по листопад 2018 року.
05.12.2019 зазначене рішення набрало законної сили та 10.12.2019 на його виконання виданий виконавчий лист.
Постановою державного виконавця від 17.12.2019 було відкрите виконавче провадження №60895168 з приводу примусового виконання рішення суду в частині зобов'язання боржника вчинити певні дії.
02.03.2020 до суду від Заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ОСОБА_2 Романа ОСОБА_3 надійшла заява про встановлення способу виконання судового рішення по справі №280/4270/19.
В обґрунтування заяви заявник посилається на часткове виконання боржником рішення суду в частині нарахування пенсії стягувачу. Вказано, що позивачу нараховано 216682,90 грн пенсійних виплат, проте виплата пенсії боржником не здійснено з посиланням на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №788 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», згідно з якими п. 1 цієї постанови доповнено абзацом такого змісту: «Суми пенсій, які не виплачені за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України». Отже, така «відкладена» доплата буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Станом на 20.02.2020 кошти стягувачу не виплачені, урядом не встановлено та не прийнято жодного нормативно-правового акту, який би врегульовував аби визначав «окремий порядок» виплати суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період внутрішньо переміщеним особам.
Враховуючи, що боржником не здійснюються заходи щодо повного та своєчасного виконання рішення суду, заявник, відповідно до ст.378 КАС України просить суд встановити спосіб виконання судового рішення від 04.11.2019 по справі № 280/4270/19 шляхом: зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 нараховану пенсію за період з серпня 2014 року по листопад 2018 року без використання при такому поновленні виплати постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно-правових актів (постанова від 08.06.2016 №365 та від 05.11.2014 №637 тощо), які надають боржнику можливість для відстрочення чи відкладення виплат.
Ухвалою від 02.03.2020 заяву призначено до розгляду на 11.03.2020, про що учасники справи повідомлені належним чином.
Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, місце та час судового розгляду, в судове засідання не прибули.
10.03.2020 від представника стягувача до суду надійшла заява про проведення судового засідання без участі стягувача, заяву підтримує в повному обсязі.
У відповідності до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі викладеного, враховуючи неявку всіх учасників справи, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Згідно з ч.2 ст.378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглядаючи заяву державного виконавця, суд не знайшов підстави для її задоволення, виходячи з наступного.
Як зазначено у ч. 3 ст. 33 Закону України “Про виконавче провадження”, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
У поданій до суду заяві заявник просить суд встановити спосіб виконання судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 нараховану пенсію за період з серпня 2014 року по листопад 2018 року без використання при такому поновленні виплати постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно-правових актів (постанова від 08.06.2016 №365 та від 05.11.2014 №637 тощо), які надають боржнику можливість для відстрочення чи відкладення виплат.
Суд зауважує, що приписи ст.378 КАС України передбачають зміну чи встановлення порядку чи способу виконання рішення, яке було ухвалено судом у справі, а саме резолютивної частини рішення, яке містить висновки суду по суті позовних вимог, у зв'язку з чим, суд, здійснюючи зміну порядку чи способу виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
Обставини викладені у заяві державного виконавця не обґрунтовують доцільність і необхідність встановлення чи зміни способу та порядку виконання рішення суду.
Невиконання відповідачем судового рішення в частині виплати коштів у зв'язку з неприйняттям Кабінетом Міністрів України відповідного окремого порядку, в розумінні ч. 3 ст. 378 КАС України, не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана після прийняття урядом відповідного нормативно-правового акту.
Відповідно до ст.23 та ст.116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з пп.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Отже, заява державного виконавця про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/4270/19 від 04.11.2019 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 378 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви Заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Половнікова Романа Сергійовича про встановлення способу і порядку виконання судового рішення від 04.11.2019 по справі №280/4270/19, - відмовити.
Копію ухвали направити заявнику та учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення ухвали у повному обсязі.
Суддя Р.В. Кисіль