Справа № 2-а-10949/11
6-а/368/10/20
"10" березня 2020 р. Кагарлицький районний суд Київської області
В складі:
Головуючий: суддя Закаблук О.В.
При секретарі: Токовенко Н.О.
- розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кагарлик Київської області заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (як правонаступник Кагарлицького ОУПФУ Київської області), про заміну сторони виконавчого провадження, суд, -
17.12.2019 року на адресу Кагарлицького районного суду надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (як правонаступник Кагарлицького ОУПФУ Київської області), про заміну сторони виконавчого провадження, в якій заявники просять суд винести судове рішення у формі ухвали, на підставі якого:
- замінити стягувача ОСОБА_2 у виконавчому провадженні щодо виконання рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 15.08.2011 року в адміністративній справі № 2 - а - 10949/11 її правонаступником - спадкоємцем за заповітом, - долчкою, ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії НОВ № 151265 від 09.12.2019 року на недоодержану пенсію, що належала стягувачу ОСОБА_2 та яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- розгляд заяви проводити без її участі.
Свої вимоги заявник ОСОБА_1 в мотивувальній частині заяви обґрунтовує наступним.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року, яка змінила в частині періоду задоволення позовних вимог постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 15 серпня 2011 року, у адміністративній справі № 2-а-10949/11 зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області нарахувати, перерахувати та виплатити, доплату до пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік та додаткову пенсію відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 02.03.2011 ро ку по 22.07.2011 року включно з урахуванням проведених виплат.
Постанова суду набрала законної сили 25.11.2014 року.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла і не встигла отримати нараховану їй пенсію відповідно до вищезазначеного рішення Кагарлицького районного суду.
На час відкриття спадщини за заповітом відповідно до ст. 1223 ЦК України єдиним спадкоємцем була вона - дочка, ОСОБА_1 , яка і успадкувала все майно за заповітом, в тому числі і недоотриману пенсію, що належала покійній ОСОБА_2 , відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії НОВ № 161265 виданого 09.12.2019 року приватним нотаріусом Руденко A.B.
Починаючи, з 2014 року такі рішення судів почали виконуватися відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року №440, а так як її мати, - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , то грошові кошти не отримала та дане рішення суду є не виконане.
Отже, оскільки стягувач за судовим рішенням ОСОБА_2 померла, а її правонаступником на зазначені грошові кошти згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії НОМЕР_1 № НОМЕР_2 від 09.12.2019 року визначено її, - ОСОБА_1 , а для отримання недоодержаної пенсії померлої необхідно в судовому порядку замінити сторону виконавчого провадження.
Відповідно до абзацу 5 п. 4 "Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 03 вересня 2014 року в редакції від 08.11.2017 року зазначено, що у разі зміни способу і порядку виконання рішення зміни стягувача за судовим рішенням на його спадкоємця (правонаступника) до виконавчого документа або рішення суду заявник додає відповідну ухвалу суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником. Відповідно до ч. 4 ст. 379 КАСУ зазначено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" зазначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступника, усі дії вчинені до його вступу у виконавче провадження є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до Закону України " Про судовий збір" сплата судового збору за подання заяви про заміну сторони виконавчого провадження до адміністративного суду України не передбачена.
На підставі викладеного, керуючись ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" та ст.379 КАС України,- заявник просить задовольнити вимоги, викладені в заяві.
17.12.2019 року автоматизованою системою документообігу суду для слухання даної заяви був визначений суддя Кагарлицького районного суду Закаблук О.В.
В судове засідання, яке відбулося 10.03.2020 року, заявник ОСОБА_1 не з'явилася, проте, на адресу Кагарлицького районного суду надійшла письмова заява, в якій заявник просить суд слухати справу без її участі, вимоги, викладені в заяві, - підтримує в повному обсязі.
В судове засідання, яке відбулося 10.03.2020 року, представник заінтересованої особи, - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (як правонаступник Кагарлицького ОУПФУ Київської області), - не з'явився, хоча повідолмлявся судом належним чином про день, час та місце слухання справи.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає на підставі ч. 4 ст. 229 КАС України розглянути справу без участі осіб, які беруть участь у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів, та вимоги, викладені в прохальній частині заяви задовольнити, шляхом винесення рішення у виді ухвали, обґрунтовуючи своє рішення наступним.
Фактичні обставини справи, встановлені в судовому засіданні, та застосування до них норм права.
28.07.2011 року на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області про зобов'язання здійснити нарахування виплату додаткової пенсії та щомісячного підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, проживаючому на території зони посиленого радіоекологічного контролю, в якій позивачка просила суд винести судове рішення у виді постанови, на підставі якої:
1. Прийняти позовну заяву та відкрити провадження у справі.
2. Визнати діяння (бездіяльність та відмову в перерахунку) Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та підвищення до пенсії особі, яка проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю - протиправними.
3. Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплатити, починаючи з 28.05.201 Іроку, підвищення до моєї пенсії, яке передбачене ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 15 % від мінімальної пенсії за віком та в подальшому забезпечити щомісячну виплату і проведення перерахунків цих виплат у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних та мінімальної заробітної плати.
4. Розгляд справи просила проводити за її відсутності та направити копію рішення по справі в строки, встановлені КАС України засобами поштового зв'язку.
29.07.2011 року Кагарлицьким районним судом на підставі ст. 183 - 2 КАС України винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі.
15.08.2011 року Кагарлицьким районним судом винесено постанову, на підставі якої:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області провести перерахунок та виплатити позивачу ОСОБА_2 додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.” у розмірі 15 % від мінімальної пенсії за віком і щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст. 39 цього ж Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплачувати, починаючи з 28.05.2011 року, ОСОБА_2 :
- додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” у розмірі 15 % від мінімальної пенсії за віком для визначення якої підлягає застосуванню розмір прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, установлений у Законі на відповідний місяць;
- щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст.39 вказаного Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на відповідний місяць.
Постанова суду підлягає негайному виконанню Управлінням Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області.
25.11.2014 року Київським апеляційним адміністративним судом у справі № 2 - а - 10949/11 винесено ухвалу, згідно якої:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області задовольнити частково.
Постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 15 серпня 2011 р. в частині періоду задоволення позовних вимог змінити та в цій частині прийняти нову постанову наступного змісту:
- “Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області нарахувати, перерахувати та виплатити доплату до пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України “Про державний бюджет України” на відповідний рік, та додаткову пенсію відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за період з 02.03.2011 року по 22.07.2011 року включно з урахуванням проведених виплат”.
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та є остаточною і оскарженню не підлягає.
Відповідно, рішення (постанова) Київського Апеляційного Адміністративного суду від 25.11.2014 року у справі № 2 - а - 10949/11 набрало законної сили 25.11.2014 року.
29.05.2019 року стягувач ОСОБА_2 померла.
Даний факт підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , яке видане 31 травня 2019 року виконавчим комітетом Переселянської сільської ради Кагарлицького району Київської області, в якому зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка село Переселення Кагарлицького району Київської області померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 90 років, про що 31 травня 2019 року складено відповідний актовий запис за № 10.
Місце смерті - село Переселення Кагарлицького району Київської області, Україна.
Спадкоємцем померлої ОСОБА_2 є її дочка, - ОСОБА_1 , - заявник по справі.
Даний факт підтверджується:
1. Свідоцтвом про право на спадщину за заповітом серії НОМЕР_4 , яке видане 09.12.2019 року приватним нотаріусом Кагарлицького районного нотаріального округу Київської області Руденком А.В., спадкова справа № 33/2019, зареєстровано в реєстрі за № 2516, в якому вказано, що:
- спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_2 , 1928 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є її дочка, - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , проживаюча та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з:
1. грошових вкладів, які знаходяться на зберіганні у філії - Головного управління по місту Києву та Київській області АТ «ОЩАДБАНК» територіально відокремленого безбалансового відділення № 10026/0625:
- на рахунку № НОМЕР_6 /645 (компенсація 1997 р.) сума залишку вкладу - 5408 грн. 55 коп. (п'ять тисяч чотириста вісім гривень 55 копійок),
- що підтверджується Довідкою № 46/12-05/14349 БТ, виданою 26 липня 2019 року Акціонерним товариством «Державний ощадний банк України».
2.1. нарахованих і невиплачених грошових коштів у розмірі 7334 грн. 53 коп. (сім тисяч триста тридцять чотири гривні 53 копійки), згідно постанови Кагарлицького районного суду Київської області № 2-а-7806/11 від 27 травня 2011 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду № 2 - а - 7806/11 (дата якої в інформаційних документах не зазначена);
2.2. нарахованих і невиплачених грошових коштів, облік яких ведеться в Реєстрі рішень, виконання яких гарантується державою, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440, призначених до виплати постановою Кагарлицького районного суду Київської області № 2-а-10949/11 від 15 серпня 2011 року та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду № 2-а-10949/11 від 25 листопада 2014 року, що підтверджується Довідкою № 7843/05, виданою 27 червня 2019 року Кагарлицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області.
Застосування норм матеріального права.
Що стосується стягнення нарахованих, але не виплачених коштів слід зазначити наступне.
Норми матеріального права, - норми ЦК України.
Згідно статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Підставами правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу (глава 47 ЦК України).
Дане твердження, також, зазначено у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.04.2018 року, справа № 2-н-148/09.
Статтею 1227 Цивільного кодексу України передбачено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Норми матеріального, - галузевого права.
Згідно частини 3 статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Відповідно до частини 1 статті 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
У абзаці 1 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до пункту 3 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти (державні органи), які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону субєкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.
Підзаконні акти.
Відповідно до пунктів 12, 13 розділу II Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 року за № 489/20802 у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження (припинення юридичної особи, а також в інших випадках заміни сторони у виконавчому провадженні), якщо правовідносини допускають правонаступництво, виконавець за заявою сторони виконавчого провадження, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. На підставі постановленої судом ухвали виконавець своєю постановою замінює сторону виконавчого провадження. Ухвала суду та постанова виконавця долучаються до виконавчого документа при його передачі до іншого органу державної виконавчої служби або приватного виконавця або поверненні його стягувачу чи до суду. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Після заміни вибулої сторони виконавчого провадження її правонаступником виконавець продовжує виконання виконавчого провадження в порядку, встановленому Законом.
Відносини пов'язані з виконанням судових рішень боржником по яких є держава, регулюється Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 р. № 440, відповідно до якого сума боргу за даним судовим рішенням вноситься до Реєстру Рішень, виконання яких гарантується державою для подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440, у разі зміни способу і порядку виконання рішення, зміни стягувача за судовим рішенням на його спадкоємця (правонаступника) до виконавчого документа або рішення суду заявник додає відповідну ухвалу суду.
Норми Європейського права.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обгрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 29.06.2004 р. у справі «Півень проти України» визначено, що право на судовий розгляд, гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, також захищає і виконання остаточних та обов'язкових судових рішень, які у країні, яка поважає верховенство права, не можуть залишатися невиконаними, завдаючи шкоди одній стороні.
Норми процесуального права, - КАС України.
Згідно ст. 379 КАС України:
1. У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
2. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
3. Ухвалу суду за результатами питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кудексом.
4. Положення цієї статті застосовуються також у впадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Слід зазначити, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Стягувачем визнається фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ.
Боржником може бути фізична або юридична особа, яка зобов'язана за рішенням суду вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення. У виконавчому провадженні можуть бути кілька стягувачів або боржників. Кожен з них щодо іншої сторони має право брати участь у виконавчому провадженні самостійно або доручити вести справу одному з співучасників.
У разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження - стягувача, ( як в даному випадку), чи боржника суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником:
1) за поданням державного виконавця;
2) за заявою іншої сторони виконавчого провадження;
3) за заявою правонаступника сторони виконавчого провадження.
Таким чином, у ст. 379 КАС України врегульовано питання про правонаступництво у виконавчому провадженні, тобто заміну на будь-якій стадії виконавчого провадження стягувана або боржника (правопопередника) іншою особою (правонаступником), у зв'язку з чим до останньої переходять відповідні права та обов'язки.
До подання (заяви) бажано додати докази, які підтверджують факт вибуття сторони виконавчого провадження, а також підстави для правонаступництва відповідної особи. Інакше їх треба буде обов'язково подати під час розгляду цих питань у суді.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ч. 2 ст. 158, 159 - 161, 165, 167, 264 КАС України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (як правонаступник Кагарлицького ОУПФУ Київської області), про заміну сторони виконавчого провадження, - задовольнити.
Замінити стягувача з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка село Переселення Кагарлицького району Київської області, громадянка України, паспорт громадянки України серії НОМЕР_7 , виданий 17 липня 1996 року Кагарлицьким РВ ГУ МВС України в Київській області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , яке видане 31 травня 2019 року виконавчим комітетом Переселянської сільської ради Кагарлицького району Київської області, -
- у виконавчому провадженні щодо виконання рішення (постанови) Кагарлицького районного суду Київської області від 15 серпня 2011 у адміністративній справі № 2 - а - 10949/11 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області про зобов'язання здійснити нарахування виплату додаткової пенсії та щомісячного підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, проживаючому на території зони посиленого радіоекологічного контролю, та Постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року у адміністративній справі № 2 - а - 10949/11 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області про зобов'язання здійснити нарахування виплату додаткової пенсії та щомісячного підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, проживаючому на території зони посиленого радіоекологічного контролю, її правонаступником, - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка село Переселення Кагарлицького району Київської області, громадянка України, паспорт громадянки України серії НОМЕР_8 , виданий 16 квітня 2002 року Кагарлицьким РВ ГУ МВС України в Київській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , яка є спадкоємцем за заповітом на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії НОМЕР_4 , яке видане 09.12.2019 року приватним нотаріусом Кагарлицького районного нотаріального округу Київської області Руденком А.В., спадкова справа № 33/2019, зареєстровано в реєстрі за № 2516, в якому вказано, що:
- спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_2 , 1928 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є її дочка, - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , проживаюча та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з:
1. грошових вкладів, які знаходяться на зберіганні у філії - Головного управління по місту Києву та Київській області АТ «ОЩАДБАНК» територіально відокремленого безбалансового відділення № 10026/0625:
- на рахунку № НОМЕР_6 /645 (компенсація 1997 р.) сума залишку вкладу - 5408 грн. 55 коп. (п'ять тисяч чотириста вісім гривень 55 копійок),
- що підтверджується Довідкою № 46/12-05/14349 БТ, виданою 26 липня 2019 року Акціонерним товариством «Державний ощадний банк України».
2.1. нарахованих і невиплачених грошових коштів у розмірі 7334 грн. 53 коп. (сім тисяч триста тридцять чотири гривні 53 копійки), згідно постанови Кагарлицького районного суду Київської області № 2-а-7806/11 від 27 травня 2011 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду № 2 - а - 7806/11 (дата якої в інформаційних документах не зазначена);
2.2. нарахованих і невиплачених грошових коштів, облік яких ведеться в Реєстрі рішень, виконання яких гарантується державою, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440, призначених до виплати постановою Кагарлицького районного суду Київської області № 2-а-10949/11 від 15 серпня 2011 року та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду № 2-а-10949/11 від 25 листопада 2014 року, що підтверджується Довідкою № 7843/05, виданою 27 червня 2019 року Кагарлицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку на підставі п. 20 ч. 1 ст. 294 КАС України.
Згідно ч. 1 ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається потягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений сок обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішеня або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно ст. 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Згідно п. 15.5 Перехідних положень КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.В. Закаблук