65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про відкриття провадження у справі
"06" березня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/553/20
Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І., розглянувши матеріали вх. №576/20
за позовом Одеської міської ради (65026, м.Одеса, пл. Думська,1, код ЄДРПОУ 26597691)
до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Промспектр Плюс» (65033, м. Одеса, вул. Онезька,1, код ЄДРПОУ 41923552)
про стягнення 2 173 295,81 грн.
02.03.2020р. Одеська міська рада звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Промспектр Плюс», в якій просить суд стягнути з відповідача 2 173 295,81 грн. заборгованості, у тому числі: 1 970 976,10 грн. - заборгованості по сплаті орендної плати, 10 768,33 грн. - інфляційних витрат, 17 085,62 грн. - 3% річних, 174 465,76 грн. - пені, а також витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди землі від 06.09.2018р.. зареєстрований в реєстрі № 2334, в частині повної та своєчасної сплати орендної плати.
Приймаючи до уваги відсутність підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження, суд, згідно до ст.176 ГПК України, вважає за необхідне прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 916/553/20.
Відповідно до ст.12 Господарського процесуального кодексу України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного або позовного провадження (загального або спрощеного). При цьому, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
З урахуванням положень ст.ст. 12, 247 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи категорію та складність справи, суд дійшов висновку, що справа № 916/553/20 підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Разом з тим, Одеська міська рада в позовній заяві зазначило в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Департамент комунальної власності Одеської міської ради.
В обґрунтування залучення третьої особи позивач зазначає, що, відповідно до ст. 1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 2. даного Закону, місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 2 статті 41 Закону встановлено, що районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об'єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах, формують, затверджують, виконують відповідні бюджети та контролюють їх виконання, а також здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, в обсягах і межах, що визначаються міськими радами.
Відповідно до ч. ч. 1,4 ст. 54 даного Закону сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Згідно з п. 1.1 Положення “Про департамент комунальної власності Одеської міської ради”, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 р. № 2752-УІ, департамент є виконавчим органом Одеської міської ради.
Відповідно до п.п. 2.1.2 Положення, департамент забезпечує реалізацію повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України, зокрема, відповідно до п.п. 2.2.2.15 Положення, контроль за виконанням договорів оренди землі: організація та здійснення контролю за виконанням умов договорів оренди землі та виконанням орендарями обов'язків відповідно до укладених договорів; здійснення моніторингу надходжень коштів від орендної плати за землю; підготовка актів про порушення орендарями умов договорів оренди землі та приписів про їх усунення.
З огляду на зазначене, Одеська міська рада вважає, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки департаменту комунальної власності Одеської міської ради, а саме, щодо претензійної роботи, одержання необхідних даних та інформаційних матеріалів, збору та обробки даних про землі міста, обліку заборгованості та відповідних нарахувань.
Відповідно до ст.50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Приймаючи до уваги вищевикладене, та те, що предметом розгляду даної справи є неналежне виконання відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди землі від 06.09.2018р., а департамент комунальної власності Одеської міської ради здійснює контроль за виконанням договорів оренди землі, суд доходить висновку, що рішення у справі №916/553/20 може вплинути на права та обов'язки останнього щодо позивача, та вважає за необхідне залучити департамент комунальної власності Одеської міської ради до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача.
Керуючись ст.ст. 12,50, 120, 176, 234, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 916/553/20.
2. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
3. Залучити до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департамент комунальної власності Одеської міської ради (65039, м.Одеса, вул.Артилерійська,1, код ЄДРПОУ 26302595).
4. Підготовче засідання призначити на "02" квітня 2020 р. о 16:30.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 29, в залі суд. засідань №15 (5 поверх), тел.0(482) 307-982.
5. Викликати сторони у підготовче засідання, яке призначено на 02.04.2020р. о 16:30.
6. Запропонувати відповідачу протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали суду подати до суду відзив на позовну заяву, оформлений відповідно до вимог ст.ст.165, 178 ГПК України; надіслати копію відзиву та доданих до нього доказів позивачу одночасно з надісланням відзиву до суду; відповідні докази надіслання надати до суду.
7. Запропонувати позивачу надати суду: оригінали доданих до позовної заяви документів (для огляду), пояснення щодо зазначення в розрахунку заборгованості ТОВ «Промспектр Плюс» суми заборгованості за квітень 2019р. в розмірі 209 678,31 грн. (докази оплат за квітень 2019р. надати у випадку наявності), та протягом 10 днів з дня отримання відзиву на позов відповідь на відзив, оформлений відповідно до вимог ст.ст.166, 184 ГПК України; надіслати копії відповіді на відзив та доданих до неї доказів відповідачу одночасно з надісланням відповіді суду; відповідні докази надіслання надати до суду.
8. Запропонувати відповідачу подати до суду протягом 10 днів з дня отримання відповіді на відзив , заперечення, оформлені відповідно до вимог ст.ст.167, 184 ГПК України, надіслати копію заперечень та доданих до них доказів позивачу одночасно з надісланням заперечень до суду; відповідні докази надіслання надати до суду.
9. Запропонувати третій особі надати до суду пояснення щодо позову, в порядку ст. 168 ГПК України, надіслати копію пояснень та доданих до них доказів позивачу та відповідачам одночасно з надісланням пояснень до суду; відповідні докази надіслання надати до суду.
Ухвала набирає законної сили 06.03.2020р. та оскарженню не підлягає.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua
Суддя Ю.І. Мостепаненко