Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
04 березня 2020 р. № 520/1714/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіної Ю.В.,
при секретарі судового засідання Пройдак С.М.
у присутності
представника позивача Котлярової М.Ю.
представника відповідача Михальчук М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 поверх, м. Харків, 61166, ЄДРПОУ 40324829 ) до Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" (вул. Жовтнева, б. 81, м. Балаклія, Балаклійський район, Харківська область, 64200, код ЄДРПОУ 35659347) про стягнення штрафу, -
встановив:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить стягнути з Комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійський житлокомунсервіс» штраф у розмірі 77905.48 грн. до державного бюджету.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами планової перевірки щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін встановлені порушення, які відображені в акті перевірки дотримання вимог щодо формування встановлення та застосування державних регульованих цін № 501 та прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу у розмірі 77905.48 грн. за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 6.0-07 від 21.03.2019 року. На час звернення з даним позовом рішення № 6,0-07 від 21.03.2019 р. про накладення штрафу за порушення, передбачені Законом України "Про ціни і ціноутворення" не оскаржено та в добровільному порядку не сплачено, що зумовило звернення позивача з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 12.02.2020 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено розгляд справи у відкритому судовому засіданні. 20.02.2020 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач визнавав позовні вимоги та просив розстрочити сплату штрафу у зв'язку з скрутним матеріальним становищем підприємства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги визнав в повному обсязі, заявив клопотання про розстрочення виплати суми штрафу.
Суд заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи зазначає наступне.
Відповідно до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2019 рік, на підставі наказу № 348 від 06.03.2019 року про проведення планових заходів державного нагляду та направлення на проведення перевірки від 06.03.2019 року № 501, проведено перевірку Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" щодо дотримання Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 21.06.2012 № 5007-VI.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 501, яким встановлено порушення ч.6 ст.32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та п.21 Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами", затвердженого постановою КМУ від 26.07.2006 № 1010.
Порушення, встановлені актом перевірки стали підставою для винесення рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 60-07 від 21.03.2019 року, а саме застосування до Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський Житлокомунсервіс" штраф у розмірі 77905.48 грн.
Зазначеним рішенням відповідачеві встановлений 15-денний строк для сплати штрафу. Рішення відповідачем отримано. що підтверджено в судовому засіданні представником та не оскаржено, проте сума штраф у не сплачена.
Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 19.08.2017 р. № 726, Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області є територіальним органом Держпродспоживслужби.
Пунктом 7 частини 4 Положення передбачено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння): перевіряє додержання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі та послуг.
Згідно з п.1 ч.1 ст.20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки. Частиною другою цієї статті визначено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
Відповідно до ч.3 ст.20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.
Статтею 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовуватись до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, серед яких і адміністративно-господарський штраф (ст.239 ГК України).
Адміністративно-господарський штраф визначається законом як грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету в разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності (ч.1 ст.241 ГК України).
Частиною 2 статті 241 ГК України визначний перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
У даному випадку до відповідача застосований штраф у порядку, визначеному Законом України "Про ціни і ціноутворення", який у встановлений рішенням від 0.6-07 від 21.03.2019 строк відповідачем не сплачено.
Таким чином суд вважає позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області про стягнення штрафу в розмірі 77905.48 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо клопотання відповідача розстрочити виконання судового рішення, то суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
За приписами ч. 1 ст. 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для розстрочення виконання рішення, в розумінні ст. 378 КАС України, є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Тобто, вирішуючи питання про розстрочення виконання судового рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк тощо.
Відповідач просить розстрочити виконання рішення суду у зв'язку з тяжким фінансовим становищем, та зазначає, що на даний час існують поважні причини, які ускладнюють сплату всього боргу одним платежем.
Враховуючи наявність обставин, які унеможливлюють виконання судового рішення та неможливість погасити заборгованість у розмірі 77905.48 грн. одним платежем, що підтверджується фінансовою звітністю відповідача за 2019 рік, суд приходить висновку про наявність підстав для розстрочення виконання судового рішення.
Відповідно до частини 5 статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З огляду на викладене суд вважає за необхідне розстрочити виконання судового рішення у справі №520/1714/2020 строком на шість місяців шляхом сплати щомісячно рівними частинами (по 12984.24 грн. чотири місяці та по 12984.26 грн. два місяці) суми штрафу у розмірі 77905.48 грн., починаючи з дати набрання цим рішенням законної сили.
Згідно з частиною другою статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Відповідні витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 КАС України, -
вирішив
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійський житлокомунсервіс» на користь Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області штраф у розмірі 77905 (сімдесят сім тисяч дев'ятсот п'ять) грн. 48 коп.
Розстрочити виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2020 у справі № 520/1714/2020 строком на шість місяців шляхом сплати Комунальним підприємством Балаклійської районної ради «Балаклійський житлокомунсервіс» щомісячно рівними частинами (по 12984.24 грн. чотири місяці та по 12984.26 грн. два місяці) суми штрафу у розмірі 77905.48 грн., починаючи з дати набрання цим рішенням законної сили.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У повному обсязі рішення виготовлено 10.03.2020
Суддя Зоркіна Ю.В.