Рішення від 10.03.2020 по справі 200/830/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2020 р. Справа№200/830/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадженння) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька області, код ЄДРПОУ: 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

17 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії;

- зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 розмір призначеної пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 05.03.2019 року;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії у повному обсязі за весь період з 01.01.2016 року за вирахуванням вже виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач не отримував пенсійні виплати з 01.02.2018 року по 01.06.2018 року, проте поновлення виплати пенсії було здійснено без перерахунку у відповідності з Постановами КМУ № 988 від 11.11.2015 року та № 103 від 21.02.2018 року.

Отримавши довідку про розмір грошового забезпечення ГУ ПФУ жодних дій для перерахунку пенсії не вчинило. Позивач кілька разів звертався на «урядову гарячу лінію», до Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ з приводу роз'яснення причин не перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, в відповідь на які він отримав листи про відсутність підстав для проведення перерахунку, у зв'язку з частковим скасуванням постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними, оскільки порушено вимоги чинного законодавства та конституційні права та просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, яке є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 11 листопада 1994 року. Крім того, перерахунок пенсії, на виконання умов законодавства, здійснюється на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, які видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби. Зазначає, що частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103. Після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.

Вважає, що оскільки перелік підстав для перерахунку пенсії військовослужбовцям є вичерпний, то законодавчих підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки від 09 вересня 2019 року № 22/6-569 у Головного управління немає.

Відповідно ст. 19 Конституції України, Управління діє на підставі та в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2020 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2020 року вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

В матеріалах справи наявний лист Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 06.11.2019 року № 25234/я-109, відповідно до якого ОСОБА_1 повідомлено, що йому було припинено виплату пенсії з 01.02.2018 року, але згідно рішення комісії виплату пенсії поновлено з червня 2019 року.

Повідомлено, що оскільки виплата пенсії була призупинена на підставі рішення комісії, перерахунок пенсії на виконання Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 проведено не було. Вказано, що частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103. Після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а після набрання законної сили вказаним рішенням підстави для проведення перерахунку відсутні.

03.10.2019 року на адресу Головного управління надійшов супровідний лист від 20 вересня 2019 року № 22/6-5402, відповідно до якого Департамент персоналу, організації та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України за результатами розгляду листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 10.07.2019 № 7226/03-1 та направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, оформлену відповідно до пункту 3 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103.

Відповідно до наданої довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ від 09 вересня 2019 року № 22/6-569 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органу внутрішніх справ, ОСОБА_1 встановлено розмір грошового забезпечення за нормами на січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського - начальник відділення, що не входить до складу відділу становить:

- посадовий оклад - 2 950,00 грн.;

- підвищення посадового окладу - 0,00 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням - 2 000,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (40,00%) - 1 980,00 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (00,00%) - 0,00 грн.;

- надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (0,00%)- 0,00 грн.;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (0,00%) чи доплата за вчене звання (0,00%) - 0,00 грн.;

- інші надбавки (0,00%) - 0,00 грн.;

- премія (0,32%) - 22, 18 грн.

Усього 6 952,18 грн. (а.с.11).

Листом від 17 жовтня 2019 року № 10816/03-1 Головне управління повідомило Якимченко В.І. наступне.

05.03.2019 року набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року № 826/12704/18, яким скасовано п. 3 Постанови № 103. Вказує, що у зв'язку зі скасуванням п. 3 Постанови № 103 підстав для здійснення перерахунку на підставі довідки немає.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Нормами статті 22 Конституції України закріплено, що права та свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Суд зазначає, що позиція відповідача, якими відмовлено в перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, з мотивів того, що 14.06.2019 року набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року № 826/12704/18, яким скасовано дію п. 3 Постанови № 103 є порушенням вимог чинного законодавства з огляду на таке.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України було винесено Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до положень якої вказано:

Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

У разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Згодом, Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Вказане рішення набрало законної сили на підставі Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду 05 березня 2019 року.

Постановою Верховного суду від 12 листопада 2019 року Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року залишено без змін.

Надалі, Частковим Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року № 826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року по справі № 826/12704/18 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року - залишено без змін.

Відповідно до чинного законодавства, при винесенні рішення суд користується законодавством, діючим на момент виникнення спірних правовідносин.

Встановлено судом та не заперечується відповідачем по справі, по позивачу, як внутрішньо переміщеній особі, не виплачувались пенсійні виплати з 01.02.2018 року по 01.06.2018 року.

Предметом розгляду вказаної справи не є дослідження підстав та причин невиплати пенсії позивачу, проте суд зазначає, що не виплата вказаних коштів в зазначений період не звільняє органи пенсійного фонду від обов'язку виконувати приписі чинних на той момент положень постанови № 103 КМУ.

Крім того, відповідачем не спростовується сам факт права позивача на здійснення перерахунку пенсії.

Тому вказану аргументацію в якості відмови в перерахунку пенсії, які заявляє відповідач суд не приймає до уваги.

Суд також зазначає, що фактично позивач мав право на перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з січня 2016 року, проте, через те, що Департаментом персоналу, організації та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України у вказаний законодавством час не було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області довідку, яка б відповідала посаді, яку займав ОСОБА_1 , позивачу прийшлось звертатись до органів МВС та пенсійного фонду з вимогами про роз'яснення про причини не перерахування йому пенсії з січня 2016 року.

Судом вже встановлено, що відповідну довідку № 22/6-569 від 09 вересня 2019 року відповідачем було отримано лише 03 жовтня 2019 року.

Суд зазначає, що неналежне виконання Департаментом персоналу, організації та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо надсилання довідки не має стати перешкодою для позивача в реалізації його права, яке діяло на час перерахунку пенсії.

Не позбавляє права позивача на перерахунок пенсії и тот факт, що відповідачем було зупинено виплату пенсії у період з 1.02.2018 року по 01.06.2018 року, з підстав не передбачених законом.

Тому, підлягають задоволенню позовні вимоги про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-569 від 09 вересня 2019 року з 03.10.2019 року, тобто з моменту отримання органами пенсійного фонду вказаної довідки.

Крім того, з урахуванням положень статті 9 КАС України, з метою повного захисту законних прав позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог з огляду на таке.

Позивач має право на перерахунок пенсії з січня 2016 року, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про необхідність визнати протиправними бездіяльність Управління щодо не здійснення перерахунку та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до довідки Департаменту персоналу, організації та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-569 від 09 вересня 2019 року з 03.10.2019 року.

Згідно з нормами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно положень частини 3 статті 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до квитанції позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 768,40 грн. (а.с. 4) та 72,40 грн. (а.с 5).

За таких обставин, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька області, код ЄДРПОУ: 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до довідки Департаменту персоналу, організації та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-569 від 09 вересня 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії у повному обсязі за весь період з 01.01.2016 року за вирахуванням вже виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (сорок) копійок на користь ОСОБА_1 .

Рішення складено у повному обсязі та підписано 10 березня 2020 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.В. Арестова