справа № 361/890/20
провадження № 2-о/361/86/20
24.02.2020
Іменем України
24 лютого 2020 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді Дутчака І.М.,
за участю секретаря Зазимко А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження особи,
У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, у якій просила встановити факт народження нею ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Луганськ Луганської області ОСОБА_2 , матір'ю якого є вона, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; батьком - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , а також зазначити в актовому записі про народження дитини вказані вище відомості про дату і місце народження сина та його батьків.
В обґрунтування заяви зазначала, що вона є внутрішньо переміщеною особою, фактично проживає у місті Бровари Київської області. 31 жовтня 2017 року вона і ОСОБА_3 уклали шлюб, який зареєстрований Броварським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, актовий запис № 1022. У листопаді 2019 року вона поїхала до свого попереднього місця проживання у місто Луганськ Луганської області для перевірки цілісності належного їй майна.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Луганськ вона народила сина ОСОБА_2 , батьком якого є її чоловік ОСОБА_3 , з яким вона перебуває у шлюбі. 04 січня 2020 року на тимчасово окупованій території України, де органи державної влади не здійснюють своїх повноважень, їй було видано свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_1 .
На даний час місто Луганськ Луганської області є тимчасово окупованою територією України, видані на цій території документи є недійсними та вони не створюють правових наслідків. У зв'язку з цим, вона звернулася до Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі - Відділ РАЦС) із заявою про реєстрацію народження дитини, однак їй відмовлено, так як надані нею документи для реєстрації народження сина видані на території, де органи державної влади України тимчасово своїх повноважень не здійснюють.
Встановлення цього факту їй необхідно для здійснення державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження сина встановленого законодавством України зразка.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву, у якій просила суд розглянути справу про встановлення факту народження дитини за її відсутності та задовольнити заяву.
Заінтересована особа: Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), будучи повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що 31 жовтня 2017 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уклали шлюб, який зареєстрований Броварським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, актовий запис № 1022, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 .
Згідно із копіями паспортів громадян України, зареєстрованим місцем проживання чоловіка заявника ОСОБА_3 є адреса: АДРЕСА_2 , зареєстрованим місцем проживання заявника ОСОБА_1 - адреса: АДРЕСА_1 , фактично ж вона проживає за місцем проживання свого чоловіка за вказаною адресою у місті Бровари Київської області, про що свідчить довідка від 04 січня 2018 року за № 3187 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Луганськ Луганської області заявник ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_2 , що вбачається із копій свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 04 січня 2020 року та медичного свідоцтва про народження дублікат № 8 від 08 січня 2020 року, які видані на тимчасово окупованій території України, де органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень.
У лютому 2020 року для реєстрації народження ІНФОРМАЦІЯ_1 сина ОСОБА_2 заявник ОСОБА_1 звернулася до Відділу РАЦС.
Листом вказаного відділу від 07 лютого 2020 року за вих. № 344/216-40 у реєстрації народження дитини чоловічої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , відмовлено, так як заявником для підтвердження факту народження нею дитини пред'явлено документ, що виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно із ч. 1 ст. 122 СК України д итина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
У ч. 1 ст. 133 СК України встановлено, що якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
За змістом ч. ч. 3, 4 ст. 144 СК України реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 145, ч. 1 ст. 146, ч. 1 ст. 147 СК України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, ім'я дитини визначається за згодою батьків, п о батькові дитини визначається за іменем батька.
Із Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р, видно, що місто Луганськ Луганської області включено до вказаного переліку населених пунктів.
Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15 квітня 2014 року № 1207-VII будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
У ч. 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року № 2398-VI визначено, що підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
За змістом п. 5 ч. 2 ст. 293, п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно із ч. 3 ст. 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
У ч. 1 ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, враховуючи наведені обставини справи, суд вважає встановленим факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у місті Луганськ Луганської області, матір'ю якого є заявник ОСОБА_1 , батьком - ОСОБА_3 , які перебувають у шлюбі з 31 жовтня 2017 року, тому заява про встановлення факту народження дитини підлягає задоволенню.
Факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 судом встановлено для державної реєстрації народження цієї особи у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 10, 13, 76, 89, 259, 263 - 265, 293, 315, 317, 319, 430 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Луганськ Луганської області ОСОБА_2 .
При реєстрації народження ОСОБА_2 в актовому записі про його народження зазначити наступні відомості:
- дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- місце народження: Україна, Луганська область, місто Луганськ;
- мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
- батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Дутчак І. М.