Рішення від 27.02.2020 по справі 160/356/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2020 року Справа № 160/356/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасувати рішення і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 14.06.2019 № 10;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу роботи який дає право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 період роботи з 30.12.91 р. по 19.02.98 р. монтажником по ремонту технологічного обладнання основних цехів коксохімічного виробництва дільниці №6 в Дніпропетровському спеціалізованому управлінні тресту «Дніпрококсохімремонт»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 27.03.2019 року.

В обґрунтування позову зазначив, що після досягнення 54 віку, маючи загальний страховий стаж понад 28 років, пільговий стаж за Списком № 1 - 06 років 01 день, він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пільгової пенсії у відповідності до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте оскарженим рішенням йому відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Позивач вважає рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року відкрито провадження у справі..

Відповідач проти задоволення позову заперечив та надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що надані позивачем документи не підтверджують наявність у нього необхідного пільгового стажу для призначення пенсії за віком у відповідності до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим вважає, що приймаючи оскаржене рішення діяв у спосіб, передбачений законодавством України.

Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що після досягнення 54 віку, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням від 30.07.2019 № 5422/Г-09 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, що зараховується до Списку №1.

У рішенні також зазначено, що Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не підтверджено стаж роботи позивача з 30.12.91 р. по 19.02.98 р. монтажником по ремонту технологічного обладнання основних цехів коксохімічного виробництва дільниці №6 в Дніпропетровському спеціалізованому управлінні тресту «Дніпрококсохімремонт» з огляду на те, що наданими документами не підтверджено, що позивач працював на умовах, що дають право на призначення пенсії за Списком № 1.

Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд виходить з того, що в межах розгляду цієї справи, фактично спірним є правомірність зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи позивача з 30.12.91 р. по 19.02.98 р. монтажником по ремонту технологічного обладнання основних цехів коксохімічного виробництва дільниці №6 в Дніпропетровському спеціалізованому управлінні тресту «Дніпрококсохімремонт'та з цього приводу зазначає таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності зі статтею 26 Закону № 1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до статті 114 Закону № 1058-ІV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи - пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-ІV: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики України «Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 18.11.2005 р. № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, чинні на період роботи особи.

Як вже встановлено судом, 27.03.2019 року позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 114 Закону № 1058-ІV, до якої також додав, у тому числі і належно оформлену трудову книжку,

При цьому, Пенсійний орган не заперечував, щодо приналежності вказаної посади до переліку посад зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1. Також не заперечував щодо відсутності/наявності у позивача необхідного трудового стажу, проте зазначив, що наданими документами не підтверджено, що позивач працював на умовах, що дають право на призначення пенсії за Списком № 1.

Проте, вказані аргументи судом до уваги не приймаються з огляду на те, що пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637, встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, які визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

З аналізу вище викладених норм можна зробити висновок, що єдиною підставою для визначення трудового стажу є трудова книжка, а у разі її відсутності довідки роботодавця або ж інші докази.

Так, суд враховує, що напроти періоду роботи у трудовій книжці позивача з 30.12.91 р. по 19.02.98 р. монтажником по ремонту технологічного обладнання основних цехів коксохімічного виробництва дільниці №6 в Дніпропетровському спеціалізованому управлінні тресту «Дніпрококсохімремонт» наявні усі необхідні записи, які є належними та допустимими доказами підтвердження страхового стажу.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

У ч.1 статті 22 Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказано що інформація у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування використовується з дотриманням вимог передбачених законодавством про інформацію.

Суд відмічає, що вимагання у позивача надання уточнюючих довідок при наявності у нього належним чином підтвердженого стажу роботи згідно із трудової книжки суперечить вимогам ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 10 Наказу Міністерства праці і соціальної України від 18.11.2005р. № 383, оскільки лише в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, визначаючі право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючи довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає обов'язку для позивача збір завірених копій первинних документів. Підпункт 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, робить посилання лише на зазначення назв первинних документів у довідках про заробітну плату.

За приписом ч. 1 ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язкове державне пенсійне страхування повинне здійснюватись на принципі державної гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав передбачених цим Законом.

До того ж, згідно ч. 1 ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Аналізуючи вищевикладене, а також враховуючи, що зібраними у справі письмові докази підтверджено наявності у позивача необхідного страхового стажу (не менше 25 років у чоловіків), з них 06 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, суд дійшов висновку, відмовляючи позивачу у призначення пільгової пенсії за Списком № 1 відповідач діяв не у спосіб, передбачений законодавством України. Відповідно, оскаржене рішення відповідача підлягає скасуванню.

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за призначенням пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на пільгових умовах за списком №1 з 01.04.2019 року із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 30.12.91 р. по 19.02.98 р. монтажником по ремонту технологічного обладнання основних цехів коксохімічного виробництва дільниці №6 в Дніпропетровському спеціалізованому управлінні тресту «Дніпрококсохімремонт».

Згідно з ч.1ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.1ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 840,80 грн., які підлягають стягненню на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 9, 73, 90, 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.07.2019 № 5422/Г-09 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 30.12.91 р. по 19.02.98 р. на посаді монтажника по ремонту технологічного обладнання основних цехів коксохімічного виробництва дільниці №6 в Дніпропетровському спеціалізованому управлінні тресту «Дніпрококсохімремонт».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01.04.2019 року.

Присудити на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень, 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.Є. Букіна