10 березня 2020 р. Справа № 400/2880/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс тепло», вул. Театральна, 17, каб. 5, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200
до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.06.2019 р. № 0015835405,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс тепло» (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Южноукраїнського управління Головного управління ДФС у Миколаївській області від 21.06.2019 року № 0015835405.
Ухвалою від 16.09.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 10.03.2020 року суд замінив первинного відповідача у справі - Южноукраїнське управління Головного управління ДФС у Миколаївській області - на належного - Головне управління ДФС в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ДФС).
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246) операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Позивачем відповідно до Порядку № 1246 з використанням телекомунікаційного каналу зв'язку та комп'ютерної програми «М.Е.Dос» в операційні дні зареєстровані податкові накладні, а саме: 31.01.2019 року зареєстровано податкові накладні № 1 від 03.01.2019 року та № 2 від 10.01.2019 року; 15.04.2019 року зареєстровані податкові накладні № 45 від 18.03.2019 року, № 22, № 23, № 24, № 25 від 20.03.2019 року, № 26 та № 27 від 26.03.2019 року; № 28 від 27.03.2019 року, № 29, № 30, № 31, № 32, № 33, № 34, № 35, № 36, № 37, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44 від 29.03.2019 року; 30.04.2019 року зареєстрована податкова накладна № 19 від 10.04.2019 року.
Також позивач звернув увагу на те, що Южноукраїнським управліннм ГУ ДФС порушено порядок вручення Акту перевірки, оскільки Акт було отримано позивачем простою кореспонденцією в одному екземплярі, до електронного кабінету ТОВ «Комунсервіс тепло» Акт не надсилався.
Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог позивача просив відмовити. В своєму відзиві ГУ ДФС зазначило, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді є дата та час, зафіксовані у квитанції. В порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податкові накладні за січень 2019 року, березень 2019 року, квітень 2019 року зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) 01.02.2019 року (за січень), 16.04.2019 року (за березень) та 02.05.2019 року (за квітень). При тому, що граничний термін реєстрації податкових накладних за січень 2019 року відповідно до вимог ПК України становив 31.01.2019 року, за березень 2019 року - 15.04.2019 року, за квітень 2019 року 30.04.2019 року.
Щодо доводів позивача про неналежне направлення Акту перевірки, відповідач вказав на те, що Акт перевірки було надіслано позивачу рекомендованим листом, що підтверджується корінцем поштового відправлення.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Южноукраїнським управлінням ГУ ДФС проведено камеральну перевірку ТОВ «Комунальне тепло» з питань дотримання граничного терміну реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, складених за період виписки січень 2019 року, березень 2019 року, квітень 2019 року.
За результатами перевірки складено Акт від 23.05.2019 року № 282/14-29-54/39290488 (далі та раніше за текстом - Акт перевірки), висновками якого встановлено, що на порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України ТОВ «Комунальне тепло» несвоєчасно зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН: з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів - на суму ПДВ 524705,85 грн.
21.06.2019 року Южноукраїнським управлінням ГУ ДФС складено податкове повідомлення-рішення № 0015835406, яким на позивача накладено штраф у розмірі 52470,58 грн.
Не погоджуючись з рішенням контролюючого органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до положень п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться відповідні перевірки.
Згідно п. 13 та 14 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
З наведених вище положень суд дійшов висновку, що з моменту направлення платником податків податкової накладної на реєстрацію в ЄРПН, проходить певний час для перевірки ряду показників, які передбачені п. 12 Порядку № 1246. Якщо протягом операційного дня, в якому податкову накладну надіслано для реєстрації, не надійшла квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення її реєстрації, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
З наявних у матеріалах справи квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН вбачається, що податкові накладні від 03.01.2019 року № 1 та від 10.01.2019 року № 2 зареєстровані в ЄРПН 01.02.2019 року; податкові накладні від 18.03.2019 року № 45, від 20.03.2019 року № 22, № 23, № 24, № 24, від 26.03.2019 року № 26, № 27, від 27.03.2019 року № 28, від 28.03.2019 року № 29, № 30, від 29.03.2019 року № 31, № 32, № 33, № 34, № 34, № 36, № 37, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44 зареєстровані в ЄРПН 16.04.2019 року; податкова накладна від 10.04.2019 року № 19 зареєстрована в ЄРПН 02.05.2019 року.
При цьому, усі вказані податкові декларації зареєстровано у 08:00 год.
Згідно п. 3 Порядку № 1246, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Отже, усі податкові накладні позивача були зареєстровані контролюючим органом на самому початку операційного дня наступного після граничного дня подання податкових накладних на реєстрацію відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України.
З урахуванням необхідності проведення перевірки даних, вказаних у податковій накладній/розрахунку коригування, суд робить погоджується з позицією позивача про те, що податкові накладні на реєстрацію позивачем були подані раніше, чим були зареєстровані, а саме: 31.01.2019 року - податкові накладні № 1 від 03.01.2019 року та № 2 від 10.01.2019 року; 15.04.2019 року - податкові накладні № 45 від 18.03.2019 року, № 22, № 23, № 24, № 25 від 20.03.2019 року, № 26 та № 27 від 26.03.2019 року; № 28 від 27.03.2019 року, № 29, № 30, № 31, № 32, № 33, № 34, № 35, № 36, № 37, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44 від 29.03.2019 року; 30.04.2019 року - податкова накладна № 19 від 10.04.2019 року.
А отже, строки реєстрації податкових накладних у ЄРПН позивачем порушено не було.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс тепло» (вул. Театральна, 17, каб. 5, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, код ЄДРПОУ 39290488) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Южноукраїнського управління Головного управління ДФС у Миколаївській області від 21.06.2019 року № 0015835405.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс тепло» (вул. Театральна, 17, каб. 5, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, код ЄДРПОУ 39290488) судові витрати у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня 00 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 10.03.2020 року.
Суддя О.В. Малих