Справа № 561/196/20
іменем України
10 березня 2020 року смт Зарічне
Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Дідик А. В., розглянувши матеріали позовної заяви позивачів: ОСОБА_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 ; ОСОБА_2 , проживаючої по АДРЕСА_2 ; ОСОБА_3 , проживаючого АДРЕСА_3 АДРЕСА_2 ; ОСОБА_4 , проживаючої по АДРЕСА_2 ; ОСОБА_5 , проживаючої по АДРЕСА_1 ; ОСОБА_6 , проживаючої по АДРЕСА_1 ; ОСОБА_7 , проживаючого по АДРЕСА_1 ; ОСОБА_8 , проживаючого по АДРЕСА_4 ; ОСОБА_9 , проживаючої по АДРЕСА_4 ; ОСОБА_10 , проживаючої по АДРЕСА_5 ; ОСОБА_11 , проживаючого по АДРЕСА_5 до Зарічненської районної державної адміністрації Управління соціального захисту населення (місцезнаходження: вул Грушевського, 1 смт Зарічне Рівненської області) про виконання рішення Конституційного суду України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018,-
Позивачі 10 березня 2020 року звернулись до Зарічненського районного суду Рівненської області з позовною заявою з вимогою до Зарічненської районної державної адміністрації Управління соціального захисту населення про виконання рішення Конституційного суду України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018.
Проаналізувавши позовну заяву, разом з долученими до неї матеріалами вбачаються підстави для її передачі на розгляд іншому суду за підсудністю з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним підсудні справи: 1) з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) деякі адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3) деякі адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
З матеріалів позовної заяви слідує, що предметом адміністративного оскарження у цій справі не є правовідносини, віднесені до п. 1-4 ч. 1 ст. 20 КАС України.
Відтак, до повноважень місцевого загального суду, як адміністративного не відноситься розгляд адміністративних справ, пов'язаних з публічно - правовими спорами, зокрема спорами фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження, що визначено п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України. В тому числі, пов'язаних з виконанням рішення Конституційного суду України, зокрема рішення від 17 липня 2018 року у справі № 6-р/2018.
За таких обставин, дана справа підсудна Рівненському окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 20, 29 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 до Зарічненської районної державної адміністрації управління соціального захисту населення про виконання рішення Конституційного суду України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018 направити до Рівненського окружного адміністративного суду для розгляду за підсудністю.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання суддею до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя А. В. Дідик