Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/1789/20
Провадження № 2-а/711/41/20
про залишення позовної заяви без руху
10.03.2020 м. Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора УПП в Черкаській області - лейтенанта поліції Гайдамаки Віталія Олексійовича про адміністративне правопорушення, -
Позивач - ОСОБА_1 звернувся у Придніпровський районний суд м. Черкаси із адміністративним позовом до інспектора УПП в Черкаській області - лейтенанта поліції Гайдамаки Віталія Олексійовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення ЕАК № 2154242 від 24.02.2020.
Згідно зі статтею 129 Конституції України одними з основних засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суддею встановлено, що адміністративний позов подано з порушенням вимог КАС України.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, в т.ч. адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності (п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України). Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності передбачені у статті 286 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Нормами Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження. Відповідно до статті 3 даного Закону, - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання - це паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист. Крім того, Законом визначено, що місцем проживання особи - є житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини. При цьому, зазначено, що реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Таким чином, якщо законом визначений порядок для вчинення певних дій, такий порядок в силу вимог вітчизняного та Європейського законодавства повинен дисциплінувати осіб, що звертаються до суду та не допустити судовий процес у безладний рух, так як право на суд не є абсолютним.
Отже, для визнання територіальної підсудності справи, позивачеві необхідно надати до суду підтверджуючі дані про своє зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування, знаходження).
Крім того, вимоги до позовної заяви викладені у статті 160 КАС України. Також статтею 161 КАС України визначено перелік документів, які додаються до позовної заяви.
У даному випадку, позивачем не зазначені повні дані щодо себе та відповідача, враховуючи вимоги п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, якими визначено про необхідність зазначення повного найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
За приписами ч.ч. 1, 4 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Між тим, у поданому адміністративному позові, який надійшов на адресу суду 05.03.2020, відсутня належна кількість додатків доданих до нього (надано лише один примірник постанови про адміністративне правопорушення ЕАК № 2154242 від 24.02.2020).
На думку судді, подана позовна заява не відповідає вимогам чинного на час звернення до суду законодавства. Без підтвердження вказаних обставин, суддя не може вирішити питання про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 169, 161 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява має бути залишена без руху з наданням терміну для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
Також, позивачеві слід роз'яснити його право звернутись до адвоката, чи особи, яка за законом має право на надання правничої допомоги, щодо оформлення та подання позовної заяви до суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5, 20, 21, 19, 25, 122, 123, 160, 161, 169, 294, 286 КАС України суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (анкетні дані та РНОКПП у матеріалах справи відсутній, місце проживання, зазначене у позовній заяві: АДРЕСА_1 ) до інспектора УПП в Черкаській області - лейтенанта поліції Гайдамаки Віталія Олексійовича (місцезнаходження: вул. Л.Українки, буд. 21, м. Черкаси) про адміністративне правопорушення, - залишити без руху, надавши позивачеві термін для усунення недоліків у строк, який не може перевищувати 10-ти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У випадку не усунення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали, адміністративний позов буде повернуто.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху не підлягає до оскарження.
Повний текст ухвали складено 10.03.2020.
Суддя: С. М. Позарецька