Рішення від 03.03.2020 по справі 480/5376/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2020 р. Справа № 480/5376/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Діски А.Б.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Бабченко І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5376/19 за позовом ОСОБА_2 до Сумського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі по тексту - відповідач-1, Сумський ВП ГУНП в Сумській області), Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі по тексту - відповідач-2, ГУНП в Сумській області) та з урахуванням уточнення позовних вимог просить:

1. Визнати протиправними дії відповідачів по зменшенню ОСОБА_2 премії в:

- липні 2017 року в розмірі 50 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- вересні 2017 року в розмірі 15 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- лютому 2018 року в розмірі 50 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- березні 2018 року в розмірі 20 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- квітні 2018 року в розмірі 20 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- червні 2018 року в розмірі 50 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

та виплаті їй премії у серпні 2018 року, вересні 2018 року, жовтні 2018 року, в листопаді 2018 року в розмірі, що не відповідає рекомендованому граничному розміру грошового забезпечення за посадою оперуповноваженого сектору розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами.

2. Зобов'язати відповідачів нарахувати та виплатити ОСОБА_2 премію в:

- липні 2017 року в розмірі 50 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- вересні 2017 року в розмірі 15 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- лютому 2018 року в розмірі 50 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- березні 2018 року в розмірі 20 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- квітні 2018 року в розмірі 20 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- червні 2018 року в розмірі 50 % від її грошового забезпечення за цей місяць;

- серпні 2018 року в рекомендовано граничному розмірі грошового забезпечення за посадою оперуповноваженого сектору розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами з урахувань вже виплаченої премії в цьому місяці;

- вересні 2018 року в рекомендовано граничному розмірі грошового забезпечення за посадою оперуповноваженого сектору розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами з урахувань вже виплаченої премії в цьому місяці;

- жовтні 2018 року в рекомендовано граничному розмірі грошового забезпечення за посадою оперуповноваженого сектору розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами;

- листопаді 2018 року в рекомендовано граничному розмірі грошового забезпечення за посадою оперуповноваженого сектору розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами з урахувань вже виплаченої премії в цьому місяці.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що формулювання невиконання нею службових обов'язків є загальними. Позивач вважає суттєвим порушенням ГУПН в Сумській області як суб'єктом владних повноважень незазначення конкретних причин та часу, місця та опису обставин за яких відбувались порушення службової дисципліни чи неналежне виконання позивачем службових обов'язків, які стали підставою для встановлення премії в меншому розмірі, ніж рекомендований граничний розмір за її посадою, який вона отримувала щомісячно або для зменшення розміру премій. На думку позивача, зазначення загальних формулювань щодо порушень не є таким, що відповідає нормам законодавства України та порушує права людини. У зв'язку з чим, вважає протиправними дії відповідачів щодо позбавлення (зменшення) премій у зазначених вище розмірах та встановлення не в розмірі рекомендованих граничних розмірах грошового забезпечення за посадою, яку вона займає.

Ухвалою суду від 08.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

ГУНП в Сумській області подало до суду відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення. Максимальний розмір премії, який забезпечує рекомендований Національною поліцією України граничний рівень грошового забезпечення відповідно до займаної посади в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення, нараховуються за умови виконання поліцейськими всіх показників преміювання, зазначених у пункті 3 Положення про преміювання, відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати служби за функціональними обов'язками. За недостатнє виявлення причин та умов, що сприяють учиненню кримінальних правопорушень, що призвело до погіршення криміногенної обстановки в місті та за непрофесійне виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва, що виразилось у неналежній організації оперативної роботи, в частині розкриття злочинів скоєних у минулі роки, відсутності роботи з підсобним апаратом, не ведення оперативно-розшукових справ, відповідні СОСКП по тяжким та особливо тяжким злочинам, бездіяльності у сфері виявлення та попередження кримінальних правопорушень, насамперед пов'язаних з незаконним заволодінням транспортних засобів на території м. Суми, не здійснення заходів спрямованих на удосконалення оперативно-розшукової роботи та підвищення її результативності було прийнято рішення відносно ОСОБА_2 про позбавлення її відсотків премії (а.с.78-82).

23.01.2020 представником відповідача ГУПН в Сумській області подано до суду клопотання про залишення позовної заяви ОСОБА_2 без розгляду з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 10.02.2020 було відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

19.02.2020 представником відповідача ГУНП в Сумській області повторно подано до суду клопотання про залишення позовної заяви ОСОБА_2 без розгляду з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 25.02.2020 було відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.

Представник Сумського ВП ГУНП в Сумській області в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

Представник ГУНП в Сумській області у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідно до пп. 2 п.1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський зобов'язаний професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

Відповідно до вимог п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 п. 4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

З метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260)

Цей Порядок та умови визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (п. 1 розділу І Порядку № 260).

Пунктом 12 розділу ІІ Порядку № 260 визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Отже, з аналізу вказаних норм вбачається, що розмір премії встановлюється за рішенням керівника органу поліції відповідно до затвердженого ним Положення про преміювання. Премія відноситься до виду заохочення за результатами служби поліцейського відповідно до його особистого вкладу в загальні результати служби.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 проходила службу на посаді оперуповноваженого сектору розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами ВКП Сумського ВП ГУНП в Сумській області.

Наказом т.в.о. начальника ГУНП в Сумській області №220 о/с від 20.06.2019 ОСОБА_2 було звільнено зі служби в поліції за власним бажанням (а.с.247).

За час проходження служби позивачкою в органах поліції діяли декілька положень про преміювання поліцейських, зокрема наказом т.в.о. начальника ГУНП в Сумській області №70 від 31.12.2015 було затверджено Положення про преміювання поліцейських Національної поліції України (далі - Положення №70) (а.с.166-168).

Відповідно до п. 1 Положення №70 положення про преміювання поліцейських розроблено з метою визначення порядку матеріального заохочення поліцейських з урахуванням специфіки умов проходження служби та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та вказівок керівників підрозділів.

Преміювання поліцейських, умови грошового забезпечення яких визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а також іншими нормативно-правовими актами, що регламентують питання грошового забезпечення поліцейських, здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Видатки на преміювання здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання Національної поліції України.

Пунктом 3 Положення №70 визначено показники преміювання.

Так, преміювання визначається за результатами служби за місяць за такими показниками:

- неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

- професійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;

- виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, відповідного територіального органу та підпорядкованому йому структурному підрозділі;

- виконавська дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України та відповідного територіального органу);

- своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції України;

- виявлення причин та умови, що сприяють учиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, ужиття в межах своєї компетенції заходів для їх усунення;

- уживання заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;

- службова дисципліна.

Порядок і строки преміювання визначені у п. 4 Порядку №70, а саме, наказ про встановлення розміру премії поліцейським готує відповідний підрозділ кадрового забезпечення на підставі поданих списків, погоджений із заступником начальника органу відповідно до функціональних повноважень та підписаний керівником органу, терміном до 25-го числа місяця, за який установлюється премія. Після цього наказ подається до відповідного фінансової служби органу.

Премія поліцейським виплачується з того дня, з якого вони стали до виконання обов'язків за посадами (у тому числі до тимчасового виконання обов'язків за посадами, до яких вони допущені наказами відповідних командирів (начальників)).

Виплата премії проводиться в поточному місяці в день виплати грошового забезпечення.

На нараді керівництва Сумського ВП ГУНП в Сумській області 13.07.2017 за недостатнє вжиття заходів щодо виявлення причин та умов, які сприяють учиненню кримінальних правопорушень, що призвело до погіршення кримінальної обстановки в місті було ухвалено позбавити ОСОБА_2 50 % премії строком на один місяць, що підтверджується копією протоколу №75 (а.с.169-170).

На виконання умов Порядку №70 начальником Сумського ВП ГУПП в Сумській області було подано рапорт начальнику ГУНП в Сумській області зі списком осіб, які за неналежне виконання своїх функціональних обов'язків підлягають позбавленню відсотків премії (а.с.171-173).

Наказом начальника ГУНП в Сумській області №276 о/с від 24.07.2017 встановлено за липень 2017 року поліцейським додаткові види грошового забезпечення, зокрема, ОСОБА_2 нарахована премія в розмірі 54,43 % (а.с.174-175).

Варто зазначити, що наказом начальника ГУНП в Сумській області №1109 від 05.09.2017 затверджено Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області (далі - Положення №1109, а.с.86-89), пунктом 2 якого наказ ГУНП в Сумській області №70 від 31.12.2015 визнано таким, що втратив чинність.

Тобто, з 05.09.2017 було встановлено новий порядок преміювання поліцейських.

Порядок №1109 визначав такі ж показники та умови нарахування премій, з деякими змінами, а саме, абз. 13 пункту 3 Порядку №1109 встановлював, що повний розмір премії, який забезпечує рівень грошового забезпечення відповідно до займаної посади, установлюється за умови виконання поліцейськими показників преміювання, зазначених у пункті 3, відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати служби.

Пункт 4 Порядку №1109 визначав умови зменшення або позбавлення розміру премії, зокрема, рішення про зменшення розміру премії або позбавлення в повному обсязі оголошуються наказом начальника ГУНП на підставі рішень, протоколів, висновків керівників структурних підрозділів.

Відповідно до Колективного договору між ГУНП в Сумській області, Сумською обласною профспілковою організацією атестованих працівників органів внутрішніх справ України та Профспілковою організацією УМВС України в Сумській області Професійної спілки працівників державних установ України на 2017-2019 р.р. рішення, протоколи, висновки про зменшення розміру премії (повністю або частково) підлягають погодженню з відповідними первинними профспілковими організаціями, крім матеріалів, що стосуються розслідування кримінальних проваджень (розкривають таємницю слідства) та тих, які віднесені до інформації з обмеженим доступом.

Керівник підрозділу, який ініціює позбавлення премії (повністю або частково), готує проект наказу про позбавлення премії (повністю або частково) підпорядкованих поліцейських, погоджує його у встановленому порядку і повідомляє під розписку.

У наказах про позбавлення премії (повністю або частково) обов'язково зазначаються розмір і місяць, а також конкретні обставини, які стали підставою для цього.

Рішення про позбавлення або зменшення розміру премії, у тому числі у зв'язку з порушенням службової дисципліни, начальник ГУНП вправі прийняти одноосібно.

Абзац 1 пункту 5 Порядку №1109 визначає, що підставою для виплати премій є наказ начальника ГУНП в Сумській області.

Згідно витягу з протоколу № 91 наради керівництва Сумського ВП ГУНП в Сумській області від 07.09.2017 (а.с.177-178) за недостатнє вжиття заходів щодо виявлення причин та умов, які сприяють учиненню кримінальних правопорушень, що призвело до погіршення кримінальної обстановки в місті ОСОБА_2 ухвалено позбавити 15 % премії строком на один місяць. Вказаний протокол було підписано також головою первинної профспілкової організації Сумського ВП ГШУНП в Сумській області.

Згідно з наказом начальника ГУНП в Сумській області №361 о/с від 12.09.2017 за сказані порушення ОСОБА_2 позбавлено премії в розмірі 15% (а.с.179-182).

Так, наказом начальника ГУНП в Сумській області №365 о/с від 25.09.2017 за вересень 2017 року ОСОБА_2 встановлено премію в розмірі 111,50 % (а.с.183-184).

Згідно витягів з протоколів нарад керівництва Сумського ВП ГУНП в Сумській області, № 18 від 15.02.2018, № 24 від 14.03.2018, № 30 від 11.04.2018 та № 54 від 15.06.2018 ухвалено зменшити ОСОБА_2 премію строком на один місяць на 50 %, 20%, 20%, 50% відповідно за порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", п. 3 Положення № 1109, а саме: непрофесійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва, що виразилося у неналежній організації оперативно-розшукових справ, відповідні СОСКП та СКСП, неподання ініціативних рапортів щодо виявлення злочинної діяльності за напрямком дорученої роботи, не здійснення заходів спрямованих на удосконалення оперативно-розшукової роботи та підвищення її результативності. Вказані протоколи було підписано також головою первинної профспілкової організації Сумського ВП ГШУНП в Сумській області. (а.с.186-187, 192-193, 198-199, 206-209).

За результатами оперативних нарад, відповідно до п. 4 Положення №1109 начальником ГУНП в Сумській області видано накази №93 о/с від 21.02.2018, якими, серед іншого, ухвалено позбавити ОСОБА_2 у лютому 2018 року премії на 50% (а.с.188-189), №149 о/с від 21.03.2018 - ухвалено зменшити ОСОБА_2 премію у березні 2018 року на 20% (а.с.194-195), №203 о/с від 17.04.2018 - ухвалено зменшити ОСОБА_2 у квітні 2018 року на 20 % (а.с.200-203), №350 о/с від 21.06.2018 - ухвалено зменшити ОСОБА_2 у червні 2018 року премії на 50 % (а.с.210-212).

Так, наказом №101 о/с від 23.02.2018 "Про встановлення додаткових видів заробітної плати і грошового забезпечення" позивачці у лютому 2018 року встановлено премію в розмірі 101,96 % (а.с.190-191), наказом №150 о/с від 23.03.2018 - у березні 2018 року премію в розмірі 100,38 % (а.с.196-197), наказом №214 о/с від 23.04.2018 - у квітні 2018 року премію в розмірі 100,38 % (а.с.204-205), наказом №360 о/с від 23.06.2018 - у червні 2018 року премію в розмірі 100,38 % (а.с.213-214).

Згодом, 28.06.2018 ГУНП в Сумській області наказом №845 затвердило Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області (далі - Положення №845), пунктом 2 якого наказ ГУНП в Сумській області №1109 від 05.09.2017 визнано таким, що втратив чинність (а.с.83-85).

Тобто, з 28.06.2018 було встановлено новий порядок преміювання поліцейських.

Порядок №845 визначав такі ж показники та умови нарахування премій, з деякими змінами.

Відповідно до абз. 2 п. 3 Положення № 845, максимальний розмір премії, який забезпечує рекомендований Національною поліцією України граничний рівень грошового забезпечення відповідно до займаної посади в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення, нараховується за умови виконання поліцейським всіх показників, зазначених у абз. 1 п. 3 цього Положення.

Пункт 4.2 Порядку №845 визначав, що керівники структурних підрозділів ГУНП в Сумській області (або особи, які виковують обов'язки таких керівників) на основі розрахунків, наданих Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП, до 20 числа місяця, за який установлюється премія, готують списки з обґрунтованими пропозиціями щодо місячного преміювання кожного поліцейського, з урахуванням пропозицій безпосередніх керівників поліцейських, показників преміювання за функціональними обов'язками та зазначенням термінів перебування у відрядженні, відпустці або на лікарняному за встановленою формою (додаток 1).

Списки на преміювання поліцейських структурних підрозділів ГУНП в Сумській області подаються за підписом начальника структурного підрозділу ГУНП (або особи, яка виконує обов'язки таких керівників) та затверджуються начальником ГУНП в Сумській області або його заступником відповідно до функціональних повноважень.

Згідно протоколів наради керівництва Сумського ВП ГУНП в Сумській області № 84 від 16.08.2018, №99 від 18.09.2018, №112 від 19.10.2018, №128 від 16.11.2018 ухвалено встановити ОСОБА_2 розмір премії на рівні 79,05 %, 79,05%, 0%, 34,53% відповідно за порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", абз. 1 п. 3 Положення № 845, а саме: непрофесійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, осадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва, що виразилося у неналежній організації оперативно-розшукових справ, відповідні СОСКП та СКСП, неподання ініціативних рапортів щодо виявлення злочинної діяльності за напрямком дорученої роботи, не здійснення заходів спрямованих на удосконалення оперативно-розшукової роботи та підвищення її результативності (а.с.215-218, 221-222, 235, 232-233).

На виконання встановленого Положенням №845 порядку преміювання, начальником Сумського ВП ГУНП в Сумській області подавались начальнику ГУНП в Сумській області списки поліцейських Сумського ВП на преміювання за результатами роботи за серпень, вересень, жовтень та листопад 2018 року, якими висловлено пропозицію про розмір премії, зокрема, ОСОБА_2 в розмірі 79,05%, 79,05%, 0%, 34,53% відповідно (а.с.100-103).

Наказами начальника ГУНП в Сумській області №455 о/с від 23.08.2018 та №488 о/с від 25.09.2018, "Про встановлення додаткових видів заробітної плати і грошового забезпечення та премії" ОСОБА_2 встановлено премію за серпень 2018 року в розмірі 79,05 %, за вересень 2018 - 79,05% відповідно (а.с.219-220, 223-224).

Згідно з копією рішення № 16971 від 19.10.2018 засідання наради керівництва Сумського ВП ГУНП в Сумській області ухвалено встановити ОСОБА_2 розмір премії на рівні 0 % (а.с.226-229).

Наказом начальника ГУНП в Сумській області №527 о/с від 25.10.2018 "Про встановлення додаткових видів заробітної плати і грошового забезпечення та премії" ОСОБА_2 встановлено премію за жовтень 2018 року в розмірі 0,00 % (а.с.230-231).

Згідно з копією рішення № 18452 наради керівництва Сумського ВП ГУНП в Сумській області від 16.11.2018 ухвалено встановити ОСОБА_2 розмір премії на рівні 34,53 % (а.с.234-235).

Наказом начальника ГУНП в Сумській області №570 о/с від 23.11.2018 "Про встановлення додаткових видів заробітної плати і грошового забезпечення та премії" ОСОБА_2 встановлено премію за листопад 2018 року в розмірі 34,52 % (а.с.236-237).

Суд зазначає, що нормами чинного законодавства не визначено фіксованого розміру премії, який повинен встановлюватися щомісяця поліцейським, преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області проводилося в розмірі, який забезпечував рекомендований Національною поліцією України граничний розмір грошового забезпечення відповідно до займаної посади, а також в межах затверджених асигнувань на виплату грошового забезпечення на підставі наказів керівника ГУНП в Сумській області. Доказів невідповідності суми преміювання позивача вимогам наказів ГУНП в Сумській області про преміювання не встановлено.

Варто зазначити, що у позовній заяві ОСОБА_2 просить суд визнати протиправними дії Сумського ВП ГУНП в Сумській області та ГУНП в Сумській області за наступними місяцями: липні 2017 року; вересні 2017 року; лютому 2018 року; березні 2018 року; квітні 2018 року; червні 2018 року; серпні 2018 року; вересні 2018 року; жовтні 2018 року; листопаді 2018 року.

У той же час, суд зазначає, що такі дії відповідача виразились у прийнятті відповідних наказів.

Позивачка в судовому засіданні зазначала, що її на оперативні наради запрошували кожного разу, як приймалось рішення про позбавлення премії, та про позбавлення премії їй було відомо. Проте, наказів ГУНП в Сумській області позивачка у встановлений законом строк не оскаржувала і на даний час не оскаржує.

У той же час, як було встановлено судом, накази, якими ОСОБА_2 позбавлялась премії, приймались відповідачем своєчасно та із дотриманням встановленої Положеннями процедури.

Позивачка, обґрунтовуючи свою позицію посилається на те, що нічим не підтверджується ані час і дати, ані обставини допущення нею проступків, а тому позбавлення премії є протиправним.

Однак, відповідно до ст. 12 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України" від 22.02.2006 №3460-ІV, дія якого поширюється на поліцейських, за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) усне зауваження; 2) зауваження; 3) догана; 4) сувора догана; 5) попередження про неповну посадову відповідність; 6) звільнення з посади; 7) пониження в спеціальному званні на один ступінь; 8) звільнення з органів внутрішніх справ.

Таким чином, з наведених норм, а також зазначених вище приписів Постанови №988, Порядку №206 та Положень про преміювання вбачається, що премія є складовою грошового забезпечення поліцейського. Її розмір визначається відповідно до результатів роботи та виплата проводиться за рішенням керівника відповідного органу поліції. За своєю природою премія є заохочувальною виплатою, а позбавлення премії законом до дисциплінарних стягнень не віднесено. Відповідно, позбавлення премії не є заходом дисциплінарного впливу та не пов'язане з притягненням поліцейського до дисциплінарної відповідальності.

Зважаючи на те, що відповідно до вимог Положення про преміювання, преміювання поліцейських здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби, доводи позивачки з приводу не допущення нею порушень функціональних обов'язків, зокрема, в частині розкриття злочинів, не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки, як пояснила сама позивачка в судовому засіданні, вона була оперативним працівником відділу з розкриття злочинів щодо незаконного заволодіння транспортними засобами, проте показників з розкриття саме цих злочинів у неї не було.

Крім того, суд зазначає, що судова практика у аналогічних справах, яку позивачка просить взяти до уваги, а саме рішення у справі № 804/4588/17, № 804/6839/17, № 804/7049/17 та №804/5477/17 не може бути врахована судом з огляду на наступне.

Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Проте, у справах № 804/6839/17, № 804/7049/17 та № 804/5477/17 судові рішення судом касаційної інстанції на час розгляду справи не переглядались, а у справі № 804/4588/17 рішення стосується хоч і схожих, проте інших обставин (відповідачем у цій справі було допущено процедурні порушення, що потягли за собою прийняття протиправного рішення).

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням наведеного, враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені в судовому засіданні докази, норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, доказів, які б спростовували правомірність дій відповідача позивачем не представлено, а відтак суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Сумського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області (вул. Першотравнева, 21, м. Суми, 40000), Головного управління Національної поліції в Сумській області (вул. Г.Кондратьєва, 23, м. Суми, 40000) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 10.03.2020.

Суддя А.Б. Діска