вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
02 березня 2020 р. Справа №480/4555/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
представник відповідача (Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області) - Свистуна Д.В.,
представника відповідача (Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області) - Сайко Л.Ю.,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, підтвердження стажу роботи,-
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області № 10 від 09.07.2019 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років з 01.09.2002 року по 01.07.2004 року в ткацькій дільниці в ПП «Кролевецькі рушники» реорганізоване в ТОВ «Кролевецькі рушники»;
- підтвердити ОСОБА_1 стаж роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років з 01.09.2002 року по 01.07.2004 рік в ткацькій дільниці в ПП «Кролевецькі рушники» реорганізоване в ТОВ «Кролевецькі рушники».
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що 09.07.2019 Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років була розглянута заява ОСОБА_1 та прийнято рішення за № 10 від 09.07.2019 згідно якого позивачу підтверджено відповідно до п.6 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» стаж роботи ткачем у період: на Кролевецькій фабриці художнього ткацтва, яка була перейменована в Кролевецьку фабрику «Художнє ткацтво» ВАТ Кролевецька фабрика «Художнє ткацтво», що припинила діяльність без визначення правонаступника; на ткацькій дільниці в ПП «Кролевецькі рушники» , реорганізоване в ТОВ «Кролевецькі рушники». Разом з тим позивачу було відмовлено у підтвердженні періоду роботи з 01.09.2002 року по 01.07.2004 року в ткацькій дільниці в ПП «Кролевецькі рушники» реорганізоване в ТОВ «Кролевецькі рушники», у зв'язку з тим, що дане товариство реорганізоване, а не припинило свою діяльність. Позивач вважає, що рішення за № 10 від 09.07.2019 яким позивачу було відмовлено у підтвердженні стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою з 01.09.2002 року по 01.07.2004 року в ткацькій дільниці в ПП «Кролевецькі рушники» реорганізоване в ТОВ «Кролевецькі рушники», у зв'язку з тим, що дане товариство реорганізоване а не припинило свою діяльність є незаконним та підлягає скасуванню.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому зокрема зазначив, що позивачем невірно зазначено сторону, до якої спрямовані позовні вимоги в позовній заяві, а саме замість Комісії з питань підтвердження періодів роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області позивачем вказано головне управління. При головному управлінні створена та функціонує Комісія, до складу якої входять представники головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, Сумської обласної ради профспілок України, Сумської обласної організації роботодавців. Таким чином, Комісія є колегіальним органом, до складу якого входять представники різних державних установ, не підпорядкована головному управлінню, та не знаходиться в його структурі, вона функціонує самостійно, як це передбачено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Отже, головне управління, як орган, не вчиняло жодних дій з відмови у підтвердженні стажу роботи ОСОБА_1 , оскільки, головне управління не наділене повноваженнями щодо підтвердження пільгового стажу, то не може бути стороною в даній справі. А відтак відповідач просить замінити неналежного відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на належного на Комісію з питань підтвердження періодів роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду частково задоволено клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про заміну неналежного відповідача на належного та залучено до участі у справі № 480/4555/19 Комісію з питань підтвердження періодів роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років в якості співвідповідача. Також даною ухвалою призначено справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 60).
Представники відповідачів проти позовних вимог заперечували та просили суд відмовити в їх задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою від 22.05.2019 року про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 09.07.2019 року № 10 підтверджено ОСОБА_1 відповідно до пункту 6 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-1V, стаж роботи ткачем у період:
на Кролевецькій фабриці художнього ткацтва, яка була перейменована в Кролевецьку фабрику "Художнє ткацтво", ВАТ Кролевецька фабрика "Художнє ткацтво", що припинила діяльність без визначення правонаступника;
на ткацькій дільниці в ГІП "Кролевецькі рушники", реорганізоване в ТОВ "Кролевецькі рушники": з 24.07.1984 року по січень 1989року; липень, серпень, грудень 1990 року; з липня 1991 року по січень 1995 року; березень, травень-серпень та грудень 1995 року; січень, квітень-травень, жовтень-грудень 1996 року; з червня по вересень 1997 року; січень-березень, травень, серпень-грудень 1998 року; лютий-липень 1999 року; з вересня 1999 року по лютий 2000 року; квітень-червень, серпень-грудень 2000 року; з січня 2002 року по 31.08.2002 року.
Разом з тим, даним рішенням позивачу було відмовлено у підтвердженні стажу періоду роботи з 01.09.2002 року по 01.07.2004 року в ткацькій дільниці в ПП "Кролевецькі рушники", реорганізоване в ТОВ "Кролевецькі рушники", у зв'язку з тим, що товариство реорганізоване, а не припинило свою діяльність (а.с. 12), про що позивача повідомило Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 15.07.2019 року № 10289/06.1-19 (а.с. 11).
Не погодившись з даним рішенням відповідачів, позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
У відповідності до п.6 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається: робітницям текстильного виробництва, зайнятим на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затвердженим у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і за наявності стажу зазначеної роботи не менше 20 років.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).
Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
У п. 6 Порядку № 18-1 визначено, що основними завданнями Комісії є, зокрема, розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.
Згідно п. 11 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи:
1) заяву про підтвердження стажу роботи;
2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);
3) трудову книжку;
4) документи, видані архівними установами, зокрема:
а) довідку про заробітну плату;
б) копії документів про проведення атестації робочих місць;
в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).
У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Відповідно до п. 13, 14, 15, 16 Порядку № 18-1 Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління, приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.
Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у містах та районах, а також повідомляють заявника про прийняте рішення. Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
Отже у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, вирішення питання про зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників, віднесено до виключної компетенції Комісій при Головних управліннях Пенсійного фонду в областях.
З оскаржуваного рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суд вбачає, що позивачу було відмовлено у підтвердженні стажу у період роботи з 01.09.2002 року по 01.07.2004 року в ткацькій дільниці в ПП "Кролевецькі рушники", реорганізоване в ТОВ "Кролевецькі рушники", у зв'язку з тим, що товариство реорганізоване, а не припинило свою діяльність (а.с. 12).
Проте суд зазначає, що як вже зазначалося вище, відповідно до Порядку № 18-1, Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні для окремої категорії працівників лише у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. Тобто до компетенції Комісій не відноситься розгляд питання щодо підтвердження стажу роботу працівника на підприємствах, які було реорганізовано та мають правонаступника.
При цьому посилання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що при поданні заяви про підтвердження стажу роботи, позивачем не було надано доказів ліквідації ПП "Кролевецькі рушники", суд вважає безпідставними з огляду на наступне.
За приписами п. 12 Порядку № 18-1 Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління, та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.
Отже п. 12 Порядку № 18-1 передбачено обов'язок органів Пенсійного фонду щодо надання допомоги заявнику у зборі необхідних документів для підтвердження стажу роботи.
Разом з тим п. 7 Порядку № 18-1 визначено, що для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право, зокрема отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку.
При цьому відповідно до відповідей Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на запит суду від 15.01.2020 року, докази реорганізації Приватного підприємства «Кролевецькі рушники» в ТОВ Кролевецькі рушники» та докази того, що ТОВ «Кролевецькі рушники» є правонаступником Приватного підприємства «Кролевецькі рушники» у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років відсутні (а.с. 48, 50).
Суд зазначає, що суду також не було надано доказів реорганізації Приватного підприємства «Кролевецькі рушники» в ТОВ Кролевецькі рушники» та докази того, що ТОВ «Кролевецькі рушники» є правонаступником Приватного підприємства «Кролевецькі рушники».
Отже оскаржуване рішення було прийнято Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області без дослідження і врахування всіх обставин, необхідних для його прийняття.
А відтак, враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 10 від 09.07.2019 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років з 01.09.2002 року по 01.07.2004 року в ткацькій дільниці в ПП «Кролевецькі рушники», є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
В свою чергу, оскільки при розгляді заяви позивача у Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області були відсутні докази, які підтверджували реорганізацію Приватного підприємства «Кролевецькі рушники» та існування його правонаступника, від яких залежить наявність чи відсутність компетенції комісії щодо розгляду заяви про підтвердження стажу, суд доходить висновку, що позовні вимоги про підтвердження ОСОБА_1 стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років з 01.09.2002 року по 01.07.2004 рік в ткацькій дільниці в ПП «Кролевецькі рушники» реорганізоване в ТОВ «Кролевецькі рушники», є передчасними, а відтак задоволенню не підлягають.
Разом з тим згідно із ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Водночас, відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи наведене та те, що Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області фактично було розглянуто заяву позивача від 22.05.2019 року про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років та відмовлено у підтвердженні стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років з 01.09.2002 року по 01.07.2004 року в ткацькій дільниці в ПП «Кролевецькі рушники» за відсутності доказів реорганізації Приватного підприємства «Кролевецькі рушники» в ТОВ Кролевецькі рушники» та доказів того, що ТОВ «Кролевецькі рушники» є правонаступником Приватного підприємства «Кролевецькі рушники», суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить та зобов'язати Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.05.2019 року про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років.
Крім того враховуючи положення ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору у розмірі 768,40 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 01.11.2019 року № 1 (а.с. 4).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, підтвердження стажу роботи - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009) № 10 від 09.07.2019 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років з 01.09.2002 року по 01.07.2004 року в ткацькій дільниці в ПП «Кролевецькі рушники».
Зобов'язати Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 22.05.2019 року про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.)
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 10.03.2020 року.
Суддя В.О. Павлічек