Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
04 березня 2020 р. № 520/574/20
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області (просп. Гвардійський, буд. 30,м. Сєвєродонецьк,Сєверодонецьк, місто, Луганська область,93404, код ЄДРПОУ41457820) , Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (м. Харків, м-н Конституції, 1, Палац Праці, 3 підїзд, 4 поверх, код ЄДРПОУ: 41313928) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:
- визнати бездіяльними Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області та управління виконавчої дирекції Фонду соціального с рахування в Харківській області у зв'язку з невиплатою щомісячних страхових виплат ОСОБА_2 за періоди: за 2014 рік - 6103.70 гривень з липня по листопад, та перерахунок 40644, 25 грн. - управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області області, всього 46747.95 грн. за грудень 2014 року по 1 квітня 2015 року , з 01.06. 2015 р по 31.12.15 р. - 14488,98 грн., з 1 січня 2016 року по 31.12.2016 року 15806.16 грн.- управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Харківській області. всього -30745,23грн.
- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області виплатити щомісячні страхові виплати, які невиплачені ОСОБА_2 , моєму чоловікові, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом, за періоди: за 2014 рік - 6103.70 гривень з липня по листопад та перерахунок 40644, 25 грн. всього 46747.95 грн.
- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області виплатити щомісячні страхові виплати в порядку спадкування після померлого ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період - за грудень 2014 року по 1 квітня 2015 року, з 01.06.2015 р. по 31.12.15р. -14488,98 грн., з 1 січня 2016 року по 31.12.2016 року 15806.16 грн., 450 грн., а всього 30745.23 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у виплаті щомісячних страхових виплат недоотриманих чоловіком позивача, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області /надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що за даними реєстру потерпілих від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, заборгованість Фонду соціального страхування України по нарахованим та невиплаченим ОСОБА_2 страховим коштам складає 6103,70 грн. за період липень-листопад 2014 року.
Відповідач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, надав до суду відзив на адміністраивний позов, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що виплати за спірні періоди не нараховувались, позивач за їх нарахуванням після припинення не звертався, а відтак відсутні підстави для задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Позивач, ОСОБА_1 , є дружиною померлого ОСОБА_2 .
Як вбачається з матеріалів справи позивач отримала право на спадщину, а саме страхові виплати нараховані але не виплачені в сумі 6103,70 грн. а також оплату по перерахунку страхової виплати в сумі 450,09 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, чоловік позивача, ОСОБА_2 (чоловік позивача) перемістився до АДРЕСА_2 з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції де мешкав за адресою: АДРЕСА_3 . Факт переміщення ОСОБА_2 , як внутрішньо переміщеної особи було підтверджено довідкою від
25.11.2014 № НОМЕР_2 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
14.05.2015 року ОСОБА_2 , як особа переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, звернувся до Відповідача з заявою про тимчасове продовження раніше призначеної страхової виплати.
На підставі наданих всіх необхідних Позивачем документів, Фондом 08.06.2015 року прийнято постанову № 2016/4492/4492/22 про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати, у зв'язку з тимчасовим місцем проживання (Копія постанови від 08.06.2015 № 2016/4492/4492/22 додається). Щомісячні страхові виплати нараховані за травень 2015 року, тобто з моменту звернення потерпілого, (п.5 розділу III Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11 грудня 2014 року № 20 (надалі - Порядок № 20) )
Саме з цього моменту у відповідача 2 виникли правові відносини з ОСОБА_2
З 25.05.2015 року страхові виплати ОСОБА_2 припинені у зв'язку з закінченням терміну дії довідки про взяття на облік. (Копія постанови від 08.06.2015 № 2016/4492/4492/23).
Слід зазначити, що потерпілому за життя було нараховано, але не виплачено доплату по перерахунку страхової виплати в сумі 450,09 грн.
Потерпілий не скористався порядком реалізації своїх прав, до органів Фонду на підконтрольній українській владі території після 25.05.2015 року не звернувся, будь-якої інформації не запитував, доказів переміщення з окупованої території не надавав, відсутні й правові підстави для нарахування йому страхових виплат за період з 01.06.2015 року по день смерті. Сума страхових виплат за період з 01.12.2014 по 01.04.2015 та за період з 01.06.2015 по 26.012.2016 року не була нарахована на момент смерті потерпілого.
Матеріали справи не містять доказів виплати такої заборгованості.
Відповідно до ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Відповідно до ст. 41 зазначеного Закону у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті. Такими непрацездатними особами є, серед іншого особи, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо вони не працюють.
Як вбачається з матеріалів справи позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2 є особою, що досягла пенсійного віку передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відтак має право на отримання щомісячних страхових виплат після смерті потерпілого - свого чоловіка.
Стосовно питання наявності підстав для нарахування спірних виплат, суд зазначає наступне.
З 22.11.2014 набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зокрема, відповідно до статті 7 Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою.
Як вбачається з матеріалів справи у період до постановки на облік до органів Фонду на підконтрольній українській владі території, ОСОБА_2 перебував на обліку за місцем постійного проживання у Луганській області у відділенні виконавчої дирекції ФСС в Перевальському районі.
Вказане відділення підпорядковувалося Управлінню виконавчої дирекції ФСС в Луганській області.
Як вбачається з відповіді та відзиву відповідача, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області, Так, 09.01.2018 року до Управління надійшов адвокатський запит адвоката Маслової Г.В. від 05.12.2018 рок) №120 про надання інформації щодо недоотриманої суми страхових виплат потерпілим ОСОБА_2 , в якому була невірно зазначена дата смерті потерпілого - 23.06,2017, замість 26.12.2016. У зв'язку з чим, Управлінням була надана відповідь (лист № 148/03-3 від 12.01.2018) із зазначенням невірної суми страхових коштів у розмірі 40 644,25 грн. З урахуванням вірної дати смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , потерпілому ОСОБА_2 , у разі його знаходження на обліку в Управлінні, за умовами Порядку №20, необхідно було б донарахувати суму страхових виплат у розмірі 3 1215,10 гри. за періоди з 01.12.2014 по 30.04.2015 та з 25.05.2015 по 26.12.2016 (дата смерті), а не 40 644,25грн.
З урахуванням того факту, що ОСОБА_2 припинення виплати страхових виплат 01.12.2014 по 30.04.2015 відбувалося без наявних на те підстав, відтак такі виплати повинні були нараховуватися та виплачуватися, суд дійшов висновку, про наявність обов'язку у Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області виплатити щомісячні страхові виплати, які невиплачені ОСОБА_2 , моєму чоловікові, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом, за періоди: за 2014 рік - 6103.70 гривень з липня по листопад та зробити нарахування виплат 01.12.2014 по 30.04.2015 року.
Стосовно дії довідки ОСОБА_2 , суд зазначає наступне.
18 березня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 року № 79 (далі - постанова № 79), якою, зокрема, внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» (далі - Постанова № 509) щодо вимог до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Так, змінами до постанови № 509 визначено, що під час видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі - довідка) посадова особа уповноваженого органу інформує особу, яка переміщується, про обов'язок повідомити протягом 10 днів відповідному територіальному підрозділу ДМС про фактичне місце проживання, а також про зміну фактичного місця проживання або повернення до покинутого місця проживання.
Територіальний підрозділ ДМС у триденний строк після повідомлення особою, яка переміщується, про фактичне місце проживання проводить перевірку наведених у довідці відповідних відомостей, проставляє у разі підтвердження таких відомостей на зворотному боці довідки відмітку про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, та щодня подає в електронній формі уповноваженому органові відповідну інформацію. Довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки.
Окрім того, постановою № 79 встановлено обов'язок територіальних підрозділів ДМС провести у двомісячний строк із залученням працівників територіальних органів і підрозділів Міністерства внутрішніх справ, представників інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, перевірку наведених у направлених їм переліках відомостей про фактичне місце проживання осіб та у разі підтвердження таких відомостей проставляють на зворотному боці довідки відмітку про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці.
Враховуючи вищевикладене, довідка, яка була видана після 18.03.2015 року не є дійсною без поставлення на її зворотному боці відмітки про реєстрацію місця проживання особи у відповідності до Постанови №509, довідка, яка була видана до 18.03.2015 року є дійсною незалежно від наявності на зворотному боці відповідної відмітки про реєстрацію місця проживання до 18.05.2015 року. Після 18.05.2015 року довідка є дійсною за умови поставлення на її зворотному боці відмітки про реєстрацію місця проживання особи у відповідності до Постанови №79.
Відповідачем не надано до матеріалів справи доказів скасування дії довідки ОСОБА_2 у встановленому законом порядку.
В той же час, довідка отримана ним 25.11.2014 року, а відтак дійсна безстроково без поставлення штампу ДМС.
З огляду на вищевикладене, припинення відповідачем, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахування та виплати страхових виплат ОСОБА_2 є протиправним, а відтак такі виплати повинні були бути нараховані по день смерті ОСОБА_2 .
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для покладення на відповідача, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області обов'язку щодо нарахування сум страхових виплат за період з 01.06. 2015 р по 26.12.16 року та виплати суми доплати у розмірі 450 грн.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п. 10 ст. 47 Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” належні суми страхових виплат, що з вини Фонду не були своєчасно виплачені особам, які мають на них право, у разі смерті цих осіб виплачуються членам їхніх сімей, а в разі їх відсутності - включаються до складу спадщини.
Відтак, з урахуванням встановлення вини управлінь Фонду щодо своєчасності виплати належних суми страхових виплат, суд зазначає, що виплата таких сум після їх нарахування проводиться членам сім'ї померлого, до яких відноситься позивач.
Факт правонаступництва позивача підтверджено в ході судового розгляду.
Суд критично ставиться до посилань відповідача на положення Постанови КМУ від 25.04.2018 року № 335, відповідно до яких суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплат, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Станом на день винесення рішення такого порядку Кабінетом Міністрів України не визначено та не встановлено.
Європейський Суд з прав людини у рішенні від 24.04.2015 за заявою N 38667/06 у справі "Будченко проти України" наголосив, що відсутність механізму реалізації законодавчого положення становить втручання у право заявника за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (пункт 39).
Суд нагадує, що якщо у Договірній державі є чинне законодавство, яким виплату коштів передбачено як право на соціальні виплати (обумовлені чи не обумовлені попередньою сплатою внесків), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, відносно осіб, які відповідають її вимогам (див. ухвалу щодо прийнятності у справі “Стек та інші проти Сполученого Королівства” (Stec and Others v. the United Kingdom), n. 54, заяви №№ 65731/01 та 65900/01, ЄСПЛ 2005-Х) (п. 36).
В рішенні від "Клаус і Юрій Кіладзе проти Грузії" Європейський суд з прав людини зазначив, що "Суд зазначає, що в цій справі саме відсутність прийняття необхідних текстів законів для визначення розміру та порядку виплати компенсацій моральної шкоди перешкоджає ефективному здійсненню права, гарантованого ст. 1 Протоколу № 1. Таким чином, спірне положення відноситься до першої фразі першого п.а ст . 1 Протоколу № 1, яка, в цілому, визначає принцип поваги права власності ( ОСОБА_3 (Broniowski), вищезгадане рішення, § 136) (п. 71).
За таких обставин, відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку виплати заборгованості за минулий період не може бути підставою для невиплати суми такої заборгованості з соціальних виплат, гарантованих Конституцією та Законами України.
З урахуванням того, що судом вирішено покласти обов'язок на відповідачів щодо нарахування сум страхових виплат за відповідні періоди, та з урахуванням відсутності у суду повноважень щодо нарахування таких виплат, суд не вбачає підстав для задоволення вимог у числових значеннях, оскільки такі суми не було нараховано відповідачем, окрім тих, що визначені свідоцтвом про спадщину.
Проте, суд дійшов висновку про покладення обов'язку на відповідачів здійснити виплату таких відповідних сум страхових виплат за спірні періоди після їх нарахувань.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 139, 243-246, 255-257, 263, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області, що полягає у ненарахуванні щомісячних страхових виплат ОСОБА_2 за період з грудня 2014 року по 1 квітня 2015 року, та невиплати відповідних за період з грудня 2014 року по 1 квітня 2015 року та за 2014 рік - 6103.70 гривень з липня по листопад.
Визнати бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, що полягає у ненарахуванні щомісячних страхових виплат ОСОБА_2 за період з 01.06. 2015 р по 26.12.16 р., та не виплаті вказаних сум за період з 01.06. 2015 р по 26.12.16 р., а також доплати в розмірі 450 грн.
Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячні страхові виплати, які невиплачені ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з грудня 2014 року по 1 квітня 2015 року та за 2014 рік - 6103.70 гривень (шість тисяч сто три гривні 70 копійок) з липня по листопад
Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячні страхові виплати, які невиплачені ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.06. 2015 р по 26.12.16 р., а також суму доплати в розмірі 450 грн. (чотириста п'ятдесят гривень). В задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області (просп. Гвардійський, буд. 30,м. Сєвєродонецьк,Сєверодонецьк, місто, Луганська область,93404, код ЄДРПОУ:41457820) до Державного бюджету України (Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030106) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що підлягав сплаті при поданні позову в загальному розмірі 800 грн. (вісімсот гривень).
Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (м. Харків, м-н Конституції, 1, Палац Праці, 3 підїзд, 4 поверх, код ЄДРПОУ: 41313928) до Державного бюджету України (Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030106) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що підлягав сплаті при поданні позову в загальному розмірі 800 грн. (вісімсот гривень)
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.