Справа № 756/3754/18
Провадження 4-с-3/20
ухвала
Іменем України
02 березня 2020 року м. Обхів
Обухівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Зінченко О.М.
при секретарях Тищенко І.Д., Денисенко Ю.С.,
представників Філоненко А.П., Лакуста О.І., Шморгун Р.М., Роговий М.В., Чепурна С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за скаргою ОСОБА_1 на дії приватного виконавця виконавчого округу Київської області Ніколаєва Сергія Вікторовича, заінтересовані особи ТОВ «Експертна служба України», служба в справах дітей Обухівської РДА, ОСОБА_2 ,
Заявник звернувся до суду зі скаргою, в якій просив визнати незаконними дії приватного виконавця Ніколаєва С.В. щодо прийняття Висновку про вартість майна, виконаний оцінювачем ТОВ «Експертна служба України» ОСОБА_3 , та реалізації нерухомого майна за допомогою СЕТАМ, що вчинені у межах виконавчого провадження № 59716309 щодо примусового виконання виконавчого листа №756/3754/18 виданий 10.06.2019 р., виданого Обухівським районним судом Київської області, скасувати як необґрунтований та незаконний Висновок про вартість майна, виконаний оцінювачем ТОВ «Експертна служба України» ОСОБА_3 на замовлення приватного виконавця Ніколаєва С.В. у межах виконавчого провадження № 59716309 щодо примусового виконання виконавчого листа, визнати незаконним, зупинити та скасувати процес реалізації арештованого майна: житлового будинку, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 434120732231, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , а також земельної ділянки кадастровий номер: 32231510000:01:003:0013, площею 0,1909 га., цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташовану за адресою АДРЕСА_1 .
В обґрунтування скарги зазначив, що на виконанні приватного виконавця виконавчого округу Київської області Ніколаєва Сергія Вікторовича перебуває виконавче провадження №59716309 з примусового виконання виконавчого листа №756/3754/18 виданий 10.06.2019 р., виданого Обухівським районним судом Київської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 основного боргу за договором позики в розмірі 1 538 010,48 грн., процентів за договором позики в розмірі 410 136, 13 грн., та понесені судові витрати в розмірі 8 810,00 грн. а всього стягнути 1 956 956, 61 грн. Відповідно до Постанови про опис та арешт майна (коштів) боржника від 01.10.2019 року описано та накладено арешт на житловий будинок, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 434120732231, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а також земельну ділянку кадастровий номер: 32231510000:01:003:0013, площею 0,1909 га., цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Постанова містить, на думку скаржника, грубу неточність: житловий будинок який згідно Технічного паспорту є дерев'яним обкладеним цеглою у постанові описаний як дерев'яний. Згідно з Висновком про вартість описаного та арештованого майна, яке належить скаржнику на праві приватної власності, вартість домоволодіння становить 679 320,00 грн., а вартість земельної ділянки становить 1 314 614,00 грн. Заявник вважає, що така оцінка є необ'єктивною, незаконною та підлягає скасуванню.
Представник скаржника в судовому засіданні заявлені вимоги скарги підтримав та повідомив, що існують грубі порушення оцінки майна скаржника, експертом не було оглянуто будівлю та вказану земельну ділянку, на даний час боржником визнано суму боргу та навіть частина боргу була повернута, однак існують порушені права скаржника.
Представник приватного виконавця виконавчого округу Київської області Ніколаєва Сергія Вікторовича адвокат Шморгун Р.М., в судовому засіданні заявлені вимоги скарги заперечив та повідомив, що скаржником пропущено допущений строк на подачу вказаної скарги, боржник ухиляється від виконання рішення суду.
Представник сгяувача в судовому засіданні проти задоволення скарги заперечив.
Представник служби в справах дітей Обухівської РДА в судовому засіданні скаргу підтримала.
Вислухавши сторін у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає скаргу такою, що не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно із ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутись до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Судом встановлено, що рішенням Обухівського районного суду Київської області від 24 квітня 2019 року по цивільній справі № 2-147/19 стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 суму основного боргу за договором позики в розмірі 1 538 010 грн. 48 коп., процентів за договором позики в розмірі 410 136 грн. 13 коп., та понесені судові витрати в розмірі 8 810 грн., а всього стягнути 1 956 956 грн. 61 коп.
На виконання вказаного вище рішення, приватним виконавцем виконавчого округу Київської області Ніколаєвим Сергієм Вікторовичем відкрито виконавче провадження №59716309 з примусового виконання виконавчого листа №756/3754/18 виданий 10.06.2019 р., виданого Обухівським районним судом Київської області про стягнення з мене, ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 основного боргу за договором позики в розмірі 1 538 010,48 грн., процентів за договором позики в розмірі 410 136, 13 грн., та понесені судові витрати в розмірі 8 810,00 грн. а всього стягнути 1 956 956, 61 грн.
Згідно до ч.ч. 3, 4 ст. 57 Закону України «Про виконавче провадження », у разі якщо сторони виконавчого провадження не дійшли згоди щодо визначення вартості майна, визначення вартості майна боржника здійснюється виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення вартості майна. Для проведення оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання. У разі якщо визначити вартість майна (окремих предметів) складно, виконавець має право залучити суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для проведення оцінки майна.
Згідно до ч.5 ст. 57 Закону України «Про виконавче провадження », виконавець повідомляє про результати визначення вартості чи оцінки майна сторонам не пізніше наступного робочого дня після дня визначення вартості чи отримання звіту про оцінку. У разі якщо сторони не згодні з результатами визначення вартості чи оцінки майна, вони мають право оскаржити їх у судовому порядку в 10-денний строк з дня отримання відповідного повідомлення. Сторона вважається ознайомленою з результатами визначення вартості чи оцінки арештованого майна, якщо їй надіслано повідомлення про результати визначення вартості чи оцінки майна за адресою, зазначеною у виконавчому документі, або за місцем фактичного проживання чи перебування такої сторони, достовірно встановленим виконавцем.
Оскарження в судовому порядку результатів визначення вартості чи оцінки майна не зупиняє передачі майна на реалізацію, крім випадків зупинення передачі майна на реалізацію судом.
Згідно з приписами ст. З Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно- правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
Загальні вимоги до проведення незалежної оцінки майна визначаються відповідно до пунктів 50,51 Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав" (затверджений Постановою КМУ № 1440 від 10.09.2003р.).
У відповідності до частини першої статті 10 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", оцінка майна проводиться на підставі договору між суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання та замовником оцінки або на підставі ухвали суду про призначення відповідної експертизи щодо оцінки майна.
Відповідно до частин першої-другої статті 11 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", договір на проведення оцінки майна укладається в письмовій формі та може бути двостороннім або багатостороннім.
Закон України № 2658-ІІІ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12 липня 2001 року; Національний стандарт №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав» від 10 вересня 2003 року №1440; Національний стандарт №2 «Оцінка нерухомого майна» від 28 жовтня 2004 року №1442; Постанови КМ України від 10.12.2003 р. №1891 «Про затвердження Методики оцінки майна»; «Методика експертної грошової оцінки земельних ділянок», що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 № 1531.
Пунктом 50 Стандарту передбачено, що проведенню незалежної оцінки майна передує підготовчий етап, на якому здійснюється: ознайомлення з об'єктом оцінки, характерними умовами угоди, для укладення якої доводиться оцінка; визначення бази оцінки; подання замовнику пропозицій стосовно істотних умов договору на проведення оцінки».
Згідно з приписами ст. З Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно- правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
Загальні вимоги до проведення незалежної оцінки майна визначаються відповідно до пунктів 50,51 Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав" (затверджений Постановою КМУ № 1440 від 10.09.2003р.).
Пунктом 1 Національного стандарту N 2, передбачено - що він є обов'язковим для застосування під час проведення оцінки нерухомого майна (нерухомості) суб'єктами оціночної діяльності, а також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна та проводять державну експертизу звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу.
У відповідності до ст. №20 Закон України «Про виконавче впровадження», - для з'ясування та роз'яснення питань, що виникають під час здійснення виконавчого провадження і потребують спеціальних знань, виконавець виносить постанову про залучення експерта або спеціаліста (кількох експертів або спеціалістів), а для проведення оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання.
Згідно п.4. ст. №57 Закону, у разі якщо визначити вартість майна (окремих предметів) складно, виконавець має право залучити суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для проведення оцінки майна.
Звіт про оцінку майна - Домоволодіння, яке складається з житлового будинку та господарських будівель і споруд, загальною площею 130,6 кв.м, що розміщується на земельній ділянці площею 0,1909 Га, та розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , власником яких є ОСОБА_1 , був складений на замовлення Приватного виконавця виконавчого округу Київської області Ніколаєва Сергія Вікторовича (посвідчення №61 від 20.06.2017 р.) на підставі Договору на оцінку та Постанови «Про призначення експерта, суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому проваджені» від 28.10.2019 року.
Таким чином, Звіт №1314 Звіт про оцінку майна - Домоволодіння, яке складається з житлового будинку та господарських будівель і споруд, загальною площею 130,6 кв.м, що розміщується на земельній ділянці площею 0,1909 Га, та розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , власником яких є ОСОБА_1 , що виконаний суб'єктом оціночної діяльності Товариством з обмеженою відповідальністю «Експертна служба України», складений з дотриманням Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», Національного стандарту № 1, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1440 від 10.09.2003р., Національного стандарту № 2 «Оцінка нерухомого майна», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 28 жовтня 2004 року, Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок, та підлягає використанню у виконавчому провадженні №59716309.
В ході судового розгляду встановлено, що дії приватного виконавця були вчинені відповідно до Закону України «Про виконавче провадження » та в межах повноважень, права чи свободи сторін виконавчого провадження не були порушені.
У відповідності до ч.3 ст. 451 ЦПК України якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Таким чином, судом встановлено, що дії приватного виконавця вчинені своєчасно в межах чинного законодавства і відповідають вимогам Закону України «Про виконавче провадження», доводи заявника є безпідставними та необґрунтованими належними та допустимими доказами, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для задоволення скарги.
Керуючись ст.ст.450-451 ЦПК України, суд -
В задоволенні скарги ОСОБА_1 на дії приватного виконавця виконавчого округу Київської області Ніколаєва Сергія Вікторовича, заінтересовані особи ТОВ «Експертна служба України», служба в справах дітей Обухівської РДА, ОСОБА_2 , відмовити повністю.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Обухівський районний суд шляхом подачі в п'ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги.
Суддя О.М.Зінченко