Рішення від 11.03.2020 по справі 240/11986/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2020 року м. Житомир справа № 240/11986/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Черноліхова С.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо не проведення (протягом 10 років) виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 40503,00 грн.

- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснити нарахування та стягнути індексацію грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 за 2009 - 2018 роки з коефіцієнтами 1,14; 1,34; 1,13; 1,27: 1,22; 1,27; 1,16.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що її матері, ОСОБА_2 , на праві приватної власності належав житловий будинок АДРЕСА_1 . 06 липня 2009 року її матір було поставлено на чергу в Управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області для виплати компенсації за втрачене домоволодіння. Після смерті матері позивач як спадкоємець прийняла спадщину, в тому числі, і компенсацію зданого домоволодіння. При зверненні до відповідача із заявою про виплату компенсації за втрачене на радіоактивній забрудненій території майно із врахуванням індексації, позивач отримала відмову, мотивовану відсутністю фінансування та правових підстав для проведення індексації за 2009-2018 роки. Вважаючи таку відмову протиправоною, позивач звернулася до суду за захист своого порушеного права на проведення вказаної індексації компенсації втраченого домоволодіння.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надіслав.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов наступних висновків.

Встановлено, що матері позивача, ОСОБА_2 , на праві приватної власності належав будинок

АДРЕСА_1 сільська рада Овруцького району АДРЕСА_1 області на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 14 жовтня 2008 року у справі № 2а-265/08 прийняла на баланс вказане домоволодіння, що підтверджується рішенням 23 сесії 5 скликання від 03 листопада 2008 року.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2009 року у справі № 2-а-31091/08 було зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області поставити ОСОБА_2 на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 у сумі 40503, 00 грн.

На виконання вказаного судового рішення матір позивача було поставлено на чергу 06 липня 2009 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом серії НАР НОМЕР_1 ОСОБА_1 визнана сподкоємцем компенсації зданого домоволодіння АДРЕСА_1 у сумі 40503, 00 грн.

На своє звернення до відповідача ОСОБА_1 отримала лист № 07-04/6746 від 03 вересня 2019 року, в якому повідомлено, що Управлінням праці не здійснювалася виплата коштів згідно рішень суду, оскільки Законами України "Про Державний бюджет України" та кошторисами видатків кошти на виплату допомог та компенсацій згідно рішень суду для управління праці не передбачалися. Крім того, відмовлено провести індексацію компенсації за втрачене майно за 2009-2019 роки, оскільки відповідно до Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243 нарахування та виплата індексації за втрачене майно не передбачена.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації вартості втраченого домоволодіння протиправною, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до частин 6, 8 статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом.

Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 35 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Згідно з частиною 5 статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", порядок виплати компенсацій, передбачених пунктами 1 і 6 частини 1 цієї статті, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 7 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 755 (далі - Положення №755), яке діяло до 28 листопада 2009 року, грошова компенсація перераховується на особистий рахунок переселенця (спадкоємця) у порядку черги, встановленої місцевими органами виконавчої влади.

Згідно з абзацами 1-2 пункту 8 Положення №755, у разі коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації. Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем чи спадкоємцем з поважних причин (перебування на стаціонарному лікуванні, у тому числі на примусовому, у тривалому відрядженні, відбуття покарання у вигляді позбавлення волі, а також смерть - до набуття спадкоємцем права на спадщину).

У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 18 листопада 2009 року № 1243 "Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території" (далі - Порядок № 1243), яка набрала чинності 28 листопада 2009 року, визнано такою, що втратила чинність постанову Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 755 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" та затверджено Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 1243, цей Порядок визначає механізм виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, компенсації за майно, втрачене у зв'язку з їх відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Як вже було зазначено, померла матір позивача стала на чергу для отримання компенсації за здане домолодіння 06 липня 2009 року, тобто під час дії норм Положення №755 від 15 липня 1997 року, яке втратило чинність 28 листопада 2009 року.

При цьому, Порядком № 1243 року від 18 листопада 2009 року не передбачено проведення індексації при компенсації вартості житлового фонду.

За таких обставин, суд вважає, що визначена позивачу компенсація може бути проіндексована лише з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно з нормативно-правовими актами, які діяли до 28 листопада 2009 року

Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 31 березня 2009 року N 133, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2009 р. за N 371/16387, проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01 січня 2009 року.

Як вбачається із матеріалів справи, оцінка зданого домоволодіння, яка врахована Житомирським окружним адміністративним судом при постановленні постанови в справі № 2-а-31091/08, була проведена до набрання чинності вказаним наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, а тому сума належної позивачу грошової компенсації не могла бути нарахована з урахуванням запровадженого коефіцієнта індексації 1,34 під час постановки на чергу її матері ( ІНФОРМАЦІЯ_2 2009 ІНФОРМАЦІЯ_1 ) для отримання грошової компенсації в сумі 40503,00 грн.

На час розгляду справи позивач продовжує перебувати на черзі у відповідача для отримання компенсації за втрачене домоволодіння.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 1243, сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення).

Таким чином, питання стосовно виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території законодавчо урегульовано. При цьому строк її виплати законодавчо не визначений будь-яким терміном чи періодом, а відтак незважаючи на тривалий термін перебування позивача на черзі для отримання зазначеної компенсації, право позивача є захищеним та не потребує додаткового захисту способом, визначеним позивачем.

Крім того, суд вважає протиправною відмову відповідача виплатити індексацію вартості втраченого домоволодіння лише за 2009 рік. В іншій частині за 2010-2018 роки - вона є законною, оскільки позивач фактично просить поширити дію нормативно-правового акту, який втратив чинність, на момент спірних правовідносин, що не узгоджується з вимогами частини 3 статті 3 КАС України.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку, що позов є обгрунтованим лише у частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок компенсації вартості домоволодіння АДРЕСА_1 з урахуванням коефіцієнта вартості житлового фонду 1,34 за 2009 рік. Решта позовних вимог є необгрунтованою і задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Гетьмана Виговського, 17, м.Овруч, Житомирська область, 11101, код ЄДРПОУ 03192603) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок компенсації вартості домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького району АДРЕСА_1 з урахуванням коефіцієнта вартості житлового фонду 1,34.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов