06 березня 2020 року
Київ
справа №826/1090/16
адміністративне провадження №Зв/9901/55/20
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Калашнікової О. В.,
перевіривши заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими, виключними обставинами ухвали Верховного Суду від 30 січня 2020 року у справі №826/2831/18 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання незаконними змін до штатного розпису на 2015 рік, введених у дію наказом Міністерства освіти і науки України від 19 жовтня 2015 року №403-а, визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, невиплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премій, відшкодування майнової та моральної шкоди, зобов'язання вчинити певні дії,
Ухвалою Верховного Суду від 30 січня 2020 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 вересня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання в частині незаконними змін до штатного розпису на 2015 рік, введених у дію наказом Міністерства освіти і науки України від 19 жовтня 2015 року №403-а, визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, невиплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премій, відшкодування майнової та моральної шкоди, зобов'язання вчинити певні дії.
04 березня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду із заявою про перегляд ухвали Верховного Суду від 30 січня 2020 року за нововиявленими, виключними обставинами.
Підстави перегляду судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами визначені у статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Частиною другою статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Частиною 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено підстави для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами:
1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане;
2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено судове рішення;
3) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні цієї справи судом.
Аналізуючи вище зазначені норми Кодексу адміністративного судочинства України суд прийшов до висновку, що законодавець розмежовує поняття нововиявлених та виключних обставин. Заявник же в своїй заяві просить переглянути ухвалу Верховного Суду від 30 січня 2020 року за нововиявленими, виключними обставинами, що суперечить нормам процесуального законодавства. Тобто, заявнику потрібно визначити за якими саме обставин потрібно переглянути ухвалу нововиявлених чи виключних.
Статтею 362 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами.
Статтею 364 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено вимоги до форми та змісту заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до пункту 5, пункту 6 частини другої статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України у заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами зазначаються нововиявлені або виключні обставини, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, дата їх відкриття або встановлення; посилання на докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин.
Суд зазначає, що необхідними ознаками існування нововиявлених обставин є одночасна наявність таких трьох умов: по-перше, їх існування на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, по-третє, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).
Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. Ці обставини мають бути належним чином засвідчені, тобто підтверджені належними і допустимими доказами.
Не може вважатися нововиявленою обставина, яка ґрунтується на переоцінці тих доказів, які вже оцінювалися судом у процесі розгляду справи.
Заявником не зазначено нововиявлених обставин, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, відсутні посилання на докази, що підтверджують наявність нововиявлених обставин.
Згідно із пунктом 1 частини другої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 364 КАС України у заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами зазначаються нововиявлені або виключні обставини, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, дата їх відкриття або встановлення.
До заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
За таких обставин, заява ОСОБА_1 про перегляд ухвали Верховного Суду від 30 січня 2020 року у справі №826/2831/18 за нововиявленими, виключними обставинами підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків шляхом приведення її тексту у відповідність до вищенаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України та долучення до заяви доказів, що підтверджують наявність нововиявлених обставин.
Керуючись статтями 169, 361, 364, 366 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Заяву ОСОБА_1 про перегляд ухвали Верховного Суду від 30 січня 2020 року у справі №826/2831/18 за нововиявленими, виключними обставинами - залишити без руху.
2. Надати строк для усунення недоліків - протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не оскаржується.
...............................
О.В. Калашнікова,
Суддя Верховного Суду