Постанова від 06.03.2020 по справі 509/1082/20

Справа № 509/1082/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2020 року. Овідіопольський райсуд Одеської області у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Овідіополь Одеської області клопотання прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження за № 12019160480003296 від 14.09.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185 та ст. 356 КК України,

ВСТАНОВИВ:

На протязі вересня-жовтня 2019 року неодноразово надходили звернення гр. ОСОБА_4 , щодо вчинення громадянами ОСОБА_5 , Буксеєвою та ОСОБА_6 протиправних дій, пов'язаних із заволодінням майном ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у серпні 2017 року та вчинення ними самоправних дій пов'язаних із самовільною забудовою земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 (за межами населених пунктів), кадастровий номер 5123755800:01:001:0045, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення - для будівництва та подальшої експлуатації житлово-виробничого комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для обслуговування територіальної громади Овідіопольського району, яка на теперішній час на праві приватної власності належить ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 .

13.02.2020 року на підставі ухвали слідчого судді Овідіопольського районного суду Одеської області ОСОБА_1 від 30.01.2020 року здійснено тимчасовий доступ до оригіналів дозволів на будівельні роботи серії ОД № 112182761587 на будівництво багатоповерхового житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 та серії ОД № 112182761579 на будівництво багатоповерхово житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 та оригіналів усіх документів, які стали підставою к його видачі, у томи числі проектної документації на будівництво та заяви замовника будівництва з усіма додатками до неї згідно п. 28 Постанови Кабінету міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт».

18.2.2020 року на підставі ухвали слідчого судді Овідіопольського районного суду Одеської області ОСОБА_7 від 13.02.2020 року здійснено тимчасовий доступ до оригіналів повідомлення про зміну даних в дозволі на будівельні роботи серії ОД № 122193032420 на будівництво житлового комплексу “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” за адресою: АДРЕСА_1 та сертифіката серії ОД № 162193392182 за грудень 2019 року на будівництво житлового комплексу “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” за адресою: АДРЕСА_1 , замовник будівництва ТОВ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” код ЄДРПОУ НОМЕР_2 та оригіналів усіх документів, які стали підставою к їх видачі згідно Постанови Кабінету міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», якою затверджено «Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів»;

Вивченням вказаних документів було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 було підготовлено та видано на замовлення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »:

-Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 234 від 15.03.2018 року, які затверджені наказом № 19 від 15.03.2018 року на будівництво багатоповерхового житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 ;

-Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 230 від 06.03.2018 року, які затверджені наказом № 18 від 06.03.2018 року на будівництво багатоповерхового житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 ;

Вказані містобудівні умови та обмеження видані на земельну ділянку загальною площею 1,5 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (за межами населених пунктів), кадастровий номер 5123755800:01:001:0045, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення - для будівництва та подальшої експлуатації житлово-виробничого комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для обслуговування територіальної громади Овідіопольського району, що підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру.

Так, чинним містобудівним законодавством не передбачено отримання містобудівних умов та обмежень на забудови частини земельної ділянки, на окрему чергу або пусковий комплекс.

Таким чином, факт видачі на одну земельну ділянку двох комплектів містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки не відповідає вимогам чинного містобудівного законодавства.

Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, ст. 3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним Кодексом України, Земельним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами, отже зазначені нормативно-правові акти відносяться до містобудівного законодавства.

Конституцією України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, ст. 13 передбачено, що кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Земельним кодексом України передбачені обов'язки для землекористувачів земельних ділянок, а саме п. а, ч. 1, ст. 91 вказує, що власники земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання їх за цільовим призначенням.

Цивільним кодексом України, а саме ч. 3, ст. 375 ЦКУ встановлено, що право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням, ч. 1, ст. 376 ЦКУ передбачено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Главою 13 Земельного кодексу України не передбачено можливість використання земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення - для будівництва багатоповерхових житлових будинків, тобто намір забудови, який зазначено у вищезазначених містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельних ділянок - не відповідає чинному містобудівному законодавству України.

Таким чином вказані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не відповідають чинному містобудівному законодавству України, державним будівельним нормам, стандартам та правилам, та підлягають скасуванню.

У подальшому вивченням проектної документації на будівництво виконаної ФОП ОСОБА_8 , було встановлено, що фактично житлові будинки АДРЕСА_2 та АДРЕСА_2 , знаходяться в межа санітарно-захисної зони наземної автостоянки.

Пунктом 7.50 та таблицею 7.5 ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» передбачено, що відстань від наземної автостоянки з кількістю машино-місць 101-300 до житлового будинку повинна бути не меншою за 50 метрів.

Вивченням проектної документації на будівництво було встановлено, що вказані житлові будинки знаходяться на відстані від 20 до 25 метрів від наземної автостоянки, що являється грубим порушенням вимог чинного містобудівного законодавства України.

Статтею 114 Земельного кодексу України передбачено, що Санітарно-захисні зони створюються навколо об'єктів, які є джерелами виділення шкідливих речовин, запахів, підвищених рівнів шуму, вібрації, ультразвукових і електромагнітних хвиль, електронних полів, іонізуючих випромінювань тощо, з метою відокремлення таких об'єктів від територій житлової забудови. У межах санітарно-захисних зон забороняється будівництво житлових об'єктів, об'єктів соціальної інфраструктури та інших об'єктів, пов'язаних з постійним перебуванням людей.

Таким чино вбачається, що об'єкт будівництва, проектна документація на будівництво, комплексна експертиза проекту будівництва, дозвіл на будівельні роботи не відповідає вимогам чинного містобудівного законодавства України.

Також було встановлено, що посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснювалось будівництво житлового комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі дозволу на будівельні роботи, виданого ІНФОРМАЦІЯ_5 № 28 від 04.06.2007 року, дія вказаного дозволу була подовжена до 31 грудня 2009 року.

Згідно п. 8 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що дозволи на виконання будівельних робіт, отримані до набрання чинності цим Законом, є чинними до завершення будівництва об'єкта.

Однак дія вказаного дозволу закінчилась до прийняття Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Таким чином вбачається, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснили самовільні роботи по добудові житлового комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 .

У подальшому ІНФОРМАЦІЯ_6 зареєстровано сертифікат серії ОД № 162193392182, яким посвідчено відповідність закінченого об'єктом будівництва проектній документації.

Таким чином будівельні роботи проводились та приймались в експлуатацію на підставі дозвільних документів, які видавались посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 .

02.03.2020 на підставі відповідної постанови призначено судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_7 .

На теперішній час в ході досудового розслідування виникла необхідність у отриманні додаткових матеріалів та документів, для проведення судової почеркознавчої експертизи, а саме оригіналів документів із зразками підписів головних спеціалістів будівельного нагляду відділу по роботі з дозвільними документами ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_9 та ОСОБА_10 за період часу з 01.01.2017 року по теперішній час у кількості 25 одиниць по кожній особі, вилучення яких не заважало би діяльності установи.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи,

що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ у ІНФОРМАЦІЯ_8 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 та територіальному органі - структурному підрозділі апарату ІНФОРМАЦІЯ_9 ІНФОРМАЦІЯ_6 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , який розташований за адресою: АДРЕСА_4 , до оригіналів документів із зразками підписів головних спеціалістів будівельного нагляду відділу по роботі з дозвільними документами ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_9 та ОСОБА_10 за період часу з 01.01.2017 року по теперішній час у кількості 25 одиниць по кожній особі, вилучення яких не заважало би діяльності установи.

На підставі наведеного, з метою виявлення відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення та їх фіксації, для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, з метою проведення подальших необхідних слідчих дій та призначення ряду експертиз, в тому числі і почеркознавчої експертизи, виникла необхідність у отриманні саме оригіналів вищезазначених документів.

Враховуючи, що оригінали зазначених документів знаходяться у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_8 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 та територіальному органі - структурному підрозділі апарату ІНФОРМАЦІЯ_9 ІНФОРМАЦІЯ_6 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , який розташований за адресою: АДРЕСА_4 , приймаючи до уваги те, що зазначені документи мають важливе значення для встановлення істини у справі, необхідно надати тимчасовий доступ до оригіналів вищевказаних документів із можливістю їх вилучення, що має значення для справи.

З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику особи, у володінні якої знаходиться дана інформація на підставі вимог ч. 2 ст. 163 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно ч. 2 ст. 159 КПК України передбачено здійснення тимчасового доступу до речей і документів на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Враховуючи викладене, вважаю клопотання таким, що підлягає задоволенню.

Відомості в зазначеній вище документації можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, та з метою у послідуючому необхідні для проведення судових почеркознавчих та будівельно - технічних експертиз. Обставини, які передбачаються довести за допомогою цієї інформації, іншими способами довести неможливо.

Відповідно до положень ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159-164 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора - задовольнити.

Зобов'язати керівництво ІНФОРМАЦІЯ_8 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 та територіальному органі - структурному підрозділі апарату ІНФОРМАЦІЯ_9 ІНФОРМАЦІЯ_6 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , який розташований за адресою: АДРЕСА_4 надати прокурору Іллічівської місцевої прокуратури ОСОБА_3 або старшому оперуповноваженому Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітану поліції ОСОБА_11 за його дорученням дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів із зразками підписів головних спеціалістів будівельного нагляду відділу по роботі з дозвільними документами ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_9 та ОСОБА_10 за період часу з 01.01.2017 року по теперішній час у кількості 25 одиниць по кожній особі, вилучення яких не заважало би діяльності установи із можливістю вилучення оригіналів зазначених документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 та територіальному органі - структурному підрозділі апарату ІНФОРМАЦІЯ_9 ІНФОРМАЦІЯ_6 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , який розташований за адресою: АДРЕСА_4 .

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.

Строк дії ухвали до 05.04.2020 року.

Копію ухвали направити зацікавленим особам.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1