06 березня 2020 р. Справа № 480/5245/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ворожбянської міської ради Білопільського району Сумської області про визнання рішення незаконним,-
ОСОБА_1 просить суд визнати рішення комісії Ворожбянської міської ради Білопільського району Сумської області по контролю за використанням та охороною земель щодо примусового укладення договору оренди земельної ділянки площею 0,0357 га від 30.09.2019 незаконним.
Свої вимоги мотивує тим, що є власником магазину, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 ).
Договір оренди з Ворожбянською міською радою Білопільського району Сумської області позивачем було укладено з розрахунку обслуговування магазину площею 0, 0357 га. Однак після чергової фінансової кризи ним припинено бізнес та зачинено магазин, у зв'язку з чим, земельна ділянка з площею 0,0357 га йому не потрібна. Після припинення договору оренди ОСОБА_1 звертався до відповідача із пропозицією зменшення площі земельної ділянки виходячи з площі, яку займає магазин, а саме 0,0148 га, однак отримав відмову. Вважає, що зобов'язання його орендувати землю, якою він не користується є порушенням прав, гарантованих Конституцією України та земельного законодавства.
Ухвалою суду від 17.12.2019 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.
Ухвалою суду від 06.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем 16.01.2020 до суду надано відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечує, зазначає, що громадянин ОСОБА_1 з 2013 року без укладання договору оренди землі користується земельною ділянкою площею 0,0357 га (кадастровий номер 5920610300:00:001:0529), комунальної власності, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 ). На вказаній земельній ділянці знаходиться нерухоме майно, а саме: будівля магазину, що належить на праві власності ОСОБА_1 та використовується ним в комерційних цілях. Договір оренди земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , укладений між Ворожбянською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 10.12.2007 і зареєстрований у Сумській регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру 16.01.2008 за № 0408626000003, припинив свою дію 09.12.2012.
На думку представника відповідача, позивач зобов'язаний був ще у 2012 році звернутись до Ворожбянської міської ради з повідомленням про намір укласти договір оренди земельної ділянки або про поновлення договору оренди земельної ділянки з проектом додаткової угоди. У порушення вимог земельного законодавства, позивачем з 2012 року по теперішній час не було здійснено жодних дій щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 ), площею 0,0357 га (кадастровий номер 5920610300:00:001:0529), на якій знаходиться будівля магазину, що належить йому на праві власності.
На даний час позивач використовує земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 площею 0,0357 га (кадастровий номер 5920610300:00:001:0529) без будь яких правовстановлюючих документів, що є порушенням норм чинного земельного законодавства. Листом від 02.07.2019 № 569 позивач був попереджений про порушення ним земельного законодавства, однак вказаний лист залишено ним без уваги.
Таким чином, з метою усунення порушень земельного законодавства, комісія розглянула питання про необхідність укладення договору оренди землі з ОСОБА_1 та у протоколі від 30.09.2019 рекомендувала сесії Ворожбянської міської ради передати в оренду терміном на 5 років, земельну ділянку (кадастровий номер 5920610300:00:001:0529) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі розташовану в АДРЕСА_1 , громадянину ОСОБА_1 .
Враховуючи вищезазначене, представник вважає, що оскаржуваний протокол є законним, оскільки прийнятий відповідно до норм чинного законодавства та жодним чином не порушує права чи охоронювані законом інтереси позивача. У задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві власності згідно технічного паспорту на громадський/виробничий будинок виданий філіалом "Білопільська ГВД КП Сумське міське БТІ" від 04.09.2006 належить магазин, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ) (а.с. 5-7).
10.12.2007 між Ворожбянською міською радою та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0357 га у тому числі: землі під забудовою 0,0148 га та 0,0209 га для обслуговування приміщення (а.с. 25-30). Зазначений договір оренди земельної ділянки припинив свою дію 09.12.2012.
Для вирішення питань раціонального використання та охорони земель на території Ворожбянської міської ради, відповідно до рішення 14 сесії 7 скликання Ворожбянської міської ради від 02.06.2017 діє комісія по контролю за використанням та охороною земель на території Ворожбянської міської ради (а.с. 32-33).
Комісією встановлено, що громадянин ОСОБА_1 з 2013 року без укладання договору оренди землі користується земельною ділянкою площею 0,0357 га (кадастровий номер 5920610300:00:001:0529), комунальної власності, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 ). На вказаній земельній ділянці знаходиться нерухоме майно, а саме: будівля магазину, що належить на праві власності ОСОБА_1 та використовується ним в комерційних цілях.
Листом Ворожбянської міської ради від 02.07.2019 № 569 позивача було попереджено про порушення ним земельного законодавства щодо використання земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 та пропонувалось звернутись до Ворожбянської міської ради з відповідними документами для належного оформлення права користування вказаною земельною ділянкою.
30.09.2019 комісія по контролю за використанням та охороною земель на території Ворожбянської міської ради розглянуто питання про необхідність укладення договору оренди землі з ОСОБА_1 та рекомендовано сесії Ворожбянської міської ради передати в оренду терміном на 5 років, земельну ділянку (кадастровий номер 5920610300:00:001:0529) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі розташовану в АДРЕСА_1 , громадянину ОСОБА_1 , про що складено протокол від 30.09.2019 (а.с. 8).
Частиною другою статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частини третьої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Конституція України передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).
Пункт 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлює, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до пунктів "а" - "г" ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад належать розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.
Відповідно до пунктів "а", "в", "є" ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
Судом встановлено, що для вирішення питань раціонального використання та охорони земель на території Ворожбянської міської ради, створено комісію по контролю за використанням та охороною земель на території Ворожбянської міської ради згідно рішення 14 сесії 7 скликання Ворожбянської міської ради від 02.06.2017.
Відповідно до Положення про комісію по контролю за використанням та охороною земель на території Ворожбянської міської ради, комісія ради по контролю за використанням та охороною земель на території міської ради (а.с. 34-37) (далі- комісія) є органом міської ради, мета якого є, нагляд та контроль за дотриманням земельного законодавства України на території Ворожбянської міської ради.
До повноважень комісії належать:
Організація та здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель у частині:
- дотримання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, громадянами України, іноземними громадянами, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами вимог земельного законодавства України та нормативно-правових актів ради щодо використання земель на території Ворожбянської міської ради;
- виконання умов договорів оренди землі, договорів тимчасового користування землею та виконання орендарями (користувачами) обов'язків відповідно до укладених договорів оренди землі, у тому числі своєчасного та повного внесення орендної плати (плати за користування земельними ділянками);
- додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування збитків, завданих селищній раді власниками та користувачами земельних ділянок, у т. ч. тими фізичними та юридичними особами, які використовують земельні ділянки комунальної власності за відсутності оформленого у встановленому законом порядку відповідного речового права на земельну ділянку;
- підготовка та направлення для розгляду визначеним законодавством органам пропозицій щодо тимчасової заборони (призупинення) у встановленому законом порядку використання земель громадянами та юридичними особами у разі порушення ними вимог законодавства в галузі використання та охорони земель.
- внесення пропозицій міській раді про перегляд прийнятих рішень ради у разі виявлення фактів користування землями територіальної громади за відсутності укладеного договору оренди земельної ділянки та за наявності відповідного рішення ради про передачу в оренду земельної ділянки.
Так, комісією встановлено, що громадянин ОСОБА_1 з 2013 року без укладання договору оренди землі користується земельною ділянкою площею 0,0357 га (кадастровий номер 5920610300:00:001:0529), комунальної власності, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 ). На вказаній земельній ділянці знаходиться нерухоме майно, а саме: будівля магазину, що належить на праві власності ОСОБА_1 та використовується ним в комерційних цілях.
Договір оренди земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , укладений між Ворожбянською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 10.12.2007, припинив свою дію 09.12.2012.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на час припинення терміну дії вищевказаного договору оренди землі) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Аналізуючи вказані норми, суд зазначає, що законодавством чітко встановлено обов'язок орендаря земельної ділянки вчиняти дії щодо належного оформлення права користування нею.
Однак, позивачем з 2012 року по теперішній час не було вчинено дій щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 ), площею 0,0357 га (кадастровий номер 5920610300:00:001:0529), на якій знаходиться будівля магазину, що належить йому на праві власності.
Крім того, відповідно до статті 377 Цивільного кодексу України (в редакції чинній на час виникнення у позивача права власності на будівлю магазину за адресою: АДРЕСА_1 ) до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Згідно статті 120 ЗК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Зазначена норма закріплює загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. За цією нормою визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.
За загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 120 ЗК України, особа, яка набула права власності на будівлю чи споруду стає власником чи користувачем земельної ділянки на тих самих умовах, на яких вона належала попередньому власнику, якщо інше не передбачено у договорі відчуження нерухомості.
Така позиція узгоджується з практикою Верховного суду України, що міститься в постанові від 13.04.2016 по справі № 6-253цс 16 та постанові від 12.10.2016 по справі № 6-2225 цс 16.
Виходячи з вищевикладеного, при купівлі будівлі магазину за адресою АДРЕСА_1 , у позивача виникло право користування на земельну ділянку на якій розташована ця будівля і на земельну ділянку, яка необхідна для обслуговування цієї будівлі. Розмір земельної ділянки, яка виділена для обслуговування приміщення визначена в технічному паспорті на громадський/виробничий будинок виданий філіалом КП Сумське міське БТІ від 04.09.2006 на ім'я позивача та передбачена будівельними нормами та правилами, а отже відсутні правові підстави для її зменшення до 0,0148 га.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає, що позивачем не наведено обґрунтованих доводів щодо порушення його прав та охоронюваних законом інтересів відповідачем, у зв'язку з чим підстави для скасування рішення комісії Ворожбянської міської ради Білопільського району Сумської області по контролю за використанням та охороною земель щодо примусового укладення договору оренди земельної ділянки площею 0,0357 га від 30.09.2019 відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ворожбянської міської ради Білопільського району Сумської області про визнання рішення незаконним відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал