Ухвала від 11.03.2020 по справі 360/992/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 березня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/992/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 до Лисичанського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

06 березня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Лисичанського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Кохан А.І. від 13 вересня 2019 року у виконавчому провадженні ВП № 59983161 про накладення штрафу у розмірі 1700,00 грн.

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.

Відповідно до пунктів 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:

- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Як слідує з позовної заяви, відповідачем у позовній заяві зазначено Лисичанський міський відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 15 січня 2020 року за № 1006195234 судом встановлено, що 28 грудня 2019 року здійснена державна реєстрація зміни повного найменування відповідача на Лисичанський міський відділ державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

Таким чином, позивачу необхідно уточнений позов з зазначенням належного відповідача у справі.

Отже, позивачу необхідно надати належним чином оформлений адміністративний позов, з дотриманням вимог статті 160 КАС України.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Станом на 01 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2102,00 грн.

Оскільки позивачем заявлено позовну вимогу майнового характеру, то позивач повинен сплатити судовий збір в сумі 840,80 грн.

Позивачем судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру в сумі 840,80 грн не сплачений. До позовної заяви позивачем додано клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Підставою для звільнення від сплати судового збору позивач зазначає, що відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може ухвалою за клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; г) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

З огляду на вищевикладене, а також з урахуванням того факту, що відповідними посадовцями по відношенню до позивача складено за відомими позивачу обставинами п'ять постанов, які оскаржуються позивачем, про накладання штрафів за начебто невиконання рішення судів з приводу начебто умисного перешкоджання позивачем виконанню рішення суду щодо спілкування батька дитини та бабусі із дідусем ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно із неповнолітньою дитиною без участі матері, і позивач вимушена їх оскаржувати задля захисту майнових прав дитини, яка мешкає разом із матір'ю, і сплата судового збору суттєво вплине на майновий стан дитини та позивача, остання просить звільнити її від сплати судового збору.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі (частина друга статті 133 КАС України).

Згідно з положеннями частини першої статті 8 Закону № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за певних умов.

Позивачем не надано жодних доказів щодо її майнового стану. Наказ (розпорядження) Товариства з обмеженою відповідальністю «Комфі Трейд» від 08 листопада 2019 року № КТ08/11-033 про припинення трудового договору (контракту) не є належним доказом підтвердження тяжкого майнового стану позивача, а лише засвідчує факт звільнення позивача за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України за згодою сторін.

Зазначений недолік позовної заяви може бути усунений шляхом подання або довідки з органу Доходів і зборів про доходи за 2019 рік разом з клопотанням про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі, або оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн за наступними реквізитами для сплати судового збору: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050): Отримувач: УК у м.Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101; Рахунок отримувача: UА 218999980313141206084012080; Код ЕДРПОУ: 37944909; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Відомча ознака: "84" Окружні адміністративні суди.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 287 КАС України позовну заяву у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини другої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Частиною п'ятою статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позивач надав клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом, в якому зазначив, що 13 вересня 2019 року головним державним виконавцем Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Кохан А.І. відносно ОСОБА_1 була винесена постанова про накладення штрафу у зв'язку з невиконанням рішення суду та виконавчого листа № 415/3920/14-ц від 02.09.2019.

Ознайомившись із текстом Постанови, Позивач дізналась, що 13.09.2019 Відповідач, за наслідками проведення виконавчих дій в рамках виконавчого провадження № 59983161 з виконання рішення Лисичанського міського суду щодо зобов'язання ОСОБА_1 не чинити перешкоди у спілкуванні з дитиною та її вихованні для ОСОБА_4 з донькою ОСОБА_5 .

Позивач зазначає, що нею спірна постанова Відповідача була отримана поштою 25.09.2019.

Згідно Закону України «Про виконавче провадження строками оскарження дії державного виконавця визначений час 10 робочих днів з дня отримання інформації, яка оскаржується Позивачем.

Тобто час для оскарження постанови визначений днем 09.10.2019.

Однак з урахуванням того, що на утриманні Позивача перебуває неповнолітня дитина ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка в період визначений законом для оскарження дій Відповідача хворіла, і Позивач здійснюючи відповідний догляд за дитиною була позбавлена можливості своєчасно звернутись до суду та подати позовну заяв.

Факт перебування дитини на лікуванні підтверджується довідкою.

Також Позивач зазначає, що вона самостійно шукала докази, які надали би їй можливість довести відсутність своєї вини в тому, що дитина не хоче зустрічатись із батьком та його родичами, у зв'язку із чим не мала можливості своєчасно звернутись до суду із відповідним позовом, оскільки одним із доводів скарги є відношення дитини до батька та його родичів і без відповідного доказу довести цю позицію було неможливо би.

Тому, Позивач звернулась до відповідного фахівця психолога Луганської обласної психіатричної лікарні - ОСОБА_6 . Дослідження потребувало деякого часу, тому Позивач добуваючи докази відсутності своєї вини, не мала можливості своєчасно подати позовну заяву до суду без відповідного висновку фахівця.

Також позивач просить врахувати той факт, що Позивач раніш отримала відмову від Лисичанського міського суду щодо відкриття провадження у справі із посиланням щодо непідсудності даної категорії справ в цивільному процесі і вимушена була переподати позов до відповідного суду в порядку адміністративного процесу.

У січні 2020 року подала скаргу Головному територіальному управлінню юстиції у Луганський області, на дії державного виконавця, з проханням скасувати ВП через управління юстиції.

Однак, позивачем до заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом не додано доказів щодо поважності причин пропуску строку звернення із позовом до суду з 15.10.2019.

Тобто, позивачем не надано доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтею 160, 161, 169, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Лисичанського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання дій незаконними та скасування постанови про накладення штрафу залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 5-ти (п'яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:

- позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу,

- довідки з органу Доходів і зборів про доходи за 2019 рік разом з клопотанням про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі або оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 840,80 грн.;

- докази щодо поважності причин пропуску строку звернення із позовом до суду з 15.10.2019.

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачеві та вважатиметься неподаною.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяІ.В. Тихонов