Справа № 562/2329/19
"06" лютого 2020 р. Здолбунівський районний суд Рівненської області
в складі:
головуючого судді Мичка І.М.
секретар судового засідання Кондратюк Н.В.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Опейди А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до АТ"Державний Ощадний банк України" в особі філії Рівненського обласного управлінння АТ"Ощадбанк" про повернення грошових заощаджень,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить стягнути з відповідача на його користь суму грошових компенсаційних вкладів .
Вимоги позову обґрунтовує, тим, що він є власником п'яти грошових вкладів , що знаходяться на рахунках АТ »Ощадний банк України» , зокрема на рахунку № НОМЕР_1 - 1400,50 грн., №9760/25471- 3709,75 грн., №7754/9761/1- 1173,30 грн. №9760/25744 - 267,10 грн., №10465/915501 - 2302,87 грн.,кошти були внесені до Ощадбанку СРСР.
02.07.2019 року позивач звернувся до АТ »Ощадний банк України» із заявою про повернення йому грошових заощаджень. Згідно відповіді № 115.12-07/4567/2019-17/с від 10.07.2019 року, ОСОБА_1 було відмовлено у поверненні заощаджень, вказавши , що у поточному році виплата з компенсаційних рахунків не проводиться, оскільки Кабінетом міністром України не прийнята відповідна постанова та не затверджений Порядок здійснення компенсаційних виплат. Відновленню підлягають грошові заощадження , поміщені в період до 2 січня 1992 року в установи Ощадбанку СРСР та державного страхування СРСР , що діяли на території України а також у державні цінні папери. Реальна вартість грошових заощаджень громадян , поміщених в період до 2 січня 1992 року в установи ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР. Що діяли на території України. А також у державні цінні папери , була відновлена шляхом проведення компенсаційної індексації у співвідношенні 1 карбованець заощаджень на 1,05 гривні за станом на 1 жовтня 1996 року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову надавши відзив в якому зазначає, що на 2019 рік Законом України " Про Державний бюджет України" статтю видатків для проведення компенсаційних виплат не передбачено. АТ"Ощадбанк" здійснює виплату проіндексованих грошових зобов"язань вкладникам за умови перерахування коштів з Державного бюджету України , а зазначені кошти рахунок банку не перераховувались, а тому відсутня вина відповідача у невиплаті позиачу грошових заощаджень , з огляду на що , на думку представника відповідача у суду є всі правові підстави для відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача , дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заявлений позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи у їх сукупності та взаємозв'язку і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ч.1ст.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що позивач, є власником п'яти грошових вкладів , що знаходяться на рахунках АТ »Ощадний банк України» , зокрема на рахунку № НОМЕР_2 / НОМЕР_3 - 1400,50 грн., №9760/25471- 3709,75 грн., №7754/9761/1- 1173,30 грн. №9760/25744 - 267,10 грн., №10465/915501 - 2302,87 грн.,кошти були внесені до Ощадбанку СРСР. Даний факт підтверджено копіями ощадних книжок позивача.
Згідно з ст. 6 ЗУ» Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» компенсація України втрат від знецінення грошових заощаджень проводиться починаючи з 1997 року в грошовій формі за рахунок коштів Державного бюджету України та інших формах відповідно до законодавства. Компенсація втрат від знецінення грошових заощаджень , поміщених до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР , що діяли на території України, а також у державні цінні папери, придбані в таких установах, проводиться їх власникам у готівковій чи безготівковій формі через установи Ощадного банку України після внесення в інформаційно - аналітичну систему «Реєстр вкладників заощаджень громадян» відомостей про них, необхідних для ідентифікації вкладника під час відкриття рахунку. Обслуговування громадян, пов'язане із внесенням зазначених відомостей , здійснюється безоплатно. Порядок проведення компенсації, у тому числі перерахування коштів, передбачених у Державному бюджеті України, установам Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху , визначається Кабінетом Міністрів України.
Компенсаційний рахунок - це фактичне оформлення права на отримання компенсації за наявності грошових коштів для компенсації заощаджень громадян, які визначаються в державному бюджеті окремою статтею.
Відповідно до ст. 5 ЗУ" Про банки та банківську діяльність"держава не відповідає по зобов'язаннях банків, а банки не відповідають по зобов'язаннях держави, якщо інше не передбачено законом або договором. Зазначене підтверджується рішенням Конституційного суду України від 10.10. 2001 року і рішенням судової палати по цивільних справах Верховного суду України від 06.06.2002 року. Згідно ст. 5 ЗУ" Про банки та банківську діяльність" визначено, що внески фізичних осіб Державного Ощадного банку України гарантуються державою.
Згідно ст. 2 ЗУ» Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» держава зобов'язується забезпечити збереження та відновлення реальної вартості заощаджень громадян і гарантує їх компенсацію у встановленому порядку. Вказаним Законом, визначено, що компенсація громадянам України втрат від знецінення грошових заощаджень проводиться починаючи з 1997 року в грошовій формі за рахунок коштів Державного бюджету України та інших формах відповідно до законодавства. Компенсація втрат від знецінення грошових заощаджень, поміщених до 02.01.1992 року в установи Ощадного банку СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери, придбані в таких установах, проводиться їх власникам у готівковій чи безготівковій формі через установи Ощадного банку України після внесення в інформаційно-аналітичну систему «Реєстр вкладників заощаджень громадян» відомостей про них, необхідних для ідентифікації вкладника під час відкриття рахунку.
Обслуговування громадян, пов'язане із внесенням зазначених відомостей, здійснюється безоплатно. Кошти для компенсації заощаджень громадян визначаються в Державному бюджеті України окремою статтею. Порядок проведення компенсації, у тому числі перерахування коштів, передбачених у Державному бюджеті України, установам Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху, визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України може залучати для проведення компенсаційних виплат позабюджетні кошти, у тому числі кошти, залучені до Державного бюджету України через спеціальні податки, встановлені законами України, а також від здійснення операцій з державними цінними паперами. Погашення відновлених заощаджень громадян, поміщених у цінні папери, здійснюється на загальних підставах відповідно до сум, визначених у Державному бюджеті України.
Згідно ст. 7 ЗУ" Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" заощадження повертаються поетапно, залежно від суми вкладу в межах коштів, передбачених для цього Державним бюджетом України на поточний рік.
Перелік груп вкладників і порядок проведення виплат проіндексованих грошових заощаджень, а також обсяг виплат згідно із статтею цього Законуу межах коштів, передбачених Державним бюджетом України, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відновленню підлягають грошові заощадження, поміщені в період до 02.01.1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери, придбані в установах Ощадного банку СРСР, що діяли на території України, у тому числі облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР. Компенсації підлягають також грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992-1994 років і які знаходилися на рахунках зазначених установ не менше одного повного календарного року в період 1992-1995 років.
Компенсація громадянам України втрат від знецінення грошових заощаджень відповідно до ЗУ" Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" проводиться виключно в грошовій формі за рахунок Державного бюджету України, для чого в Державному бюджеті України, починаючи з 1997 року, передбачаються відповідні кошти, але на 2019 рік такі кошти не передбачені.
Рішенням Конституційного Суду України від 10.10.2001 року № 13-рп/2001було встановлено, що положенняст. 7 ЗУ" Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" відповідно до яких заощадження повертаються «поетапно», «залежно від суми вкладу», «у межах коштів, передбачених для цього Державним бюджетом України на поточний рік»,хоча і обмежують конституційне право власності громадян, але не суперечать статтям 13, 41, 64 та іншим статтям Конституції України.
Перелік груп вкладників і черговість виплат проіндексованих грошових заощаджень, а також обсяг виплат згідно із ст. 8 Закону № 537/96-ВР у межах коштів, передбачених Державним бюджетом України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини від 02.07.2002 року по справі «Гайдук та інші проти України» компенсаційні кошти, передбачені Законом № 537/96-ВР належать до коштів Державного казначейства, які виділяються державою на певних умовах.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що відповідач має повернути грошові кошти, які вимагає позивач лише тоді, коли грошові кошти для повернення заощаджень будуть перераховані з Державного бюджету на рахунок Ощадбанку, а Ощадбанк відмовиться їх виплачувати, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до вимогам ст. 141 ЦПК України суд вважає судові витрати фактично понесеними за рахунок позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
У позові ОСОБА_1 до АТ"Державний Ощадний банк України" в особі філії Рівненського обласного управлінння АТ"Ощадбанк" про повернення грошових заощаджень - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, в разі подання апеляційної скарги рішення суду набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 11 лютого 2020 року.
Суддя