Рішення від 05.03.2020 по справі 520/14040/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2020 р. № 520/14040/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов та додані до нього документи Комунального некомерційного підприємства "Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова" Харківської міської ради до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне некомерційне підприємство "Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова" Харківської міської ради звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області №0070945606 від 24 жовтня 2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відносно Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради;

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової служби України від 10.12.2019 року №12473/6/99-00-08-06-01, про результати розгляду скарги на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 24.10.2019 №0070945606 ГУ ДПС у Харківській області відносно Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради.

Обґрунтовуючи позовну заяву, позивач зазначив, що сплата зобов'язань на неправильний рахунок не може бути підставою для прийняття спірного рішення, оскільки в подальшому кошти спрямовані за належністю. Вважає, що такі обставини не свідчать про порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску й не можуть бути підставою для застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2020 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідач 31.01.2020 надав відзив на позовну заяву та зазначив, що порушено абз.1 п. 8 Закону №2464-VI, а саме: несвоєчасно сплачено суму єдиного соціального внеску, нарахованого за період з 21.06.2019 по 14.08.2019, що стало підставою для застосування штрафних санкцій та пені.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно з п.10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» є лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я, яке здійснює некомерційну господарську діяльність, основною метою якої є спрямованість на досягнення соціальних результатів без мети одержання прибутку.

Позивачем за період з 21.06.2019 по 14.08.2019 сплачено відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI єдиний соціальний внесок, що підтверджується наступними платіжними дорученнями: п/д № 209 від 30.05.2019 на суму 2058 грн. 89 коп., п/д № 34 від 27.06.2019 на суму 11855 грн. 52 грн., п/д 623 від 14.05.2019 на суму 366457 грн. 00 коп., п/д № 624 від 14.05.2019 на суму 5903 грн. 00 коп., п/д № 728 від 29.05.2019 на суму 1102304 грн. 44 коп., п/д № 729 від 29.05.2019 на суму 20771 грн. 05 коп., п/д № 838 від 13.06.2019 на суму 391682 грн. 00 коп., п/д № 839 від 13.06.2019 на суму 6112 грн. 00 коп., п/д 941 від 26.06.2019 на суму 1222275 грн. 39 коп., п/д № 942 від 26.06.2019 на суму 22868 грн. 22 коп., п/д № 999 від 12.07.2019 на суму 382445 грн. 00 коп., п/д № 1000 від 12.07.2019 на суму 5850 грн. 00 коп., п/д № 1159 від 29.07.2019 на суму 1167007 грн. 96 коп., п/д №1160 від 29.07.2019 на суму 28744 грн. 53 коп.

В платіжних дорученнях було зазначено призначення платежів - ЄСВ. Проте, вказані кошти були перераховані помилково на інший рахунок. Через деякий час скаржник самостійно виявив помилку та здійснив повернення вказаних сум ЄСВ шляхом перерахування коштів на відповідний рахунок.

30.10.2019 Комунальним некомерційним підприємством «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради було отримано рішення ГУ ДПС у Харківській області № 0070945606 про застосування до лікарні штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ, призначено до сплати штраф у розмірі 630 007 грн. 19 коп. та пеню у розмірі 102 471 грн. 00 коп., загальна сума штрафу та пені становить 732 478 грн. 19 коп.

Комунальне некомерційне підприємство «Міськаклінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І.Мещанінова» Харківської міської ради не погодилася з зазначеними санкціями та 07.11.2019 направила до Державної фіскальної служби України скаргу про перегляд (скасування) рішення контролюючого органу в порядку положень статті 56 Податкового кодексу України, на рішення № 0070945606 Головного управління ДПС у Харківській області від 24 жовтня 2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в зв'язку з тим, що підстав для застосування фінансових санкцій у ГУ ДПС у Харківській області не було, оскільки лікарнею вчасно і в повній мірі сплачено кошти єдиного соціального внеску, при перерахуванні ЄСВ виникла помилка, яка була усунена за ініціативою скаржника. Скаргу лікарні було отримано 11.11.2019, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

13.12.2019 Підприємством від Державної податкової служби України було отримане Рішення про результати розгляду скарги від 10.12.2019 року № 12473/6/99-00-08-06-01, яким скаргу підприємства залишено без задоволення (копія додається).

Вважаючи рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені протиправним, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI (далі по тексту - Закон №2454-VI).

Частиною 2 статті 6 Закону №2464-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку (частина 7 статті 9 Закону №2464-VI).

У відповідності до частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11 статті 9 Закону №2464-VI).

Бюджетним кодексом України від 8 липня 2010 року № 2456-VI визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Статтею 45 Бюджетного кодексу України визначено, що податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 12 лютого 2016 року №54 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 березня 2016 року за №330/28460) (далі - Положення), у відповідності до пункту 1 розділу II якого (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) ДФС та її територіальні органи відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу страхових коштів.

Пунктом 4.7 Положення визначено, що Довідник адміністративно-територіальних одиниць України (додаток 8) в електронному вигляді надається Казначейством України Міндоходів. У разі виникнення змін у довіднику адміністративно-територіальних одиниць України Казначейство України протягом двох тижнів надає Міндоходів оновлений файл довідника адміністративно-територіальних одиниць України.

Міндоходів надає Казначейству України інформацію про перелік органів Міндоходів (код, найменування, розташування (адреса), код за ЄДРПОУ) та в яких органах Казначейства вони будуть обслуговуватись.

У разі виникнення змін у складі та/або розташуванні територіальних органів Міндоходів протягом трьох робочих днів з дня виникнення зазначених змін Міндоходів надає відповідну інформацію Казначейству України.

Водночас суд зазначає, що у відповідності до частини 6 статті 9 Закону №2464-VI для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

За змістом пунктів 1-3 розділу III Положення страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім'я територіальних органів ДФС в управліннях (відділеннях) Казначейства й на кінець операційного дня перераховуються Головними управліннями Казначейства на відповідні рахунки 3719 головних управлінь ДФС з подальшим перерахуванням на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім'я ДФС в Казначействі.

Страхові кошти, акумульовані на рахунках 3719 ДФС, об 11 год. 00 хв. наступного операційного дня розподіляються автоматично за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до визначених Законом пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням - на рахунки, відкриті в Казначействі за балансовим рахунком 3717 «Рахунки державних позабюджетних фондів» на ім'я фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Як визначено пунктом 1 частини 10 статті 9 Закону №2464-VI, днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Крім цього пунктом 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 5 квітня 2001 року №2346-III визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.

Суд встановив, у період з 21.06.2019 по 14.08.2019, що підтверджується платіжними дорученнями п/д № 209 від 30.05.2019 на суму 2058 грн. 89 коп., п/д № 34 від 27.06.2019 на суму 11855 грн. 52 грн., п/д 623 від 14.05.2019 на суму 366457 грн. 00 коп., п/д № 624 від 14.05.2019 на суму 5903 грн. 00 коп., п/д № 728 від 29.05.2019 на суму 1102304 грн. 44 коп., п/д № 729 від 29.05.2019 на суму 20771 грн. 05 коп., п/д № 838 від 13.06.2019 на суму 391682 грн. 00 коп., п/д № 839 від 13.06.2019 на суму 6112 грн. 00 коп., п/д 941 від 26.06.2019 на суму 1222275 грн. 39 коп., п/д № 942 від 26.06.2019 на суму 22868 грн. 22 коп., п/д № 999 від 12.07.2019 на суму 382445 грн. 00 коп., п/д № 1000 від 12.07.2019 на суму 5850 грн. 00 коп., п/д № 1159 від 29.07.2019 на суму 1167007 грн. 96 коп., п/д №1160 від 29.07.2019 на суму 28744 грн. 53 коп., у строк, передбачений частиною 8 статті 9 Закону №2464-VI, позивачем здійснено оплату сум єдиного соціального внеску, проте помилково у платіжних дорученнях зазначено рахунок № НОМЕР_1 , відкритий ГУ ДФС у Харк. обл./Харк. обл. Шевченк. р-н замість необхідного рахунку № НОМЕР_2 , відкритого ГУ ДФС у Харк. обл/м.Харків Шевчен. р-н. Невірне зазначення рахунків пов'язане із тотожністю назв районів у м. Харкові та Харківської області.

05 серпня 2019 лікарнею відправлено заяву до Салтівського управління Шевченківського району з платіжними дорученнями щодо перерахування грошових коштів по ЄСВ на вірний рахунок, тобто на номер рахунку № НОМЕР_2 , відкритий у ГУ ДФС у Харківській обл./м.Харків Шевчен. р-н.

15.08.2019 всі суми по ЄСВ були повернуті в повному обсязі на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий ГУ ДФС у Харківській обл./м. Харків Шевчен. р-н.

Фактично платником було сплачено ЄСВ в повному обсязі в розмірі 4736335,00 грн.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд встановив, що допущена лікарнею помилка не свідчить про несплату необхідної суми єдиного соціального внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому у будь-якому разі підлягали перерахуванню на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім'я ДФС в казначействі. До того ж, згодом така помилка самостійно виявлена платником, який вжив відповідні заходи щодо спрямування коштів за належністю.

Також Верховний Суд неодноразово вказував, що допущення помилки під час перерахування платником суми грошового зобов'язання з єдиного соціального внеску у строк, встановлений Законом №2464-VI, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова, а тому не може слугувати підставою для притягнення платника та його посадових осіб до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.

Аналогічна правова позиція висловлювалась Верховних Судом у постанові від 24 жовтня 2018 року у справі №760/6097/16-а (2а/760/590/16).

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області №0070945606 від 24 жовтня 2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відносно Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради.

Надаючи правову оцінку іншим доводам позовної заяви суд зазначає, що відповідачем не порушено строки розгляду скарги на рішення від 24.10.2019 №0070945606, оскільки Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI встановлено тридцятиденний строк для розгляду скарги платника єдиного внеску.

Враховуючи викладене, позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової служби України від 10.12.2019 №12473/6/99-00-08-06-01, про результати розгляду скарги на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 24.10.2019 №0070945606 ГУ ДПС у Харківській області відносно Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради не підлягає задоволенню.

Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Комунального некомерційного підприємства "Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова" Харківської міської ради (пров. Балакірєва, буд. 3 А, м. Харків, 61103, код ЄДРПОУ 02003557) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про скасування рішень - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області №0070945606 від 24 жовтня 2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відносно Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області судовий збір у розмірі 10987 (десять тисяч дев'ятсот вісімдесят сім) грн. 17 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Тітов