Ухвала від 06.03.2020 по справі 520/12760/18

Справа № 520/12760/18

Провадження № 1-кс/947/2088/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.03.2020 року

Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі с/з ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання процесуального керівника - прокурора Одеської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають охоронювану законом таємницю, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018160000000245 від 14.03.2018 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.212, ч.1 ст.255, ч.4 ст.190, ч.1 ст.366, ч.1 ст.364 КК України -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з клопотання прокурора, Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018160000000245 від 14.03.2018 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 364 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному проваджені здійснюється прокуратурою Одеської області.

В ході здійснення досудового розслідування встановлено, що у 2011 році організовано злочинну організацію з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, зокрема умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, направлену на ввезення нафтопродуктів на територію України під приводом подальшого вивезення за межі митної території на адресу компаній нерезидентів відповідно до договорів, які в дійсності реалізовувались в межах держави без сплати належних податків, зборів та платежів.

Створена злочинна організація здійснювала свою діяльність, пов'язану з реалізацією на території України не розмитнених нафтопродуктів. При цьому, на початку своєї діяльності, членами злочинної організації використовувалась схема так званого перерваного транзиту, за якою, на митну територію України ввозились нафтопродукти від імені підконтрольної компанії - нерезидента, які розміщувались на орендованих нафтобазах, розташованих у різних регіонах, з максимальною зручністю для реалізації нафтопродуктів в реальній сектор економіки. Далі, документально оформлювалось фіктивне перевезення нафтопродуктів автомобільним транспортом до морських портів та вивезення їх морським транспортом за межі митної території України нафтоналивними суднами, хоча в дійсності, нафтопродукти залишались на території України та реалізовувались вітчизняним підприємствам від імені підконтрольних злочинній організації підприємств - резидентів без сплати до державного бюджету необхідних податків, зборів та платежів.

Для забезпечення реалізації злочинної схеми з ухилення від сплати податків, яка була метою створення злочинної організації, учасники вказаної організації придбали судна «Atlantic Carrier», « ІНФОРМАЦІЯ_1 », « ІНФОРМАЦІЯ_2 », « ІНФОРМАЦІЯ_3 », « ІНФОРМАЦІЯ_4 », а також несамохідні баржі « ІНФОРМАЦІЯ_5 », « ІНФОРМАЦІЯ_6 », « ІНФОРМАЦІЯ_7 », та, у період з 2012 року по 2013 рік, шляхом виготовлення завідомо недостовірних документів, а саме: прийомних актів, розхідних відомостей, доручень на навантаження неіснуючих нафтопродуктів на вказані судна, та інших необхідних документів, оформлювали фіктивний випуск нафтопродуктів за межі митної території України на адресу заздалегідь створених фіктивних компаній-нерезидентів.

Також, з метою реалізації свого злочинного наміру, направленого на ухилення від сплати належних податків, зборів та платежів, учасниками злочинної організації створено фіктивне підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».

Так, встановлено, що, зокрема, в період з 23.03.2012 по 05.06.2013 підприємствами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », документально оформлювалась неіснуюча доставка нафтопродуктів автомобільним транспортом ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » з митного складу за адресою: АДРЕСА_1 , до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_2 .

У подальшому, з метою прикриття своєї незаконної діяльності, виготовлені завідомо недостовірні документи з приводу навантаження з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » на судна неіснуючих нафтопродуктів, для подальшої відправки вантажоодержувачу за межі митної території України - підприємству-нерезиденту « ІНФОРМАЦІЯ_12 », що підтверджується наявними у матеріалах кримінального провадження міжнародними товарно-транспортними накладними.

У вищезазначеній схемі злочинної діяльності задіяні службові особи приватних підприємств, посадові особи державних органів, у тому числі й співробітники митниці, капітани суден та інших органів.

Так, відповідно до листа ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № 02 від 15.01.2020, останні повідомили, що надати інформацію стосовно прийняття та відвантаження на судна нафтопродуктів у період з 01.01.2012 по 05.06.2013, зазначенням кількості таких нафтопродуктів, відправника, одержувача, перевізника, а також відповідальних осіб за прийняття та завантаження на судна нафтопродуктів з числа працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », в частині кількості нафтопродуктів, відправника, одержувача, перевізника, не виявляється за можливе, у зв'язку із тим, що 12.10.2015 слідчим управлінням фінансових розслідувань МГУ ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків у рамках здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №32015100110000125 від 20.05.2015 проведено обшук терміналу вказаного товариства, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того, відповідно до листа ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » №03 від 20.01.2020, останні повідомили, що згідно з вилученими 12.10.2015 слідчим управлінням фінансових розслідувань МГУ ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, договорами, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » надавало послуги з надання причалу та під'їзних шляхів контрагентам для здійснення вантажних операцій з їх паливно-мастильними матеріалами, без залучення персоналу та виробничого обладнання Товариства.

Відповідно до робочої технологічної карти від 16.04.2010, в якій відображені усі можливі варіанти робіт, в зазначений період часу використовувався варіант автоцистерна - судно. Згідно цього варіанту, вивантаження паливно-мастильних матеріалів проводиться на причалі прямим варіантом з автоцистерни на судна.

Щодо засобів контролю в зазначений період, контроль за кількістю та якістю ПММ здійснювався контрагентами, а Товариство в свою чергу здійснювало контроль та облік кількості ПММ згідно наданих контрагентами вантажних документів (коносаментів та маніфестів) згідно відображених в них кількісних показників.

Так, наразі є достатні підстави вважати, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » можуть бути причетними до вище вказаної злочинної організації, а також виконувати одну або декілька її функцій.

Наразі, у ході здійснення досудового розслідування виникла об'єктивна необхідність у встановленні суден, які начебто здійснювали перевезення неіснуючих нафтопродуктів, та на які здійснювалось їх навантаження з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 ». Крім того необхідно встановити склад екіпажів зазначених суден та іншу інформацію, що стосується перевезення нафтопродуктів з Ізмаїльського порту за період з 01.01.2012 по 31.12.2014.

Ухвалою слідчого судді 24.01.2020, номер судового провадження: 1-кс/947/757/20, задоволено клопотання процесуального керівника та надано дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які знаходяться у володінні Ізмаїльської філії державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , а саме: заявок на приходи та відходи з Ізмаїльського торгівельного порту плавзасобів, що здійснювали перевезення нафтопродуктів, а також документів, що до них додаються, у тому числі загальних декларацій; суднових ролей; суднових справ за період з 01.01.2012 по 31.12.2014.

Разом із тим, згідно з листом Ізмаїльської філії державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_13 » від 06.02.2020 надати документи зазначені у вказаній ухвалі суду не виявляється за можливе, оскільки вони згідно з актом про приймання-передавання справ від 16.08.2019 №2, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_14 ), яка знаходиться за адресо: АДРЕСА_4 .

Таким чином, виникла необхідність в отриманні оригіналів документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_14 ), яка знаходиться за адресо: АДРЕСА_4 . а саме: заявок на приходи та відходи з Ізмаїльського торгівельного порту плавзасобів, що здійснювали перевезення нафтопродуктів, а також документів, що до них додаються, у тому числі загальних декларацій; суднових ролей; суднових справ за період з 01.01.2012 по 31.12.2014.

Згідно з ч. 3 ст. 99 КПК України, сторона кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, зобов'язані надати суду оригінал документа. Оригіналом документа є сам документ, а оригіналом електронного документа - його відображення, якому надається таке ж значення, як документу.

Таким чином обґрунтованість вилучення саме оригіналів вказаних документів обґрунтовується необхідністю надання у подальшому їх суду, у разі закінчення досудового розслідування шляхом направлення до суду обвинувального акту, необхідністю пред'явлення вказаних документів особам, що мають відношення до їх створення, підписання, завірення, тощо, а також необхідністю надання їх експертам у разі призначення проведення експертиз, та інше.

Так, вище вказані документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами, кримінального провадження у зв'язку з яким подається дане клопотання, мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та необхідні для встановлення істини по даному кримінальному провадженню, зокрема для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вище зазначеного кримінального провадження, так як вказані документи містять відомості про обставини вчиненого кримінального правопорушення, зокрема містять відомості щодо руху суден, які здійснювали вивезення нафтопродуктів за межі України.

Прокурор надав до суду заяву, згідно якої просив провести розгляд клопотання за його відсутності. Вимоги викладені у клопотанні підтримує в повному обсязі та просить суд задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в останньому.

За клопотанням прокурора на підставі ч.2 ст.163 КПК України, слідчий суддя вважає за доцільне здійснити розгляд вказаного клопотання без виклику осіб, у володінні яких знаходяться зазначені документи.

Згідно ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

У відповідності ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що вказані речі та документи як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, мають обмежений термін зберігання, та їх не вилучення може призвести до знищення у зв'язку із закінченням строку зберігання, а також не досягнення мети отримання доступу до них, з метою дієвості зазначеного досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання прокурора є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.93, 98, 110, 156-160, 163-166, 309, 369-372, КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотанняпроцесуального керівника - прокурора Одеської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають охоронювану законом таємницю, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018160000000245 від 14.03.2018 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.212, ч.1 ст.255, ч.4 ст.190, ч.1 ст.366, ч.1 ст.364 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_14 ), яка знаходиться за адресо: АДРЕСА_4 , а саме: заявок на приходи та відходи з Ізмаїльського торгівельного порту плавзасобів, що здійснювали перевезення нафтопродуктів, а також документів, що до них додаються, у тому числі загальних деклараці; суднових ролей; суднових справ за період з 01.01.2012 по 31.12.2014.

Тимчасовий доступ до вищевказаних документів надати прокурору відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 , прокурору відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_5 , прокурору відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_6 , прокурору Одеської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_3 , прокурору Ізмаїльської місцевої прокуратури ОСОБА_7 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУ НП в Одеській області ОСОБА_8 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУ НП в Одеській області ОСОБА_9 , іншим слідчим групи слідчих, прокурорам по зазначеному кримінальному провадженню або оперативним працівникам УСР в Одеській області ДСР НП України та оперативним працівникам ГУ ДФС в Одеській області - за дорученням прокурора або слідчого.

Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Встановити строк дії ухвали слідчого судді в 1 (один) місяць з дня її постановлення.

Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів набирає законної сили з моменту її оголошення. Ухвала є обов'язковою для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для всіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх службових осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Ухвала слідчого судді оскарженню в порядку ст.309 КПК України не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1