м.Рівне, вул.Дубенська 25-Б, тел: (0362) 22-25-06
Справа № 2-а-1572/11
Номер рядка звіту 100
21 жовтня 2011 року
Суддя Рівненського районного суду Рівненської області, як адміністративного суду, Сидоренко С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_1 до про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії, зобов'язати зробити перерахунок та виплатити пенсію,
Позивачем подано до суду адміністративний позов до управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області про визнання протиправними рішення та дії відповідача щодо нарахування та виплати йому пенсії та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Зазначає, що відповідач не здійснює перерахунок пенсії згідно норм чинного законодавства. Просить задовольнити заявлений ним позов.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач є інвалідом ІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, і отримує державну пенсію. Однак, розміри отримуваної ним основної та додаткової пенсії не відповідають розмірам, встановленим ст.ст.50,54 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 08.09.2011 р.адміністративний позов було залишено без розгляду в частині вимог про зобов'язання нарахувати та виплатити додаткову пенсію, встановлену ст.ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”за періоди, що знаходяться поза межами шестимісячного строку, встановленого ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, а тому предметом спору, який вирішується судом на даний час є вимоги позивача, заявлені в межах шестимісячного строку, встановленого для звернення до суду за період з 26.02.2011 року по 23.07.2011 року.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відповідач просить справу розглядати у відсутності його представника. Обґрунтування правових позицій відповідача викладені в поданих запереченнях на адміністративний позов Заперечуючи проти позову, відповідач покликається на те, що згідно ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розміри всіх доплат, пенсій та компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України. Законодавством не передбачено мінімального розміру пенсії, який слід застосовувати при нарахуванні пенсії по інвалідності на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач вважає, що розмір пенсії, призначений позивачу відповідає розмірам, встановленим постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р. та № 654 від 16.07.08 р. У запереченнях вказується на неможливість застосувати для визначення нижчої межі пенсії, передбаченої Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", той мінімальний розмір пенсії за віком, що визначений ст. 28 ч.1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, так як цей розмір застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Суддя, дослідивши та оцінивши подані сторонами докази у справі, прийшов до висновку про задоволення позову. При цьому суд встановив та врахував наступне.
З копії посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого Рівненською облдержадміністрацією, 07.05.1996 року, вбачається, що ОСОБА_1 , 1937 року народження є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Згідно довідки МСЕК № 126919 позивач є інвалідом ІІ групи, внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст.54 ч.1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, що діє у період з 11 липня 2010 року до моменту розгляду справи), пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Частиною 4 ст.54 вищезазначеного Закону визначено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, по Ш групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком .
Відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, що діє у період з 11 липня 2010 року до моменту розгляду справи), особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком, інвалідам Ш групи - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.8 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону. Посилання відповідача на постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р., № 530 від 28.05.08 р. та № 654 від 16.07.08 р. як на підставу визначення розміру основної та додаткової пенсії позивача є безпідставними, оскільки вказані постанови є підзаконними нормативно-правовими актами, і їх норми щодо регулювання розмірів основної та додаткової пенсії особам, які мають ІІ групу інвалідності, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи, суперечать вимогам ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст.8 КАС України застосуванню не підлягають
Суд визнає неспроможними заперечення представника відповідача в частині неможливості застосування розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного у ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для обчислення пенсій за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як іншими нормативно-правовими актами, в тому числі і спеціальним законом, розмір мінімальної пенсії за віком не визначено. При цьому, положення ч.3 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”не слід брати до уваги, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем права на підвищення пенсії відповідно до закону.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що базою для розрахунку мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат, є прожитковий мінімум. Отже, величиною мінімальної пенсії за віком, від якої має бути фактично вирахувано нижчу межу пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю таких осіб, є встановлений законом прожитковий мінімум.
Відповідач також не в повному розмірі виплачує позивачеві додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Відповідно до Закону №796-ХІІ, особам, віднесеним до категорії 1, щомісячна пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю повинна виплачуватися у розмірі -інвалідам ІІ групи - 75 %, інвалідам ІІІ групи -50% мінімальної пенсії за віком. Однак згідно п.7 ст.1 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 року № 3491 - VI, прикінцеві положення доповнені пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення зокрема положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, чкі постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячі з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Вищий Адміністративний Суд України надав роз'яснення від 22.07.2011 року, згідно з якими до набрання чинності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України, прийнятого на виконання вимог п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", застосуванню підлягають положення статей відповідних законів, в тому числі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС". Така постанова Кабінету Міністрів України №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011 року, набрала чинності 23.07.2011 року.
Отже, суд вбачає правові підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок позивачу основної пенсії як інваліду ІІ групизахворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 26.02.2011 року по 23.07.2011 року.
Враховуючи викладене, на підставі ст.ст.50, 54, 67, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, п.7 ст.1 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 року, постановою Кабінету Міністрів України №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011 року, керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 160-163 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії, зобов'язати зробити перерахунок та виплатити пенсію задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області, щодо нарахування та виплати йому пенсії та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов'язати нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену основну пенсію за період з 26.02.2011 року по 23.07.2011 року відповідно до ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як інваліду ІІ групиінвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою, - у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Рівненському районі нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію відповідно до ст.50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як інваліду ІІ групи інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою, - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком за період з 26.02.2011 року по 23.07.2011 року
В задоволенні решти позовних вимог позивачу відмовити.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Сидоренко С.М.